Nowy rząd PiS

9 listopada 2015
Beata Szydło ogłosiła proponowany skład rządu
Beata Szydło ogłosiła proponowany skład rządu
tvn24
tvn24Rząd PiS

Komitet Polityczny PiS zaakceptował kandydaturę Beaty Szydło na premiera i skład jej rządu. Będzie w nim trzech wicepremierów: Piotr Gliński, Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin. Szefem MON zostanie Antoni Macierewicz, a ministrem sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że wnioski z długiej dyskusji zostały przedstawione prezydentowi w piątek. W poniedziałek Szydło na konferencji prasowej, wspólnej z Kaczyńskim, przedstawiła proponowany skład Rady Ministrów. Piotr Gliński obejmie resort kultury, Morawiecki ministerstwo rozwoju, a Gowin resort nauki i szkolnictwa wyższego. Szydło, jak mówiła, głęboko wierzy, że rząd będzie zgodnie realizował program PiS, Zjednoczonej Prawicy. Nie przedstawiono kandydata na ministra gospodarki.

Waszczykowski pokieruje MSZ, Macierewicz MON

Witold Waszczykowski będzie ministrem spraw zagranicznych, Antoni Macierewicz obejmie resort obrony, Zbigniew Ziobro - sprawiedliwości, Mariusz Błaszczak - spraw wewnętrznych i administracji, finansów - Paweł Szałamacha, skarbu - Dawid Jackiewicz, Krzysztof Tchórzewski - energetyki, a prof. Jan Szyszko - środowiska.

Tusk wzywa do minimum porozumienia. Mazurek odpowiada

"Cieszymy się, że Tusk odpowiedział na nasz apel o jedność" - napisała na Twitterze Beata Mazurek. - "Wygaście choć na te dni waszą strategię 'ulica i zagranica' i choć na krótko nie bądźcie opozycją totalną" - dodała.

Wiceprezes PiS: chwalenie się ma zasadniczy walor

Ważniejsze jest nie to co deklarujemy, ale to, na ile jesteśmy wiarygodni - powiedział w sobotę w Połańcu (województwo świętokrzyskie) Adam Lipiński, wiceprezes PiS i pełnomocnik rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania.

Zalewska: projekt w sprawie wyprawki na następnym posiedzeniu rządu

- Będą zarówno wyprawki dla wszystkich uczniów, jak i darmowe podręczniki - powiedziała w sobotę minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas spotkania z mieszkańcami Oławy w województwie dolnośląskim. Poinformowała, że projekt w sprawie wyprawki dla uczniów trafi na obrady Rady Ministrów na następnym posiedzeniu.

Wiceszef PiS o rekonstrukcji: Nie wiem. No może i coś wiem, ale nie mogę mówić

- Nie wiem. No może i coś wiem, ale nie mogę nic mówić - odparł poseł Adam Lipiński na pytanie o rekonstrukcję rządu. Wiceprezes PiS przyjechał właśnie na spotkanie kierownictwa partii, które odbyło się we wtorek wieczorem w siedzibie partii w Warszawie. - Wiecie panowie, to prezydium komitetu politycznego, będziemy na pewno o ważnych sprawach rozmawiali - dodał.

Gowin o swojej przyszłości w rządzie i współpracy z Morawieckim

Inną taktykę trzeba przyjmować wtedy, kiedy najważniejszy jest aspekt społeczny programu Zjednoczonej Prawicy, a inną wtedy, kiedy na czoło wysuwają się sprawy gospodarcze - powiedział w sobotę wicepremier Jarosław Gowin. Teraz należy przyspieszyć program rozwoju gospodarczego - dodał.

Verhofstadt do Petru: powodzenia

Belgijski eurodeputowany Guy Verhofstadt na Twitterze życzył liderowi .Nowoczesnej Ryszardowi Petru "powodzenia" w związku z "manipulacjami PiS przy prawie wyborczym".

"Najbardziej radykalną zmianą jest to, że polityka wchodzi w strefę kultury"

Minister kultury Piotr Gliński podsumował dwa lata swoich rządów. Skrupulatnie wyliczał to, co udało mu się zrobić, ale zapomniał o decyzjach, którymi podzielił środowisko artystyczne. Artyści jednak nie zapomnieli. I wyliczyli nie sukcesy, a błędy, które mogą sporo kosztować polska kulturę. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Oczywiście każdy polityk marzy o tym, by zostać premierem. Ale jestem realistą"

Wicepremier Jarosław Gowin zmienia nazwę i powiększa swoją partię. Robi to tak, żeby nie być posądzanym o rozbijanie obozu rządzącego, ale odbiór jest taki, że gra właśnie na siebie. Po tym, jak poparł sądowe weta prezydenta, popadł w niełaskę Jarosława Kaczyńskiego i walczy o swoją pozycję. W rozmowie z Arkadiuszem Wierzukiem jego dawni przyjaciele mówią, że Gowin dla kariery poświęca własne przekonania. Materiał programu "Czarno na białym".

BOR szuka chętnych do służby. Potrzebuje specjalistów

Biuro Ochrony Rządu zamierza przyjąć do służby większą liczbę osób. Szuka m.in. informatyków, prawników, lekarzy, inżynierów i kierowców. Kandydaci - poza polskim obywatelstwem - muszą mieć nie więcej niż 35 lat, korzystać z pełni praw publicznych i być niekarani.

Zawsze z boku, zawsze pomocni. To oni są w centrum afery billboardowej

Od lat pracowali dla Prawa i Sprawiedliwości, a po wygranych wyborach dostali dyrektorskie stanowiska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W maju założyli spółkę Solvere, potem odeszli z pracy w urzędzie, a teraz dostali kontrakt na realizację kampanii dotyczącej sądownictwa za publiczne pieniądze. Pod hasłem "Sprawiedliwe Sądy" chcą zmieniać prawo, a być może sami to prawo łamią. Ich firmą zainteresowało się właśnie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Kim są współwłaściciele spółki Solvere? Materiał magazynu "Czarno na białym".

Nowe paszporty, protesty sąsiadów. Waszczykowski: rozmawiamy, sprawy są delikatne

W sprawie wyglądu nowego paszportu będę doradzał bezpośrednio szefowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszowi Błaszczakowi - powiedział w "Jeden na jeden" Witold Waszczykowski, szef polskiej dyplomacji. Był pytany, czy będzie omawiał z Błaszczakiem propozycję umieszczenia w polskich paszportach grafik przedstawiających Ostrą Bramę w Wilnie i cmentarz Orląt Lwowskich. Litwa i Ukraina wystosowały protesty.

Spór o sądownictwo. W jego cieniu Sejm uchwalił ważne ustawy

Gdy wszyscy byli zajęci sporem wokół zmian w polskim sądownictwie, rządowa większość przyjęła w Sejmie kilka innych bardzo ważnych ustaw. Niemal niezauważenie posłowie uchwalili nowe prawo wodne, zadali cios w odnawialne źródła energii oraz pogrzebali szanse na referendum w sprawie reformy edukacji. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.