Idea inteligentnych miast od kilku lat jest coraz powszechniejsza i staje się czymś namacalnym, także w Polsce. Choć nasz kraj nie należy jeszcze do grona liderów wdrażania tego typu rozwiązań, przykłady innowacyjnych działań są już widoczne. Wrocław we współpracy ze spółką Emitel wdrożył systemy czujników monitorujące zużycie wody i optymalizację zarządzania siecią wodociągową, a dzięki działaniom spółki, mieszkańcy Piaseczna nie muszą martwić się już o swój dobytek - w gminie zainstalowano czujniki zalewowe monitorujące poziom wód w rowach melioracyjnych. Emitel zniwelował w mieście także odwieczny problem korkowania się licznych jednokierunkowych uliczek dojazdowych do miejskich parkingów - zainstalowano tam system, dzięki któremu kierowcy znają liczbę wolnych miejsc parkingowych, zanim zdecydują się na wjazd. Jak natomiast wygląda idea inteligentnego miasta poza Polską? Zapraszamy do przeglądu najciekawszych rozwiązań.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU REFARMING - NOWY STANDARD NADAWANIA NAZIEMNEJ TELEWIZJI >>>
Liderzy w budowaniu inteligentnych rozwiązań
Zurych, Oslo, Canberra. To miasta-liderzy jednego z rankingów smart cities, który przygotowany został przez serwis HumanResources Online. To także, jeśli przyjrzeć się im bliżej, świetny przykład dla nas samych, jak i polskich samorządowców, w jakim kierunku powinien podążać rozwój miast. To koncepcja, która powinna łączyć zrównoważony rozwój i troskę o środowisko naturalne, jak również dbać o komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańców czy odwiedzających miasto turystów. Ważna jest tu kompleksowość działań, którą widać właśnie w wymienionych miastach. Jak to wygląda w Zurychu?
Powstaje tam „Green City” – projekt zakładający, że dzielnica mieszkaniowa powstająca na terenach dawnych fabryk będzie w całości korzystać z energii powstającej z odnawialnych źródeł.
Mieszkańcy szwajcarskiego miasta korzystają z wysoko rozwiniętego systemu transportu publicznego, do którego wgląd mają poprzez mobilną aplikację. Warianty transportu w kompleksowy sposób mogą przez nich zostać sprawdzone w mgnieniu oka.
Ułatwiony jest również kontakt z administracją miejską – urzędy oferują pełen dostęp do e-usług w miejsce tych, które dawniej trzeba było załatwiać w ich stacjonarnych siedzibach.
Zurych dba także o zrównoważony rozwój i środowisko naturalne dążąc do ograniczenia zużycia energii przez mieszkańców. Dedykowana platforma mobilna umożliwia im zlokalizowanie zrównoważonych źródeł energii.
Smart cities w Azji
Krajami, które kojarzą się nam z zamiłowaniem do wszelkich nowinek technologicznych, są te znajdujące się w Azji. W Japonii, Singapurze, Korei Południowej czy Chinach możemy znaleźć liczne przykłady rozwiązań z zakresu smart cities. Seul, Pekin, Dubaj i kilka innych metropolii znalazło się w czołowej dwudziestce we wspomnianym wcześniej rankingu.
Za jeden z modelowych przykładów wdrożenia rozwiązań smart cities uznawany jest Singapur, w którym istnieją liczne systemy czuwające nad czystością czy bezpieczeństwem mieszkańców. Należą do nich między innymi kamery, które monitorują przestrzeń właśnie pod kątem czystości, a także czujniki na bieżąco monitorujące zużycie energii oraz wody. Miasto wprowadziło również innowacyjny system cyrkulacji wodnej, który na celu ma zbieranie padającej deszczówki oraz przetwarzania wody szarej i jej odsalania.
Ciekawy przykład rozwiązań smart przynosi także koreański Seul. W mieście tym wyznaczono specjalne punkty, w których dzięki VR (wirtualna rzeczywistość) można testować pojazdy autonomiczne. Dedykowany symulator ma odzwierciedlać faktyczne warunki drogowe czy zmieniającą się pogodę.
Smart cities to nie science-fiction
Choć tego typu przykłady jak symulator przygotowany w Seulu wydają się nam odległą wizją przyszłości, warto zdawać sobie sprawę, że rozwiązania z zakresu inteligentnych miast bywają również dużo bardziej przyziemne. My sami możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że z nich korzystamy! W Barcelonie czujniki wykorzystywane są do monitorowania poziomu hałasu, temperatury czy zanieczyszczeń. Monitoring obejmuje także wilgotność. W Kopenhadze – którą wielu z nas kojarzy z rowerami – wprowadzono zintegrowany system transportu Park&Ride oraz Bike&Ride. Do rozwiązań z zakresu IoT/smart cities zaliczyć możemy również systemy zarządzania ruchem kontrolujące działanie świateł na skrzyżowaniach w Londynie, czy system zarządzania odpadami komunalnymi oraz zielenią miejską w Madrycie.
Jak przekonuje Maciej Staszak, wiceprezes spółki Emitel - jednego z liderów implementacji rozwiązań smart city w Polsce, wprowadzanie inteligentnych systemów to wygoda dla mieszkańców i ogromy krok w stronę ekologii.
- „Inteligentne miasto, to miasto które wykorzystuje nowoczesne technologie do tego, żeby zwiększyć efektywność funkcjonowania. Żeby powiedzieć o wymiernych korzyściach dla mieszkańców, najlepiej posłużyć się przykładem. Dzięki temu, że ktoś korzysta z aplikacji informującej o tym, że w danym miejscu, jest wolne miejsce parkingowe, zdecydowanie w krótszym czasie może dotrzeć do miejsca docelowego. Ale z drugiej strony warto wskazać, że mniej jazdy, to mniej emisji, czyli również czystsze powietrze.”
Oczywiście przykłady inteligentnych rozwiązań można znaleźć nie tylko w opisanych przez nas miastach. To tylko wybrane, które najlepiej obrazują, że zakres idei inteligentnego miasta jest bardzo szeroki i może przynosić liczne korzyści. Oczywiście powinien odpowiadać zapotrzebowaniu społecznemu, a jego celem powinno być zwiększenie komfortu czy bezpieczeństwa oraz po prostu lepsze życie w naszych miastach. A za tym stoi rzecz jasna inna, równie ważna idea – zrównoważonego rozwoju.
Źródło: Emitel