XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin

18 października 2017
EPA/HOW HWEE YOUNG/PAPRozpoczął się XIX Zjazd KPCH

W Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie 24 października 2017 roku zakończył się XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Na tym najważniejszym, odbywającym się raz na pięć lat wydarzeniu politycznym w państwie prezydent Xi Jinping wytyczył ambitne plany na przyszłość oraz umocnił swoją władzę bardziej, niż ktokolwiek w Chinach od czasów Deng Xiaopinga.

Na zjeździe, który toczył się za zamkniętymi drzwiami od 18 października, wybrano nowy Komitet Centralny KPCh, jak również skład 25-osobowego Biura Politycznego oraz członków jego 7-osobowego Stałego Komitetu – najwyższego organu kierującego partią i de facto całym krajem.

- Każdy z nas w partii musi kroczyć blisko Komitetu Centralnego i wysoko nieść sztandar socjalizmu o chińskiej specyfice - powiedział Xi w przemówieniu na zakończenie zjazdu.

"Myśl Xi" na nową erę

Wcześniej, na otwarciu zjazdu w Wielkiej Hali Ludowej, delegaci przyjęli w głosowaniu sprawozdanie przedstawione przez Xi, sprawozdanie partyjnej komisji dyscyplinarnej oraz poprawkę do statutu KPCh, dopisującą do najważniejszego partyjnego dokumentu idee prezydenta Xi.

"Myśl Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice", jak brzmi oficjalna wersja doktryny, stała się w ten sposób oficjalnie podstawą ideologiczną partii, a Xi został jedynym żyjącym dygnitarzem wymienionym z nazwiska w najważniejszym dokumencie KPCh, która rządzi Chinami od 1949 roku.

Koncepcja Xi dołączyła tym samym do szeregu podstaw ideologicznych określonych w statucie partii: marksizmu-leninizmu, myśli Mao Zedonga, teorii Deng Xiaopinga, koncepcji "trzech reprezentacji" i naukowego spojrzenia na rozwój. Te dwie ostatnie są dziełami poprzednich prezydentów Jiang Zemina i Hu Jintao, ale oficjalne nazwy tych koncepcji nie zawierają nazwisk ich autorów.

Prezydent powiedział, że na podstawie analizy "historycznej zmiany" z ostatnich pięciu lat zjazd sformułował nowe zasady socjalizmu o chińskiej specyfice dla nowej ery. Zjazd postawił za cel "definitywne zwycięstwo" w budowaniu "umiarkowanie zamożnego społeczeństwa we wszystkich aspektach", a następnie "rozwiniętych socjalistycznych Chin".

Według Xi "nowa era" ma zapewnić "wielkie zwycięstwo socjalizmu o chińskiej specyfice" oraz spełnić "sen o wielkim odrodzeniu narodu chińskiego". Uczyni to z Chin do 2035 roku rozwinięty kraj socjalistyczny, a do 2050 roku – kraj potężny, bogaty, piękny i harmonijny, dysponujący "armią światowej klasy" - zapowiedział chiński przywódca. Prezentując 18 października swoje sprawozdanie Xi podkreślił przywódczą rolę partii na każdym froncie rozwoju kraju.

"Pora, by Chiny stały się silne"

- Xi Jinping w dużym stopniu używa tego "snu o potężnych Chinach" jako oficjalnej ideologii, wykorzystuje nacjonalizm i patriotyzm jako środek do dostarczenia legitymacji reżimowi komunistycznej partii - tłumaczył politolog Joseph Cheng, emerytowany wykładowca Uniwersytetu Miejskiego Hongkongu.

- Powiedział, że w czasach Mao Chińczycy podnieśli się, w czasach Denga wzbogacili, a teraz przyszła pora, by Chiny stały się silne - skomentował sprawozdanie prezydenta Cheng. Politolog podkreślił, że "fraza o zbudowaniu wojska światowej klasy pojawiła się w ważnym dokumencie partyjnym po raz pierwszy".

W swoim sprawozdaniu Xi wyraził również sprzeciw dla "mechanicznego kopiowania systemów politycznych innych krajów". Na krótko przed zjazdem państwowa agencja Xinhua opublikowała także ostrą krytykę zachodniej demokracji.

- To nic nowego, Deng Xiaoping mówił to już 30 lat temu. Ale ustanawianie tematów tabu na uniwersytetach, nasilanie indoktrynacji ideologicznej i budowanie kultu jednostki z pewnością jest czymś nowym. Ma związek z nowymi środkami do umocnienia legitymacji reżimu i konsolidacji władzy Xi Jinpinga - ocenił Cheng.

Zaniepokojenie Zachodu

Xi pogratulował wyników osiągniętych w ostatnich pięciu latach przez inspektorów dyscyplinarnych, którzy "niczym ostrze cięli korupcję i złe praktyki", przyczyniając się do poprawy partyjnego systemu.

Zachodnie media zwróciły przy tym uwagę na znane z czasów Mao oskarżenie o próbę przejęcia władzy, jakie padło podczas zjazdu pod adresem kilku byłych dygnitarzy, w tym usuniętego niedawno z KPCh za korupcję rywala politycznego Xi, byłego sekretarza partii w Chongqingu Sun Zhengcaia.

Wizja świata, zaprezentowana podczas zjazdu przez Xi Jinpinga, spotkała się również z zaniepokojeniem części zagranicznych mediów. Jak pisał w trakcie zjazdu "Washington Post", wizja Chin przedstawiona przez prezydenta Xi Jinpinga na XIX zjeździe Komunistycznej Partii Chin powinna budzić obawy demokratycznych narodów na świecie.

"64-letni przywódca dąży teraz do wzmacniania władzy KPCh we wszystkich sferach życia, kosztem praworządności, dysydentów politycznych, prywatnych przedsiębiorstw, a nawet samej prywatności" - oceniano.

Źródło zdjęcia głównego: EPA/HOW HWEE YOUNG/PAP

W Chinach zachodzą właśnie najpoważniejsze zmiany ustrojowe od dekad. Przewodniczący Xi Jinping umożliwił sobie dożywotnie sprawowanie władzy, najwyższe stanowiska obsadził swoimi stronnikami i zapowiedział "wielkie odrodzenie narodu chińskiego". Ale jego nieograniczona siła jest pozorna – wiele wskazuje na to, że Xi wciąż ma wielu przeciwników, a jego władza jest słabsza, niż mogłoby się wydawać.

Generał Fang Fenhui, który w latach 2012-2017 był szefem sztabu generalnego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChAL-W), został we wtorek aresztowany w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw korupcyjnych - podała państwowa agencja prasowa Xinhua.

Chińskie MSZ zdementowało pogłoski, jakoby podróż wysłannika prezydenta Xi Jinpinga do Korei Północnej miała związek z naciskami przywódcy USA Donalda Trumpa, który domagał się od Pekinu zwiększenia presji na reżim – podał w czwartek dziennik "Renmin Ribao".

W ubiegły wtorek doktryna sekretarza generalnego KPCh Chin Xi Jinpinga trafiła do kanonu podstaw ideologicznych rządzącej partii. Do poniedziałku zajmujące się nią instytuty zdążyło uruchomić już co najmniej 20 chińskich uniwersytetów – wynika z doniesień lokalnych mediów.

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen wyleciała w sobotę do USA, skąd uda się do trzech wyspiarskich krajów Pacyfiku, które utrzymują z Tajwanem relacje dyplomatyczne. Przeciwko przesiadce Caj na Hawajach protestowało chińskie MSZ.

"Myśl Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice" stała się oficjalnie najnowszą podstawą ideologiczną Komunistycznej Partii Chin (KPCh) – zdecydowano we wtorek w Pekinie na zakończenie XIX zjazdu partii. Według ekspertów, Xi potwierdził w ten sposób swoją absolutną władzę w kraju.

Sformułowana na trwającym w Pekinie XIX zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh) nowa ideologia partii, "myśl Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice", będzie obowiązkowym elementem programu szkolnego – poinformował chiński minister edukacji.