Świat

600 tys. kartotek, 2 mln stron badań klinicznych. Ostry trening "Watsona" do leczenia raka

Świat

IBMWatson wykorzystuje połączenie algorytmów do przetwarzania języka naturalnego

Superkomputer Watson, który odpowiada na pytania zadawane w języku naturalnym, może pomóc w zwiększeniu szybkości i skuteczności leczenia nowotworów - ogłosiła firma IBM.

Jak uważają specjaliści, Watson może pomóc w badaniu i leczeniu nowotworów, zwłaszcza raka płuc i piersi. Onkolodzy chcieliby wykorzystać zdolności obliczeniowe komputera, aby przekładał ogromne ilości danych na przedstawienie optymalnych terapii dla chorych.

Zespół specjalistów z instytutu Memorial Sloan Kettering rozpoczął współpracę z firmą IBM i grupą WellPoint, aby tak zaprogramowali komputer, aby ten wykorzystując wszystkie wprowadzone do niego dane wybierał najbardziej optymalną formę terapii dla pacjenta. Onkolodzy i programiści wprowadzają do komputera jak największą ilość przypadków zdiagnozowanych raków piersi i płuc, aby Watson mógł "dowiedzieć się jak najwięcej" o leczeniu raka, jakie do tej pory prowadzili lekarze.

W tym czasie lekarze onkolodzy i eksperci od technologii poświęcili tysiące godzin, aby Watson "nauczył się" przetwarzać, analizować i interpretować znaczenie danych klinicznych. Jak uważają specjaliści z IBM wyniki były nad wyraz zaskakujące.

600 tys. kartotek medycznych, 2 miliony stron tekstu

Do tej pory Watsonowi udało się przetworzyć 600 tys. kartotek medycznych, 2 miliony stron tekstu z czasopism medycznych i raportów z badań klinicznych na podstawie badań onkologicznych.

W mniej niż 12 miesięcy "Memorial Sloan-Kettering pracował nad "wdrażaniem" Watsona w zawiłości raka oraz nad wprowadzeniem w niego wyników badań genetycznych, które pozwalają na opracowanie najbardziej sprecyzowanej terapii dla typów guza u poszczególnych osób" - głosi komunikat IBM.

Pierwsze testy Watsona mają być przeprowadzone przez specjalistów z kliniki Maine Center for Cancer Medicine oraz z grupy medycznej WestMed. Uzyskane wyniki mają być przekazywane do ekspertów z IBM, aby ci mogli ewentualnie wprowadzać do superkomputera ulepszenia.

Jak działa?

Watson nie mówi lekarzowi co ma zrobić. Przedstawia za to szereg opcji, które są możliwe do zastosowania w konkretnym przypadku raka. Wszystkie opcje są poparte dowodami, przez co lekarz może podjąć bardziej trafną i szybsza decyzję odnośnie leczenia.

Lekarz może napisać np. za pomocą iPada "mój pacjent ma krew w moczu". Wtedy Watson w ciągu 30 sekund "wyrzuci" kilka opcji najbardziej efektywnego sposobu leczenia.

Jak twierdzi firma IBM, 90 proc. pielęgniarek, które pracowały z Watsonem, kierowało się podanymi przez niego wskazówkami.

Ceny nie ujawniono

Twórcy superkomputera Watson nie ujawniają, jaki jest koszt tego urządzenia. Kliniki będą mogły kupować komputer, albo korzystać z jego porad wykupując specjalny dostęp. Po fazie testów najprawdopodobniej komputer zostanie wprowadzony na rynek.

Watson to superkomputer stworzony przez firmę IBM do odpowiadania na pytania w języku naturalnym. Watson posiada 2880 rdzeni, 15 TB pamięci operacyjnej. Komputer nie korzysta z dostepu do internetu.

Dzięki nieustannym pracom nad efektywnością superkomputera, w ciągu ostatnich 24 miesięcy prędkość Watsona wzrosła o ponad 240 proc.

Autor: abs//gak / Źródło: Medical News Today, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: IBM