Nagroda Nobla

7 października 2013

Władimir Putin nie jest najbardziej oczywistym kandydatem do zdobycia pokojowej Nagrody Nobla, ale to nie znaczy, że komitet noblowski nie będzie musiał rozpatrywać jego kandydatury. Została ona bowiem zgłoszona obok 277 innych.

W tym roku do literackiej Nagrody Nobla nominowano 210 osób - poinformował w piątek sekretarz Akademii Szwedzkiej Peter Englund. - To najzupełniej normalny rezultat - skomentował. Na liście znalazło się 36 osób, których nazwiska pojawiły się po raz pierwszy.

Alice Munro, kanadyjska pisarka uhonorowana w tym roku literackim Noblem nie przyjedzie na ceremonię wręczenia nagród, która odbędzie się w listopadzie w Sztokholmie - poinformowała Szwedzka Akademia. Powodem są kłopoty Munro ze zdrowiem.

Według wielu ekspertów i publicystów spore szanse na pokojowego Nobla ma pakistańska uczennica Malala Yousafzai. Ta 16-letnia Pakistanka zasłynęła jako przeciwniczka talibów, za co niemal nie zapłaciła życiem. W czwartek Yousafzai została uhonorowana przez Parlament Europejski Nagrodą Sacharowa.

Kanadyjka Alice Munro została laureatką literackiej Nagrody Nobla - ogłosiła w czwartek Szwedzka Akademia. To autorka znana głownie z krótkiej formy i opowiadań, uważana za jedną z najwybitniejszych na świecie.

Nobel w dziedzinie fizyki trafił do Brytyjczyka Petera Higgsa i Belga Francois Englerta. Przyznano go za "teoretyczne odkrycie mechanizmu, który przyczynia się do naszego zrozumienia pochodzenia masy cząstek subatomowych". Nagroda Nobla w tym roku wynosi 8 milionów koron szwedzkich (około 4 milionów złotych).

Gdyby dostała pokojowego Nobla - byłaby najmłodszym laureatem tej nagrody. Malala, 16-letnia Pakistanka, o której usłyszał cały świat. Przede wszystkim ten muzułmański. W którym upomniała się - upominała regularnie - o prawa kobiet. O mało nie przypłaciła tego życiem. Dla talibów jest wrogiem, ale dla wielu jest wzorem. I mocną noblowską kandydatką.

Pokojową Nagrodę Nobla może otrzymać w tym roku 16-letnia pakistańska działaczka na rzecz kobiet Malala Yousafzai - spekulują norweskie media. Wśród innych faworytów wymieniani są m.in. prezydent Birmy Thein Sein oraz białoruski opozycjonista Aleś Bialacki.