Refarming
Sponsor serwisu

Jak buduje się inteligentne miasta na świecie?

Źródło:
Emitel
Emitel

Idea inteligentnych miast od kilku lat jest coraz powszechniejsza i staje się czymś namacalnym, także w Polsce. Choć nasz kraj nie należy jeszcze do grona liderów wdrażania tego typu rozwiązań, przykłady innowacyjnych działań są już widoczne. Wrocław we współpracy ze spółką Emitel wdrożył systemy czujników monitorujące zużycie wody i optymalizację zarządzania siecią wodociągową, a dzięki działaniom spółki, mieszkańcy Piaseczna nie muszą martwić się już o swój dobytek - w gminie zainstalowano czujniki zalewowe monitorujące poziom wód w rowach melioracyjnych. Emitel zniwelował w mieście także odwieczny problem korkowania się licznych jednokierunkowych uliczek dojazdowych do miejskich parkingów - zainstalowano tam system, dzięki któremu kierowcy znają liczbę wolnych miejsc parkingowych, zanim zdecydują się na wjazd. Jak natomiast wygląda idea inteligentnego miasta poza Polską? Zapraszamy do przeglądu najciekawszych rozwiązań.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU REFARMING - NOWY STANDARD NADAWANIA NAZIEMNEJ TELEWIZJI >>>

Liderzy w budowaniu inteligentnych rozwiązań

Zurych, Oslo, Canberra. To miasta-liderzy jednego z rankingów smart cities, który przygotowany został przez serwis HumanResources Online. To także, jeśli przyjrzeć się im bliżej, świetny przykład dla nas samych, jak i polskich samorządowców, w jakim kierunku powinien podążać rozwój miast. To koncepcja, która powinna łączyć zrównoważony rozwój i troskę o środowisko naturalne, jak również dbać o komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańców czy odwiedzających miasto turystów. Ważna jest tu kompleksowość działań, którą widać właśnie w wymienionych miastach. Jak to wygląda w Zurychu?

Powstaje tam „Green City” – projekt zakładający, że dzielnica mieszkaniowa powstająca na terenach dawnych fabryk będzie w całości korzystać z energii powstającej z odnawialnych źródeł.

Mieszkańcy szwajcarskiego miasta korzystają z wysoko rozwiniętego systemu transportu publicznego, do którego wgląd mają poprzez mobilną aplikację. Warianty transportu w kompleksowy sposób mogą przez nich zostać sprawdzone w mgnieniu oka.

Ułatwiony jest również kontakt z administracją miejską – urzędy oferują pełen dostęp do e-usług w miejsce tych, które dawniej trzeba było załatwiać w ich stacjonarnych siedzibach.

Zurych dba także o zrównoważony rozwój i środowisko naturalne dążąc do ograniczenia zużycia energii przez mieszkańców. Dedykowana platforma mobilna umożliwia im zlokalizowanie zrównoważonych źródeł energii.

Smart cities w Azji

Krajami, które kojarzą się nam z zamiłowaniem do wszelkich nowinek technologicznych, są te znajdujące się w Azji. W Japonii, Singapurze, Korei Południowej czy Chinach możemy znaleźć liczne przykłady rozwiązań z zakresu smart cities. Seul, Pekin, Dubaj i kilka innych metropolii znalazło się w czołowej dwudziestce we wspomnianym wcześniej rankingu.

Za jeden z modelowych przykładów wdrożenia rozwiązań smart cities uznawany jest Singapur, w którym istnieją liczne systemy czuwające nad czystością czy bezpieczeństwem mieszkańców. Należą do nich między innymi kamery, które monitorują przestrzeń właśnie pod kątem czystości, a także czujniki na bieżąco monitorujące zużycie energii oraz wody. Miasto wprowadziło również innowacyjny system cyrkulacji wodnej, który na celu ma zbieranie padającej deszczówki oraz przetwarzania wody szarej i jej odsalania.

Ciekawy przykład rozwiązań smart przynosi także koreański Seul. W mieście tym wyznaczono specjalne punkty, w których dzięki VR (wirtualna rzeczywistość) można testować pojazdy autonomiczne. Dedykowany symulator ma odzwierciedlać faktyczne warunki drogowe czy zmieniającą się pogodę.

Smart cities to nie science-fiction

Choć tego typu przykłady jak symulator przygotowany w Seulu wydają się nam odległą wizją przyszłości, warto zdawać sobie sprawę, że rozwiązania z zakresu inteligentnych miast bywają również dużo bardziej przyziemne. My sami możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że z nich korzystamy! W Barcelonie czujniki wykorzystywane są do monitorowania poziomu hałasu, temperatury czy zanieczyszczeń. Monitoring obejmuje także wilgotność. W Kopenhadze – którą wielu z nas kojarzy z rowerami – wprowadzono zintegrowany system transportu Park&Ride oraz Bike&Ride. Do rozwiązań z zakresu IoT/smart cities zaliczyć możemy również systemy zarządzania ruchem kontrolujące działanie świateł na skrzyżowaniach w Londynie, czy system zarządzania odpadami komunalnymi oraz zielenią miejską w Madrycie.

