Jak ustrzec się przed grypą? Specjaliści przekonują, że najlepiej zaszczepić się przeciwko sezonowej chorobie. Nie ma jednak w Polsce szczepionki przeciwko A/H1N1. Zamiast czekać na wprowadzenie dopuszczonych w Europie specyfików na nasz rynek, można skorzystać z innych metod. Jak zapobiegać, czym się leczyć? Czytaj raport tvn24.pl.
Szczepionki przeciwko grypie
Na polskim rynku dostępny jest szereg szczepionek przeciwko tzw. sezonowej grypie (m.in. Vaxigrip firmy Aventis Pasteur, Influvac firmy Solvay Biologicals B.V. czy Fluarix firmy GlaxoSmithKlein).
Są one co roku komponowane na nowo, by uwzględnić najnowsze szczepy mutującego się nieustannie wirusa grypy. Dlatego też nie zawsze szczepionka, oparta o zeszłoroczne dane, jest skuteczna w roku szczepienia. Szczepić się można praktycznie w każdej przychodni. Specyfik można kupić w aptece. UWAGA! Szczepionki przeciwko zwykłej grypie nie będą skuteczne na wirusa A/H1N1.
Na europejskim rynku od października dostępne są trzy szczepionki przeciwko wirusowi A/H1N1: Focetria, Pandemrix i Celvapan. Zaakceptowała je Europejska Agencja ds. Leków (EMEA). U nas nie są na razie dostępne, Polska jest bowiem w trakcie negocjacji z ich producentami. CZYTAJ WIĘCEJ O SZCZEPIONKACH PRZECIWKO A/H1N1
Koszt szczepionki przeciwko grypie sezonowej: około 30 zł.
Leki przeciwko grypie
Na rynku dostępne są dwa leki przeciwko grypie: - Tamiflu (znany też jako Oseltamivir, producent: Roche) - Relenza (inna nazwa - Zanamivir, producent: Glaxo Wellcome Production).
Skuteczność Tamiflu wykazano, gdy dawkowanie rozpoczęto w ciągu dwóch dni od wystąpienia pierwszych objawów.
Badania z udziałem dorosłych wykazały, że preparat Tamiflu powodował skrócenie czasu trwania choroby z 5,2 dni, w przypadku pacjentów przyjmujących placebo, do 4,2 dni w przypadku pacjentów przyjmujących preparat Tamiflu.
W przypadku dzieci w wieku od jednego roku do sześciu lat nastąpiło skrócenie czasu choroby o 1,5 dnia. W badaniach nad zapobieganiem grypie preparat Tamiflu przyczyniał się do zmniejszenia liczby zachorowań wśród osób mających kontakt z chorymi na grypę.
Koszt leku: ok. 100 zł za op. 10 tabletek Tamiflu (leki wyłącznie na receptę). W ostrej fazie grypy podaje się po 2 dawki Tamiflu przez 5 dni. UWAGA: STOSOWAĆ SIĘ DO ZALECEŃ LEKARZA
Maseczki
Najprostszym sposobem uniknięcia zarażenia wirusem grypy jest - zdaniem wielu - założenie maseczki na twarz. Choć jest to popularna metoda, nie jest specjalnie skuteczna.
Oczywiście maseczki są lepsze niż nic, ale najbardziej wpływają na nasze samopoczucie. Wirusy są bowiem dużo mniejsze niż otwory w materiale maseczki i z łatwością mogą się przez nią przedostać. Większość ekspertów twierdzi, że dużo bardziej efektywne jest mycie rąk niż zakładanie materiałowej bariery na twarz.
Najefektywniejsze są maseczki, gdy nosi je chory. Wtedy rzeczywiście ryzyko zarażenia innych maleje. By jednak maseczki były skuteczne, należy je zmieniać co 20 minut.
Koszt maseczki: od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. Skuteczność: kilkanaście minut.
Domowe metody
Istnieje też szereg domowych metod walki z chorobą. Gdy nasz organizm jest wystarczająco silny, sam zwalczy chorobę. Dlatego najczęściej główka czosnku i gorąca herbata z miodem w ciepłym łóżku wystarczą.
Niektórzy polecają wywar z dzikiej róży, którym profilaktycznie karmieni są żołnierze w syberyjskim okręgu wojskowym.
Zadowalające wyniki mają dawać także nacieranie spirytusem, herbata z cytryną i sokiem malinowym.
Ryzyko zachorowania na grypę obniżają też podobno grzyby, które są w stanie zaktywizować cytokiny (substancje białkowe regulujące aktywność krwinek i innych komórek podczas procesów zapalnych). Trzeba je jednak stosować rozważnie.
Koszt metod domowych: od kilku złotych w górę...
Higiena
Niezwykle istotne w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa jest zachowanie podstawowych zasad higieny.
Pamiętajmy zatem o:
- unikaniu kontaktu z chorymi
- zakrywaniu nosa i ust chustką lub maską, podczas kichania i kaszlenia używaniu chusteczek jednorazowych
- myciu rąk mydłem, szczególnie przy kaszlu i katarze
- unikaniu dotykania oczu, nosa i ust
Koszt: zero złotych (plus ew. środki higieny).
Inne środki
Na rynku nie brakuje także "innych" substancji, mających zapobiegać zarażeniu wirusem.
W odpowiedzi na ich pojawienie się, Agencja ds. Żywności i Leków FDA (ang. Food and Drug Administration, w skrócie FDA) wydała ponad 140 ostrzeżeń, skierowanych do firm, które realizują sprzedaż niepotwierdzonych produktów, łącznie z tymi, które obejmują np. spraye, mające jakoby sterylizować powietrze lub powierzchnie.
Urzędnicy twierdzą, że problem zyskał na znaczeniu w ostatnich tygodniach, gdy szczepienia zostały opóźnione i ludzie szukali w sieci leków na własna rękę. - To jest bardzo prostu sposób na zarobienie pieniędzy. Jeszcze łatwiej zaprezentować produkt w ten sposób, jakby leczył AH1N1, choć w rzeczywistości tego nie robi – powiedział rzecznik FDA Christopher Kelly.
Niektóre leki zawierają m.in. Tylenol - w istocie lek przeciwbólowy. W Bułgarii popularny stał się z kolei chiński specyfik ziołowy "Lek przeciw przeziębieniu" o niejasnym pochodzeniu.
Na naszym rynku nie brakuje również popularnych środków "przeciwko grypie". Część to środki homeopatyczne. Inne są w istocie połączeniem środków przeciwzapalnych, przeciwbólowych z baterią substancji niwelującymi katar i kaszel. Leki te, dostępne najczęściej bez recepty, zmniejszają jedynie objawy.
Koszt "innych" leków: od kilku (podstawowe środki przeciwzapalne i przeciwbólowe) przez kilkanaście (popularne leki przeciwko objawom grypy) do nawet kilkuset złotych za nielegalne i/lub trefne preparaty.
Źródło zdjęcia głównego: TVN24