Pedofilia w polskim Kościele

15 maja 2019
Konsekwencje za tuszowanie pedofilii. Prokuratura wszczyna śledztwa
Konsekwencje za tuszowanie pedofilii. Prokuratura wszczyna śledztwa
Fakty TVN
Fakty TVNW sobotę opublikowano film dokumentalny braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu"

"Tylko nie mów nikomu", film dokumentalny Tomasza i Marka Sekielskich dotyczący pedofilii w polskim Kościele został opublikowany 11 maja. W trakcie pracy nad filmem twórcy zwrócili się z prośbą o wypowiedzi do najważniejszych polskich hierarchów, ale ci odmówili. Dopiero po publikacji dokumentu zaczęli się do niego odnosić. Film, który obejrzały miliony Polaków, jest komentowany przez duchownych, ekspertów i polityków.

11 maja w internecie został opublikowany film dokumentalny Tomasza Sekielskiego i jego brata Marka "Tylko nie mów nikomu" przedstawiający przypadki pedofili w polskim Kościele. Przedstawia między innymi nieopisane do tej pory przypadki - nieżyjącego ks. prałata Franciszka Cybuli i ks. Eugeniusza M. oraz księdza Dariusza Olejniczak, który został skazany za molestowanie seksualne dzieci, a niedawno prowadził dla nich rekolekcje pomimo zasądzonego, dożywotniego zakazu pracy z dziećmi.

W ponad dwugodzinnym dokumencie znalazły się również m.in. wstrząsające wyznania ofiar, które stanęły oko w oko ze swoimi oprawcami. Są także wyznania tych, którzy przyznają się do winy. Kamera towarzyszy skrzywdzonym w podróżach do miejsc, w których - jak opisują w filmie - dochodziło do molestowania.

"My nie musimy się tłumaczyć"

Ofiary księży pedofili od dziesięcioleci w milczeniu czekały na sprawiedliwość i jakąkolwiek pomoc. Bohaterowie tego tekstu czekają na nie od kilkudziesięciu lat. 

Burza po słowach ojca Rydzyka o skazanym biskupie

Ojciec Tadeusz Rydzyk nazywa Stanisława Napierałę "współczesnym męczennikiem". Biskup wiedział o przypadkach pedofilii w kościele i nie zgłosił ich do prokuratury. Został ukarany przez sąd kościelny, w końcu sprawą zajęła się prokuratura, a słowami Rydzyka zakon redemptorystów i szef komisji ds. pedofilii. Adrianna Otręba.