Jak przekonuje Maciej Staszak, wiceprezes spółki Emitel - jednego z liderów implementacji rozwiązań smart city w Polsce, wprowadzanie inteligentnych systemów to wygoda dla mieszkańców i ogromy krok w stronę ekologii.

- „Inteligentne miasto, to miasto które wykorzystuje nowoczesne technologie do tego, żeby zwiększyć efektywność funkcjonowania. Żeby powiedzieć o wymiernych korzyściach dla mieszkańców, najlepiej posłużyć się przykładem. Dzięki temu, że ktoś korzysta z aplikacji informującej o tym, że w danym miejscu, jest wolne miejsce parkingowe, zdecydowanie w krótszym czasie może dotrzeć do miejsca docelowego. Ale z drugiej strony warto wskazać, że mniej jazdy, to mniej emisji, czyli również czystsze powietrze.”

Oczywiście przykłady inteligentnych rozwiązań można znaleźć nie tylko w opisanych przez nas miastach. To tylko wybrane, które najlepiej obrazują, że zakres idei inteligentnego miasta jest bardzo szeroki i może przynosić liczne korzyści. Oczywiście powinien odpowiadać zapotrzebowaniu społecznemu, a jego celem powinno być zwiększenie komfortu czy bezpieczeństwa oraz po prostu lepsze życie w naszych miastach. A za tym stoi rzecz jasna inna, równie ważna idea – zrównoważonego rozwoju.

Źródło: Emitel

Pozostałe wiadomości

Zachodnia pomoc napływa na Ukrainę zbyt wolno - ocenił Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla agencji Reutera. Prezydent Ukrainy stwierdził, że sojusznicy mogą pomóc bardziej bezpośrednio, na przykład sami strącając rosyjskie rakiety nad ukraińską przestrzenią powietrzną.

Zełenski: nasi sojusznicy mogą nam pomóc, strącając rosyjskie rakiety nad Ukrainą

Zełenski: nasi sojusznicy mogą nam pomóc, strącając rosyjskie rakiety nad Ukrainą

Źródło:
PAP

Prezes Trakcji Arkadiusz Arciszewski nie jest aktualnie zatrzymany, jak również nie został tymczasowo aresztowany, ani oskarżony - przekazała spółka. W komunikacie dodano, że Trakcja nie posiada dalszych informacji o przebiegu czynności procesowych. Spółka działa w sektorze budownictwa infrastruktury kolejowej, tramwajowej i drogowej.

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Departament Stanu poinformował, że Stany Zjednoczone złożyły w poniedziałek "oficjalne kondolencje" w związku ze śmiercią prezydenta Ebrahima Raisiego i innych irańskich urzędników w katastrofie śmigłowca. - Potwierdzamy nasze wsparcie dla narodu irańskiego i jego walki o prawa człowieka i podstawowe wolności - podkreślił rzecznik amerykańskiej dyplomacji. Raisi miał krew na rękach i wspierał ekstremistyczne ugrupowania w regionie - powiedział z kolei rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

USA przekazują "oficjalne kondolencje" po śmierci prezydenta Iranu. Biały Dom: miał krew na rękach

USA przekazują "oficjalne kondolencje" po śmierci prezydenta Iranu. Biały Dom: miał krew na rękach

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami. We wtorek największe ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk jest we wschodniej i północno-wschodniej części kraju. Możliwe są bardzo silne opady deszczu i grad - zapowiada IMGW. W dwóch województwach ogłoszono ostrzeżenia drugiego stopnia.

Tu dziś będzie groźnie. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

Tu dziś będzie groźnie. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Dwa tysiące kapsułek zawierających w składzie wyciąg z chronionego pławikonika japońskiego (nazywanego też konikiem morskim) zabezpieczyli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Medyce (Podkarpacie). Za nielegalny przewóz przez granicę Unii Europejskiej gatunków zagrożonych wyginięciem grozi do pięciu lat więzienia.

Tysiące kapsułek z wyciągiem z konika morskiego. 39-latek ma kłopoty

Tysiące kapsułek z wyciągiem z konika morskiego. 39-latek ma kłopoty

Źródło:
tvn24.pl

Wielkopolscy strażacy interweniowali prawie 200 w związku z poniedziałkowymi burzami. Większość wyjazdów dotyczyła usuwania skutków nawałnicy w Gnieźnie. Na ulicach od intensywnego gradobicia zrobiło się biało, a wiele z nich zostało zalanych. Jedna osoba została poszkodowana. We wtorek gwałtowne burze z ulewami mają występować we wschodniej Polsce, IMGW wydał ostrzeżenia.

"Godzinę trwała ta nawałnica. Deszcz zaczął padać, a później grad. Wszystko razem"

"Godzinę trwała ta nawałnica. Deszcz zaczął padać, a później grad. Wszystko razem"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Krajowej Radzie Sądownictwa pojawił się pomysł, aby specjalna komisja sprawdzała najbardziej wrażliwe dane w sądach wojskowych i powszechnych w całej Polsce - poinformował Krzysztof Kwiatkowski z Koalicji Obywatelskiej. Opinię prawną wspierającą ten pomysł wydał sędzia Tomasz Szmydt jako dyrektor departamentu prawnego Krajowej Rady Sądownictwa – podkreślił senator.

Kwiatkowski: sędzia Szmydt chciał znać dokumenty wszystkich sędziów

Kwiatkowski: sędzia Szmydt chciał znać dokumenty wszystkich sędziów

Źródło:
TVN24, PAP

Mam wielki szacunek do Donalda Tuska, ale widzę, że on sam i rząd są w trybie wyścigu z Jarosławem Kaczyńskim - mówił w TVN24 Marek Belka, europoseł i kandydat Lewicy do reelekcji. Zwracał też uwagę, że "trudno, żeby ten silnik dobrze funkcjonował, jak jest cały czas hamulcowy", czyli prezydent Andrzej Duda.

Belka: trudno, żeby ten silnik dobrze funkcjonował, jak cały czas jest hamulcowy

Belka: trudno, żeby ten silnik dobrze funkcjonował, jak cały czas jest hamulcowy

Źródło:
TVN24

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN

Do Sądu Rejonowego w Brzozowie trafił akt oskarżenia przeciwko 78-letniej kobiecie, która w Humniskach (Podkarpacie) śmiertelnie potrąciła 11-letniego chłopca. Przed sądem będzie odpowiadać za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, za co grozi do ośmiu lat więzienia.

Wjechała w dzieci, 11-letni Paweł nie żyje. 78-latka stanie przed sądem

Wjechała w dzieci, 11-letni Paweł nie żyje. 78-latka stanie przed sądem

Źródło:
tvn24.pl

Najpóźniej we wrześniu ma ruszyć zbieranie wniosków na zakup przydomowego wiatraka. Będzie można dostać do 30 tysięcy złotych dotacji. Nie wszędzie wieje tak samo, więc nie wszędzie będzie się to tak samo opłacać. Ci co mają już turbiny, liczą zyski. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Źródło:
TVN24

- W sprawie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa na pewno nie zadowolimy wszystkich - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Donald Tusk. Chodzi o poprawkę Senatu, zgodnie z którą kandydatami do KRS będą mogli być neosędziowie, powołani po zmianach w Radzie z grudnia 2017 roku. Szef rządu zapewnił, że w tej sprawie ma zaufanie do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

"To może zaryzykujemy". Tusk o prezydencie i "jedynej szansie" w sprawie KRS

"To może zaryzykujemy". Tusk o prezydencie i "jedynej szansie" w sprawie KRS

Źródło:
TVN24, PAP

We Włoszech nieopodal Neapolu doszło w poniedziałek do trzęsienia ziemi. Jeden z odnotowanych wstrząsów miał 4,4 stopnia w skali Richtera i był najsilniejszym od 40 lat w tym rejonie. Wielu ludzi wyszło na ulice, ze sklepowych półek posypały się produkty, doszło też do niewielkich uszkodzeń budynków.

Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od kilku dekad

Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od kilku dekad

Źródło:
Repubblica, PAP

W swojej najnowszej odsłonie chatbot ChatGPT dostał głos kobiety nazwany "Sky". Dostał i po tygodniu go stracił z powodu kontrowersji i uderzającego podobieństwa do głosu Scarlett Johansson. Sam Altman, prezes OpenAI firmy odpowiedzialnej za chatbota, broni się, że to przypadek i wykorzystano głos innej profesjonalnej aktorki. Jednak oświadczenie przedstawione przez Johansson stawia sprawę w innym świetle.

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Źródło:
Reuters

Hiszpańskie MSZ żąda od prezydenta Argentyny Javiera Mileia przeprosin za słowa pod adresem premiera Pedro Sancheza i jego żony Begonii Gomez, którą nazwał "skorumpowaną". To "frontalny atak na naszą demokrację, nasze instytucje i Hiszpanię" - ocenił szef dyplomacji w Madrycie. Rzecznik prezydenta Argentyny mówi z kolei, że "nie ma za co przepraszać" i to rząd Hiszpanii powinien przeprosić za wypowiedzi ministrów na temat Mileia.

