Pedofilia w polskim Kościele

15 maja 2019
Konsekwencje za tuszowanie pedofilii. Prokuratura wszczyna śledztwa
Konsekwencje za tuszowanie pedofilii. Prokuratura wszczyna śledztwa
Fakty TVN
W sobotę opublikowano film dokumentalny braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu"Fakty TVN

"Tylko nie mów nikomu", film dokumentalny Tomasza i Marka Sekielskich dotyczący pedofilii w polskim Kościele został opublikowany 11 maja. W trakcie pracy nad filmem twórcy zwrócili się z prośbą o wypowiedzi do najważniejszych polskich hierarchów, ale ci odmówili. Dopiero po publikacji dokumentu zaczęli się do niego odnosić. Film, który obejrzały miliony Polaków, jest komentowany przez duchownych, ekspertów i polityków.

11 maja w internecie został opublikowany film dokumentalny Tomasza Sekielskiego i jego brata Marka "Tylko nie mów nikomu" przedstawiający przypadki pedofili w polskim Kościele. Przedstawia między innymi nieopisane do tej pory przypadki - nieżyjącego ks. prałata Franciszka Cybuli i ks. Eugeniusza M. oraz księdza Dariusza Olejniczak, który został skazany za molestowanie seksualne dzieci, a niedawno prowadził dla nich rekolekcje pomimo zasądzonego, dożywotniego zakazu pracy z dziećmi.

W ponad dwugodzinnym dokumencie znalazły się również m.in. wstrząsające wyznania ofiar, które stanęły oko w oko ze swoimi oprawcami. Są także wyznania tych, którzy przyznają się do winy. Kamera towarzyszy skrzywdzonym w podróżach do miejsc, w których - jak opisują w filmie - dochodziło do molestowania.