Nowy rząd PiS

9 listopada 2015
Beata Szydło ogłosiła proponowany skład rządu
tvn24Rząd PiS

Komitet Polityczny PiS zaakceptował kandydaturę Beaty Szydło na premiera i skład jej rządu. Będzie w nim trzech wicepremierów: Piotr Gliński, Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin. Szefem MON zostanie Antoni Macierewicz, a ministrem sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że wnioski z długiej dyskusji zostały przedstawione prezydentowi w piątek. W poniedziałek Szydło na konferencji prasowej, wspólnej z Kaczyńskim, przedstawiła proponowany skład Rady Ministrów. Piotr Gliński obejmie resort kultury, Morawiecki ministerstwo rozwoju, a Gowin resort nauki i szkolnictwa wyższego. Szydło, jak mówiła, głęboko wierzy, że rząd będzie zgodnie realizował program PiS, Zjednoczonej Prawicy. Nie przedstawiono kandydata na ministra gospodarki.

Waszczykowski pokieruje MSZ, Macierewicz MON

Witold Waszczykowski będzie ministrem spraw zagranicznych, Antoni Macierewicz obejmie resort obrony, Zbigniew Ziobro - sprawiedliwości, Mariusz Błaszczak - spraw wewnętrznych i administracji, finansów - Paweł Szałamacha, skarbu - Dawid Jackiewicz, Krzysztof Tchórzewski - energetyki, a prof. Jan Szyszko - środowiska.

Szefem resortu pracy ma zostać Elżbieta Rafalska, edukacji - Anna Zalewska, cyfryzacji - Anna Streżyńska, sportu i turystyki - Witold Bańka, rolnictwa - Krzysztof Jurgiel, infrastruktury i budownictwa - Andrzej Adamczyk, a gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - Marek Gróbarczyk.

Kamiński koordynatorem ds. służb specjalnych

Członkami Rady Ministrów będą też koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i Jerzy Kwieciński - mimo że w resorcie rozwoju będzie pierwszym wiceministrem.

Szefem kancelarii premiera zostanie Beata Kempa, a ministrami w KPRM: Henryk Kowalczyk - przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, rzeczniczka rządu Elżbieta Witek, która będzie też szefową gabinetu politycznego oraz Konrad Szymański - minister ds. UE i Adam Lipiński - minister w kancelarii ds. kontaktów z parlamentem.

Szefową Kancelarii premiera będzie Beata Kempa, a szefową gabinetu politycznego premiera, pełniącą funkcję rzecznika rządu - Elżbieta Witek.

Niektóre dotychczasowe resorty - skarbu oraz gospodarki - będą wygaszane, zmieni się charakter resortu rozwoju i rola ministerstwa finansów. Wicepremier Morawiecki będzie koordynował całość polityki gospodarczej. Do ministerstwa rozwoju wejdzie dotychczasowe ministerstwo gospodarki. W związku z pojawieniem się nowych resortów konieczna będzie zmiana w ustawie o działach administracji rządowej.

Macierewicz zamiast Gowina

Szydło pytana o zmianę dotyczącą obsady resortu obrony - zamiast Gowina, ministrem ma być Macierewicz - wyjaśniła, że Gowin otrzymał dwie propozycje i wybrał naukę. Pytana o koordynatora służb - Mariusza Kamińskiego, skazanego nieprawomocnie na więzienie zaznaczyła, że wierzy w to głęboko, że sprawiedliwość będzie po jego stronie i nieprawomocny wyrok nie jest żadną przeszkodą. Obecność Ziobry w składzie RM wyjaśniła układem koalicyjnym Zjednoczonej Prawicy.

Jarosław Kaczyński zaprzeczył medialnym informacjom o sporach przy ustalaniu składu rządu, ustalaniu go za plecami Szydło i jego rozmowach z prezydentem. - Chcę powiedzieć, że to jest wszystko wyssane z palca - oświadczył prezes PiS.

Ponieważ do rządu wejdzie dwóch europosłów, muszą oni złożyć mandat. Gróbarczyka w Parlamencie Europejskim zastąpi poseł Czesław Hoc, a Dawida Jackiewicza prawdopodobnie Sławomir Kłosowski, który nie podjął jeszcze takiej decyzji. Zgodnie z Kodeksem wyborczym mandatu europosła nie można łączyć ze sprawowaniem funkcji w rządzie.

Rząd PiS

SKŁAD RZĄDU BEATY SZYDŁO:

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego - Piotr Gliński

Wicepremier, minister rozwoju - Mateusz Morawiecki

Wiceminister ds. rozwoju, minister, członek RM - Jerzy Kwieciński

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego - Jarosław Gowin

Szef kancelarii prezesa Rady Ministrów, minister - Beata Kempa

Minister w kancelarii prezesa RM, przewodniczący Komitetu Stałego RM - Henryk Kowalczyk

Minister w kancelarii prezesa RM, szef gabinetu politycznego premiera, pełniąca funkcję rzecznika rządu - Elżbieta Witek

