Świat technologii doczekał się kolejnej rewolucji. Tym razem nadeszła ona wraz z kolejną generacją sieci komórkowej, czyli 5G. Jej rozwój przyśpiesza, a dostęp do niej ma coraz więcej (także w Polsce) osób.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU REFARMING - NOWY STANDARD NADAWANIA NAZIEMNEJ TELEWIZJI >>>
Co wspólnego 5G ma z NTC?
W tym artykule interesuje nas głównie temat Naziemnej Telewizji Cyfrowej (NTC) oraz procesu zwanego refarmingiem . Jak temat sieci 5G się z tym łączy? Otóż aktualnie NTC korzysta ze ściśle określonych częstotliwości, dzięki temu możemy cieszyć się darmowymi kanałami telewizyjnymi nadawanymi w ten sposób. Jest to między innymi pasmo 700 MHz, które w związku z decyzją Komisji Europejskiej zostanie w przyszłym roku zwolnione na rzecz sieci 5G właśnie. Proces reorganizacji multipleksów, w których dostępne są kanały NTC oraz zwolnienie pasma to właśnie refarming.
To nie jedyna zmiana, która czeka NTC w przyszłym roku. Obecny standard, w jakim są nadawane kanały telewizji cyfrowej, zostanie zastąpiony nowszym standardem DVB-T2/HEVC. Już dziś warto wiedzieć, na co być gotowym w związku z tymi procesami.
Jak przygotować się na zmiany w NTC?
Czy refarming oraz zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej sprawią, że będzie ona trudniej dostępna? W żadnym wypadku! Jest wręcz przeciwnie – dzięki nim czeka ją w niedalekiej przyszłości dalszy rozwój (np. możliwość dodania kolejnych kanałów).
Aktualnie jako odbiorcy NTC powinniśmy jedynie sprawdzić, czy nasz odbiornik spełnia parametry techniczne do odbioru jej w nowym standardzie.
> Najszybciej sprawdzimy to w instrukcji technicznej telewizora. Jeśli jej nie posiadamy, odpowiednie informacje powinny być dostępne na przykład na stronach internetowych poszczególnych producentów. Najnowsze urządzenia wyposażone są w odpowiednie systemy i w takim wypadku pozostaje nam czekać na terminy przełączeń sygnału telewizyjnego na nowy standard. Można je sprawdzić na stronie refarming.pl.
> Natomiast w terminach przełączeń poszczególnych multipleksów pamiętajmy o ponownym wyszukaniu listy kanałów w telewizorze. aktualizacji listy kanałów na naszym telewizorze. Część z najnowszych urządzeń automatycznie, w regularnych odstępach czasu sprawdza listę kanałów i w razie potrzeby same ją programują. W innym wypadku, aby nadal korzystać z kanałów niezbędne będzie ręczne zaprogramowanie odbiornika do ich odbioru. Tu ponownie pomocą służą instrukcje techniczne urządzeń do nich dołączane lub strony internetowe.
> Warte podkreślenia również jest to, że zmiany w samym standardzie nadawania nie wymuszają na nas ponownego ustawiania anten odbiorczych.
Co jednak, jeśli telewizor…
…nie spełnia wymagań standardu DVB-T2/HEVC?
W takim przypadku nie jesteśmy wcale skazani na kupno nowego! Istnieje rozwiązanie, które pozwoli nam nadal cieszyć się bezpłatnymi kanałami nadawanymi w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Jest nim zewnętrzny tuner DVB-T2/HEVC. Urządzenie to, po podłączeniu i skonfigurowaniu umożliwi nam oglądanie kanałów w nowym standardzie także na nieco starszych telewizorach. Nie będziemy wskazywać tu poszczególnych tunerów, których zakup warto rozważyć. Ich porównania są szeroko dostępne w internecie, a cena najtańszych oscyluje w okolicach 100 zł. Nie będzie więc przesadą jeśli napiszemy, że są to urządzenia na każdą kieszeń.
Podsumowując – w przypadku posiadania odbiornika przystosowanego do odbioru standardu DVB-T2/HEVC warto po prostu pamiętać o datach przełączeń Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Dzięki temu nie będziemy niemiło zaskoczeni brakiem odbioru ulubionych programów telewizyjnych. A jeśli posiadamy starszy odbiornik, nie spełniający tych wymagań, warto rozejrzeć się już dziś za zewnętrznym tunerem do naszego telewizora.
Źródło: Emitel
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock