Znów bitwa o wolność w sieci

3 grudnia 2012
ITU chce wprowadzenia nowych regulacji. Kto je zablokuje?itu.int

Rozpoczyna się kolejna bitwa o wolność internetu - alarmują internauci na całym świecie. Chodzi o zmiany w traktacie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), jednej z agend ONZ. Część nowych propozycji dotyczy kontroli sieci, co może doprowadzić do faktycznej cenzury internetu. Konferencja, na której 193 kraje mają przyjąć dokument, rusza za zamkniętymi drzwiami w Dubaju. Polska zapowiedziała, że nie zgodzi się na przyjęcie kontrowersyjnych zapisów umowy.

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (International Telecommunication Union, w skrócie ITU) to najstarsza na świecie organizacja międzynarodowa, jedna z agend ONZ, założona w celu uregulowania rynku telekomunikacyjnego. Do ITU należą 193 państwa, w tym Polska. Na konferencji ITU w Dubaju, która odbywa się w dniach 3-14 grudnia, państwa członkowskie zatwierdzić mają nowelizację dokumentu, nazwanego Międzynarodowymi Regulacjami Telekomunikacyjnymi (ITR).

Do tej pory ITR regulowało temat komunikacji telefonicznej, teraz ma zostać poszerzone o regulacje internetowe. To umowa międzynarodowa obowiązująca wszystkie państwa członkowskie ITU, które ratyfikują traktat.

Porozmawiają o internecie. Na drugim Kongresie Wolności

W Warszawie odbędzie się dziś drugi Kongres Wolności w Internecie, organizowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Uczestnicy kongresu - przedstawiciele władz, organizacji pozarządowych i biznesu - będą rozmawiać o możliwych zmianach w prawie unijnym i polskim, zwiększających swobodę i bezpieczeństwo użytkowników w internecie.

Polskie stanowisko ws. regulacji sieci. "Ani kroku do przodu"

- Polska musi wyrazić bardzo mocne i stanowcze stanowisko - musimy powiedzieć: "nie, ani kroku do przodu". W ogóle nie powinniśmy rozmawiać o jakichkolwiek zmianach dotyczących zarządzania internetem w kontekście regulacji ITR - mówi w wywiadzie dla PAP były podsekretarz stanu w MAC Igor Ostrowski. Konferencja ws. zmian w umowie regulującej telekomunikację rozpoczęła się w poniedziałek w Dubaju.

Kto naciska w sprawie nadzoru internetu? Agenda ONZ "rozczarowana" stanowiskiem PE

Konferencja w Dubaju, na której 193 państwa podpisać mają umowę ws. regulacji sieci, to polityczna rozgrywka między USA i jego internetowym lobby a reżimami autorytarnymi - pisze kilka dni przed szczytem ITU agencja Reutera. ITU twierdzi, że to wielcy giganci internetowi chcą przeforsować swoje stanowisko, a przyjęte zapisy będą miały "charakter ogólny". - Nie ograniczą praw i wolności w sieci - zapewnia.

ONZ szykuje cenzurę internetu? Głosowanie za kilka dni 

Szykuje się kolejna bitwa o wolność internetu - alarmują internauci na całym świecie. Chodzi o zmiany w traktacie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), jednej z agend ONZ. Część nowych propozycji dotyczy kontroli sieci, co może doprowadzić do faktycznej cenzury internetu. Konferencja, na której 193 kraje mają przyjąć dokument, odbędzie się za zamkniętymi drzwiami w grudniu w Dubaju. Polska zapowiedziała, że nie zgodzi się na przyjęcie kontrowersyjnych zapisów umowy.

Duma wzięła się za internet. "To początek cenzury"

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła w środę kontrowersyjną nowelizację ustawy o internecie. Poprawki dotyczą szkodliwych treści w sieci. Zdaniem obrońców wolności słowa mogą doprowadzić do powstania cenzury w całym internecie w Rosji.

Wydawcy i producenci: Odrzucenie ACTA zaszkodzi Europie

Odrzucenie ACTA przez Parlament Europejski będzie miało szkodliwe skutki dla własności intelektualnej, zatrudnienia i gospodarki Europy - oświadczyli europejscy wydawcy i producenci. Ich zdaniem, UE straciła szansę na ochronę innowacyjności na światowym rynku.

"ACTA symbolem lobbystów. Społeczeństwo pokazało, że jest wściekłe"

- Do tej pory największy wpływ w Brukseli mieli lobbyści i ACTA była tego symbolem - stwierdziła Katarzyna Szymielewicz, prezes fundacji Panoptykon. Jak podkreśliła, społeczeństwo nagle "pokazało, jak bardzo jest wściekłe, jak bardzo mu zależy". - Głos został usłyszany w Brukseli i zmienił kierunek tej polityki - zaznaczyła.

Europarlament pogrzebał ACTA

Parlament Europejski odrzucił międzynarodową umowę o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi (ACTA). Zdecydowana większość eurodeputowanych głosowała przeciwko kontrowersyjnej umowie, która - zdaniem krytyków - ogranicza korzystanie z internetu.