Być może wiele osób słysząc określenie ‚inteligentne miasto’, oczami wyobraźni zaczyna widzieć ogromną metropolię z przeszklonymi budynkami, autonomicznymi pojazdami i robotami sterującymi pulsem miejskiego życia. Jednak rozwiązania z zakresu smart cities są wdrażane nie tylko w największych ośrodkach. Świetnym przykładem z naszego kraju jest Piaseczno, z około 50 tysiącami mieszkańców. We współpracy z firmą Emitel zainstalowano tam sieć czujników pozwalających monitorować stan wód w rzekach oraz rowach melioracyjnych oraz zdalny pomiar zajętości miejsc parkingowych.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU REFARMING - NOWY STANDARD NADAWANIA NAZIEMNEJ TELEWIZJI >>>
Zapobiegać jest dużo łatwiej
Choć przez Piaseczno nie przepływa żadna duża rzeka, miasto przez dziesięciolecia żyło w cieniu sezonowych zalań, czy jak w roku 2010, destrukcyjnym żywiołem powodzi. Woda sięgała kolan, a wśród zalanych budynków znalazły się między innymi piwnice pobliskiego sądu. Władze Piaseczna nauczone doświadczeniem uznały, że dużo łatwiej będzie zapobiegać tego typu wydarzeniom, stawiając na nowoczesne rozwiązania technologiczne.
O pomoc zgłosiły się do firmy Emitel - jednego z polskich liderów rynku smart cities. W mieście wdrożono system czujników zalewowych, które na bieżąco przesyłają dane o stanie wód do centrum zarządzania siecią. W ten sposób strażnicy miejscy mogą dużo szybciej reagować na podwyższony stan wód w rowach melioracyjnych i niwelować jego przyczynę. Mają oni wgląd zarówno w aktualne odczyty czujników, jak i obraz zdjęć z kamer. Co ważne, dostępne są one nie tylko dla dyspozytora, lecz również – poprzez aplikację mobilną – dla strażników odbywających służbę w terenie. Umożliwia to błyskawiczną ocenę sytuacji i możliwie szybkie reagowanie na nietypowe sytuacje.
Większy komfort parkowania
System czujników zalewowych nie jest jedynym inteligentnym rozwiązaniem, które zastosowało wspólnie ze spółką Emitel miasto Piaseczno. Mieszkańcy nie muszą tracić czasu na poszukiwanie wolnych miejsc parkingowych, ponieważ jeszcze przed wjazdem na teren strefy, specjalne tablice cyfrowe informują ich o całkowitej liczbie wolnych miejsc w danej chwili.
Jak wygląda to rozwiązanie w praktyce? Na każdym z miejsc parkingowych zainstalowano specjalne czujniki, które informują o tym, czy jest ono wolne czy zajęte. Po zaparkowaniu pojazdu czujka wysyła informację do centralnego systemu o jego zajętości, a jednocześnie dane w czasie rzeczywistym zmieniają się na tablicach w mieście.
Nowoczesne czujniki, w miastach takich jak Piaseczno mogą również informować jego mieszkańców i władze o zanieczyszczeniu powietrza pyłami, czy nawet szerzej o stanie środowiska naturalnego. Właśnie tego typu system zainstalował Emitel. Dostarcza on do centralnej bazy w mieście informacje o temperaturze, poziomie hałasu, czy wilgotności powietrza. Wszystkie trzy rozwiązania mają jeden główny cel – jeszcze lepsze zarządzanie zasobami oraz miejską infrastrukturą. Efektem tego rzecz jasna jest większy komfort życia.
„Inteligentne miasto, to takie, które wykorzystuje nowoczesne technologie do tego, żeby zwiększyć efektywność funkcjonowania tego miasta. Z jednej strony mamy korzyść dla mieszkańca, a z drugiej strony oszczędność energii. Wszelkiego rodzaju sposoby pozwalające w efektywniejszy sposób zarządzać infrastrukturą miejską, z pewnością przełożą się na oszczędności.” - przekonuje Maciej Staszak, wiceprezes spółki Emitel, operatora inteligentnych rozwiązań zrealizowanych na przykład w Piasecznie.
Źródło: Emitel