Madryt chce przeprosin od prezydenta Argentyny. Jego rzecznik twierdzi, że "nie ma za co przepraszać"

Madryt chce przeprosin od prezydenta Argentyny. Jego rzecznik twierdzi, że "nie ma za co przepraszać"

Źródło:
PAP

Być może Węgry nie chcą czuć się osamotnione - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar, komentując w poniedziałek w Brukseli skrytykowanie przez Węgry zamknięcia procedury z artykułu 7 wobec Polski. W liście do Komisji Europejskiej Budapeszt domagał się wyjaśnień, zarzucając jej motywację polityczną.

Węgry mają wątpliwości ws. zamknięcia art. 7 wobec Polski. Bodnar: nie chcą czuć się osamotnione

Węgry mają wątpliwości ws. zamknięcia art. 7 wobec Polski. Bodnar: nie chcą czuć się osamotnione

Źródło:
PAP

W kamienicy w Bełchatowie znaleziono ciała mężczyzny i kobiety. Mieszkali po sąsiedzku z zatrzymanym w tej sprawie mężczyzną, który według nieoficjalnych informacji miał im zadać ciosy nożem.

Zamordowane małżeństwo, zatrzymany sąsiad

Zamordowane małżeństwo, zatrzymany sąsiad

Źródło:
PAP

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. "Tydzień za tydzień"

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. "Tydzień za tydzień"

Źródło:
Business Insider

Był czas, że TVN potrzebował wsparcia i zawsze będziemy wdzięczni, że mogliśmy na nie liczyć ze strony widzów i innych mediów, czasem tych wielkich, a czasem tych mniejszych. I zwłaszcza ze strony lokalnych mediów wymagało to wielkiej odwagi. Dziś to oni, choć już z innych powodów, potrzebują pomocy.

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

- Prezydent odniósł się do katastrofy, w której ginie prezydent obcego kraju, mówiąc o tym, że my też przeżywaliśmy podobną sytuację - tłumaczył w "Kropce nad i" minister Andrzej Dera. Odniósł się do kondolencji, jakie Andrzej Duda wystosował po śmierci prezydenta Iranu i w których nawiązał do katastrofy smoleńskiej. Komentował to również premier Donald Tusk w "Faktach po Faktach", który ocenił, że "prezydent niepotrzebnie przekroczył pewną granicę".

Andrzej Duda krytykowany za kondolencje. Prezydencki minister broni ich treści

Andrzej Duda krytykowany za kondolencje. Prezydencki minister broni ich treści

Źródło:
TVN24

- Nie spotkałem nikogo wśród policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej czy żołnierzy, kto by czerpał satysfakcję z tego, że czasami musi używać siły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Donald Tusk, pytany o przypadki stosowania pushbacków na granicy polsko-białoruskiej. Dodał, że czasami zdarza się "oczywisty konflikt między tym, co musi robić państwo, żeby chronić granicę, a co chcą i muszą robić ludzie, którym wrażliwość każe pomagać innym ludziom, którzy są w potrzebie".

Tusk o pushbackach i sytuacji na granicy. Mówi o "oczywistym konflikcie"

Tusk o pushbackach i sytuacji na granicy. Mówi o "oczywistym konflikcie"

Źródło:
TVN24, PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 w Polsce przypadają na gorący polityczny okres - to ostatnia część "wyborczego trójskoku". Jedni walczą o zwycięstwo, inni o przetrwanie, ale każdy ma coś do udowodnienia. O co grają poszczególne partie polityczne?

"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

Źródło:
tvn24.pl

Skandal z zakażoną krwią w Wielkiej Brytanii nie był wypadkiem, ale winą lekarzy i kolejnych rządów - wskazują wyniki publicznego dochodzenia zaprezentowane w poniedziałek na Wyspach. W wyniku zakażeń trzy tysiące osób zmarło, a tysiące innych zachorowało na zapalenie wątroby albo zaraziło się wirusem HIV.

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport mówi o tysiącach ofiar

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport mówi o tysiącach ofiar

Źródło:
Reuters, BBC

Agenci CBA zatrzymali wieloletnią burmistrzynię Sokółki (woj. podlaskie), a także piętnaście innych osób - wynika z informacji tvn24.pl. Śledztwo dotyczy podejrzeń o korupcję przy inwestycjach samorządowych.

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Źródło:
tvn24.pl

Nie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach europejskich? W poniedziałek ruszył "Latarnik Wyborczy", który może ułatwić podjęcie decyzji. Narzędzie to pozwala na porównanie swoich poglądów z deklaracjami poszczególnych partii.

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Źródło:
latarnikwyborczy.pl, PAP

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl