Szczyt G20 w Rosji

5 września 2013

Komisja Europejska: Rosjanie nie szpiegowali Ashton i Barroso

Analizy zabezpieczeń w Komisji Europejskiej na razie nie dają powodu do obaw, że przewodniczący KE Jose Barroso i szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton mogli być szpiegowani przez służby państw trzecich - poinformował w środę rzecznik KE Frederic Vincent.

Obama spotkał się z rosyjskimi mniejszościami seksualnymi

Prezydent USA Barack Obama w piątek wieczorem przed odlotem z Petersburga, gdzie uczestniczył w dwudniowym szczycie G20, spotkał się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego Rosji, a także z aktywistami organizacji mniejszości seksualnych.

Syzyfowe prace Obamy. Usilnie stara się przekonywać do interwencji

Podczas szczytu G20 w Sankt Petersburgu Barack Obama nie ustaje w wysiłkach, aby przekonać jak najwięcej przywódców do konieczności interwencji w Syrii. Prezydent USA miał o tym mówić podczas długiej kolacji w czwartek wieczorem. Nie ma informacji, aby kogoś przekonał.

"Syryjski" szczyt G20. Cameron o sarinie, Van Rompuy nie chce ataku

To było do przewidzenia. Sprawa Syrii zupełnie zdominowała szczyt G20 w Sankt Petersburgu. Zielone światło do dyskusji nad punktem, którego nie było w programie obrad dał sam Władimir Putin. Wystąpienia kolejnych liderów pokazują, jak bardzo podzielona jest społeczność międzynarodowa ws. ataku na Asada. Nic nie wskazuje, żeby na szczycie miało dojść do przełomu w tej sprawie.

Obama trzy fotele od Putina. Jakiego klucza użyli gospodarze?

Szczyt G20 nad Newą już zdominowały problemy Syrii oraz relacji Putina z Obamą. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad Kreml - w ramach wyraźnego ochładzania relacji z USA - sugerował takie rozsadzenie uczestników szczytu przy stole, by Putin i Obama byli daleko od siebie. Scenariusz "angielsko-łaciński" miał zastąpić rosyjski i cyrylicę. Kiedy jednak politycy zajęli miejsca, trudno się było doszukać porządku alfabetycznego.