"Pluszowa afera" na Białorusi

8 sierpnia 2012

Białoruski żołnierz wojsk pogranicza został skazany na dwa lata kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, ponieważ nie zareagował na przelot nad granicą szwedzkiej awionetki. Z samolotu zrzucono następnie nad Białorusią pluszowe misie z przymocowanymi apelami o wolność słowa, zawstydzając białoruskie władze.

Dwaj młodzi ludzie, którym postawiono zarzuty w związku z akcją zrzucenia nad Białorusią pluszowych misiów z apelami o wolność słowa, zostali w piątek zwolnieni w zamian za zobowiązanie do nieopuszczania miejsca zamieszkania - informują niezależne białoruskie media.

Do podjęcia zdecydowanych kroków przeciw ostatniej dyktaturze Europy (Białorusi) wezwały w piątek w oświadczeniu organizacja Freedom House i Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA). Był to ich komentarz do zamknięcia szwedzkiej ambasady w Mińsku.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył w czwartek, że konflikt dyplomatyczny ze Szwecją nie ma związku ze zrzuceniem nad Białorusią misiów z apelami o wolność słowa, ale że organizatorzy lotu współpracowali ze szwedzką ambasadą. Szwedzkie MSZ zaprzecza.

Litwa nie ma informacji na temat incydentu ze szwedzką awionetką, która zrzuciła nad Białorusią pluszowe misie, a jeśli otrzyma prośbę od władz Białorusi o pomoc prawną, rozpatrzy ją zgodnie z procedurą - oznajmiła w czwartek minister obrony Rasa Juknevicziene.

Białoruskie śmigłowce Mi-8 zaczęto wyposażać w karabiny maszynowe do niszczenia niewielkich, nisko lecących celów. Zdaniem niezależnej agencji AFN, która pisze o całej sprawie, jest to reakcja na zrzucenie nad Białorusią pluszowych misiów z apelami o wolność słowa.

Konflikt na linii Mińsk-Sztokholm, dotyczący szwedzkiego ambasadora na Białorusi, zaogniają białoruskie media. W piątek wieczorem tamtejsza telewizja państwowa w swoim materiale podała, że Stefan Eriksson przekazywał pieniądze i instrukcje "esktremistom".

Prezydent Alaksandr Łukaszenka zdymisjonował szefa służb granicznych i dowódcę sił powietrznych za niedopełnienie obowiązków służbowych. Według niezależnych portali odpowiedzieli w ten sposób za wtargnięcie nad Białoruś szwedzkiej awionetki, z której zrzucono pluszowe misie z apelem o wolność.

Aleksander Łukaszenko pośrednio przyznał, że małemu szwedzkiemu samolotowi udało się wedrzeć nad Białoruś i "zbombardować" jedno z miast pluszowymi misiami. Wcześniej władze i wojsko zdecydowanie zaprzeczały, aby cokolwiek takiego miało miejsce.

Komisja prezydencka przeprowadza obecnie na Białorusi kontrolę we wszystkich formacjach wojsk lotniczych i obrony przeciwlotniczej. Powodem jest informacja o zrzuceniu nad Białorusią pluszowych misiów z apelami o wolność słowa - pisze w środę agencja BiełaPAN.

Zamieszczony w internecie film, mający rzekomo pokazywać desant nad Mińskiem pluszowych szwedzkich misiów z napisem "Popieramy białoruską walkę o wolność słowa" to fałszywka - podało w czwartek białoruskie ministerstwo obrony. Nie doszło do naruszenia białoruskiej przestrzeni powietrznej - podkreślono.