100 czołgów zdobytych w akcji. Libijskie MSW chwali się sukcesem


Libijskie MSW pochwaliło się kolejną udaną akcją przeciwko zwolennikom Muammara Kaddafiego. Oddziały rządowe zarekwirowały ponad 100 czołgów i około 30 wyrzutni rakietowych w okolicach Trypolisu. W walkach zginęła co najmniej jedna osoba, kilka zostało rannych - podało libijskie MSW.

Podczas akcji w Tarhunie pod Trypolisem zostało zatrzymanych 13 członków milicji wiernych pozbawionemu władzy i zabitemu w zeszłym roku Kadafiemu. Jak powiedział w czwartek wieczorem rzecznik libijskiego MSW, Abdelmonem al-Hur, strona rządowa sądziła, że milicje stoją po jej stronie, jednak okazało się, że "jest wręcz przeciwnie". Wypowiedź rzecznika przytoczyła agencja dpa. W Zlitanie na południowy wschód od Trypolisu doszło z kolei do walk między plemionami. Według Reutersa trzy osoby zginęły, a osiem odniosło rany. Obie strony użyły ciężkiej broni - podały źródła rządowe. Konflikt wywołała kłótnia między dwoma rodzinami należącymi do rywalizujących plemion. Nie wiadomo, co było przyczyną sporu.

Wybuch w Trypolisie Jak przypomniał Reuters, w ubiegłym tygodniu dwie osoby zginęły w Trypolisie w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego. Niesnaski pomiędzy zwaśnionymi plemionami należą do najpoważniejszych problemów nowego kierownictwa Libii. Do tej pory konflikty plemienne spowodowały śmierć dziesiątków osób; setki są ranne. Władzę w Libii przejęło na początku sierpnia wybrane w lipcu Zgromadzenie Narodowe.

Autor: jk//bgr / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości