Pożar wieżowca w Londynie

15 czerwca 2017

Księżna Meghan Markle spotkała się w Londynie z grupą kobiet ocalałych z pożaru Grenfell Tower. W czerwcu 2017 roku ogień pochłonął życie 71 mieszkańców bloku mieszkalnego.

Komisja śledcza do spraw pożaru w wieżowcu Grenfell Tower "znajdzie odpowiedzi na pytania o to, jak w Londynie w XXI wieku mogło dojść do takiej katastrofy" - zapowiedział w czwartek prowadzący jej prace były sędzia sądu apelacyjnego Martin Moore-Bick.

Prawie 19 milionów funtów (około 90 milionów złotych) zgromadzono w ramach zbiórki publicznej na pomoc tym, którzy stracili najbliższych i dobytek w czerwcowym pożarze londyńskiego wieżowca Grenfell Tower. Okazuje się, że z tej kwoty do potrzebujących trafiło do tej pory mniej niż 15 procent - podaje w piątek BBC News.

Ludzie, którzy są za to odpowiedzialni, powinni być pociągnięci do odpowiedzialności. I będą. Bo rodziny tego tak nie zostawią - mówi w rozmowie z TVN24 kuzyn jednego z mieszkańców londyńskiego wieżowca Grenfell Tower. Liczą oni na to, że odpowiedzialni za tragedię staną przed sądem. W pożarze budynku zginęło co najmniej 80 osób. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Brytyjska policja przekazała w poniedziałek, że śledztwo dotyczące pożaru 24-piętrowego wieżowca Grenfell Tower w Londynie jest "największym w historii" poza działaniami antyterrorystycznymi. Potwierdzono, że śledczy zakładają, że zginęło w nim 80 osób. Poinformowano także, że 255 mieszkańcom udało się ewakuować w trakcie pożaru.

Do 80 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych albo osób zaginionych uważanych za zmarłe w wyniku pożaru wieżowca Grenfell Tower w Londynie - poinformowała w środę policja, zastrzegając, że minie wiele miesięcy, zanim znany będzie ostateczny bilans.

60 wieżowców nie spełnia standardów ochrony przeciwpożarowej, ponieważ ich elewacje pokryte są łatwopalnym materiałem - poinformował w niedzielę brytyjski rząd. Kontrole wszczęto po pożarze bloku w Londynie, w którym zginęło co najmniej 79 osób.

Pięć bloków, w których znajduje się 800 mieszkań, zostało ewakuowanych w piątek wieczorem przez władze dzielnicy Camden w północnym Londynie. W obawie, że elewacja budynków jest łatwopalna, co może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Wykluczono podpalenie. Bezpośrednią przyczyną pożaru londyńskiego wieżowca Grenfell Tower była uszkodzona lodówka - poinformowała w piątek londyńska policja. 14 czerwca w nocy w wyniku pożaru śmierć poniosło co najmniej 79 osób.

Mieszkańcy Londynu są oburzeni zachowaniem amatorów selfie, którzy zaczęli gromadzić się wokół zniszczonego pożarem Grenfell Tower. W okolicy spalonego budynku zamieścili znaki z apelem o uszanowanie pamięci o ofiarach tragedii i nie robienie sobie tam pamiątkowych zdjęć.