Minister obrony narodowej - Antoni Macierewicz

Minister sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro

Minister skarbu państwa - Dawid Jackiewicz

Minister środowiska - Jan Szyszko

Minister energetyki - Krzysztof Tchórzewski

Minister edukacji narodowej - Anna Zalewska

Minister sportu i turystyki - Witold Bańka

Minister pracy i polityki społecznej - Elżbieta Rafalska

Minister spraw wewnętrznych i administracji - Mariusz Błaszczak

Minister rolnictwa i rozwoju wsi - Krzysztof Jurgiel

Minister spraw zagranicznych - Witold Waszczykowski

Minister cyfryzacji - Anna Streżyńska

Minister infrastruktury i budownictwa - Andrzej Adamczyk

Minister zdrowia - Konstanty Radziwiłł

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - Marek Gróbarczyk

Minister finansów - Paweł Szałamacha

Minister, członek RM, koordynator służb specjalnych -Mariusz Kamiński

Minister w kancelarii prezesa RM ds. UE - Konrad Szymański

Minister w kancelarii prezesa RM ds. kontaktów z parlamentem - Adam Lipiński

Źródło zdjęcia głównego: PAP

"Cieszymy się, że Tusk odpowiedział na nasz apel o jedność" - napisała na Twitterze Beata Mazurek. - "Wygaście choć na te dni waszą strategię 'ulica i zagranica' i choć na krótko nie bądźcie opozycją totalną" - dodała.

Ważniejsze jest nie to co deklarujemy, ale to, na ile jesteśmy wiarygodni - powiedział w sobotę w Połańcu (województwo świętokrzyskie) Adam Lipiński, wiceprezes PiS i pełnomocnik rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania.

- Będą zarówno wyprawki dla wszystkich uczniów, jak i darmowe podręczniki - powiedziała w sobotę minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas spotkania z mieszkańcami Oławy w województwie dolnośląskim. Poinformowała, że projekt w sprawie wyprawki dla uczniów trafi na obrady Rady Ministrów na następnym posiedzeniu.

- Nie wiem. No może i coś wiem, ale nie mogę nic mówić - odparł poseł Adam Lipiński na pytanie o rekonstrukcję rządu. Wiceprezes PiS przyjechał właśnie na spotkanie kierownictwa partii, które odbyło się we wtorek wieczorem w siedzibie partii w Warszawie. - Wiecie panowie, to prezydium komitetu politycznego, będziemy na pewno o ważnych sprawach rozmawiali - dodał.

Inną taktykę trzeba przyjmować wtedy, kiedy najważniejszy jest aspekt społeczny programu Zjednoczonej Prawicy, a inną wtedy, kiedy na czoło wysuwają się sprawy gospodarcze - powiedział w sobotę wicepremier Jarosław Gowin. Teraz należy przyspieszyć program rozwoju gospodarczego - dodał.

Belgijski eurodeputowany Guy Verhofstadt na Twitterze życzył liderowi .Nowoczesnej Ryszardowi Petru "powodzenia" w związku z "manipulacjami PiS przy prawie wyborczym".

Minister kultury Piotr Gliński podsumował dwa lata swoich rządów. Skrupulatnie wyliczał to, co udało mu się zrobić, ale zapomniał o decyzjach, którymi podzielił środowisko artystyczne. Artyści jednak nie zapomnieli. I wyliczyli nie sukcesy, a błędy, które mogą sporo kosztować polska kulturę. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Wicepremier Jarosław Gowin zmienia nazwę i powiększa swoją partię. Robi to tak, żeby nie być posądzanym o rozbijanie obozu rządzącego, ale odbiór jest taki, że gra właśnie na siebie. Po tym, jak poparł sądowe weta prezydenta, popadł w niełaskę Jarosława Kaczyńskiego i walczy o swoją pozycję. W rozmowie z Arkadiuszem Wierzukiem jego dawni przyjaciele mówią, że Gowin dla kariery poświęca własne przekonania. Materiał programu "Czarno na białym".

Biuro Ochrony Rządu zamierza przyjąć do służby większą liczbę osób. Szuka m.in. informatyków, prawników, lekarzy, inżynierów i kierowców. Kandydaci - poza polskim obywatelstwem - muszą mieć nie więcej niż 35 lat, korzystać z pełni praw publicznych i być niekarani.

Od lat pracowali dla Prawa i Sprawiedliwości, a po wygranych wyborach dostali dyrektorskie stanowiska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W maju założyli spółkę Solvere, potem odeszli z pracy w urzędzie, a teraz dostali kontrakt na realizację kampanii dotyczącej sądownictwa za publiczne pieniądze. Pod hasłem "Sprawiedliwe Sądy" chcą zmieniać prawo, a być może sami to prawo łamią. Ich firmą zainteresowało się właśnie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Kim są współwłaściciele spółki Solvere? Materiał magazynu "Czarno na białym".

W sprawie wyglądu nowego paszportu będę doradzał bezpośrednio szefowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszowi Błaszczakowi - powiedział w "Jeden na jeden" Witold Waszczykowski, szef polskiej dyplomacji. Był pytany, czy będzie omawiał z Błaszczakiem propozycję umieszczenia w polskich paszportach grafik przedstawiających Ostrą Bramę w Wilnie i cmentarz Orląt Lwowskich. Litwa i Ukraina wystosowały protesty.

Gdy wszyscy byli zajęci sporem wokół zmian w polskim sądownictwie, rządowa większość przyjęła w Sejmie kilka innych bardzo ważnych ustaw. Niemal niezauważenie posłowie uchwalili nowe prawo wodne, zadali cios w odnawialne źródła energii oraz pogrzebali szanse na referendum w sprawie reformy edukacji. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Co roku modernizacji wymaga około sześciu tysięcy kilometrów dróg samorządowych - tłumaczy Ministerstwo Infrastruktury, narzekając, że na remonty brakuje pieniędzy. Politycy PiS mają już jednak pomysł: dodatkowe środki pozyskać chce od kierowców, podnosząc opłatę paliwową. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.