Izrael wre po śmierci nastolatków

7 lipca 2014

Izraelski gabinet bezpieczeństwa zgodził się w niedzielę, by obywatele Izraela stosujący przemoc wobec Palestyńczyków byli umieszczani w areszcie bez stawiania zarzutów. W niedawnym ataku żydowskich osadników zginęło półtoraroczne dziecko palestyńskie. Premier Beniamin Netanjahu zapowiedział politykę "zero tolerancji" dla sprawców takich przestępstw.

Izraelski trybunał wojskowy na Zachodnim Brzegu Jordanu skazał we wtorek Palestyńczyka na karę dożywocia za udział w czerwcu ub.r. w uprowadzeniu i zabójstwie trzech nastoletnich Izraelczyków, co zapoczątkowało w lecie falę izraelsko-palestyńskiej przemocy.

Policja izraelska zatrzymała we wtorek 10 osób należących do ekstremistycznej grupy Lehawa, wrogiej wobec koegzystencji arabsko-żydowskiej. Są oni podejrzani o podżeganie do przemocy na tle rasistowskim. Według mediów zatrzymano szefa grupy Benziego Gopsteina.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył we wtorek, że jego kraj "ostro odpowie" na poranny atak dwóch Palestyńczyków na jedną z synagog w Jerozolimie, w którym zginęło co najmniej pięciu Izraelczyków, a kilku zostało rannych.

Pocisk rakietowy, wystrzelony przez samolot izraelskiej armii, uderzył w prowadzoną przez ONZ szkołę w Rafah na południu Strefy Gazy, zabijając co najmniej 10 osób - poinformowały palestyńskie służby medyczne. Wojsko Izraela nie skomentowało tych doniesień. Według wcześniejszych doniesień izraelska armia wznowiła w niedzielę ostrzał terytorium Strefy Gazy, zabijając co najmniej 30 osób.

Izrael oświadczył, że nie wyśle swojej delegacji na rozmowy w sprawie ponownego zawieszenia broni, które miały się odbyć w sobotę w Egipcie. Przedstawiciele państwa żydowskiego oskarżyli jednocześnie Palestyńczyków o wprowadzenie w błąd międzynarodowych mediatorów.

Prezydent USA Barack Obama zaproponował pomoc w negocjacjach mających doprowadzić do rozejmu między Izraelem i palestyńskim Hamasem. Ostrzegł przed dalszą eskalacją najnowszej odsłony izraelsko-palestyńskiego konfliktu.

Izraelski system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła (Iron Dome) zestrzelił około 90 proc. palestyńskich rakiet, które wystrzelono w tym tygodniu ze Strefy Gazy - poinformowali w czwartek przedstawiciele władz Izraela i USA. Oznacza to, że skuteczność systemu poprawiła się w porównaniu z jego wcześniejszym użyciem przeciwko palestyńskim rakietom w 2012 roku, gdy przechwycono 85 proc. z nich.

Izrael wszczął śledztwo przeciw policjantowi, który dotkliwie pobił na ulicach Jerozolimy 15-latka - donosi izraelski "Haaretz". Według relacji policjantów chłopiec brał udział w ulicznych zamieszkach, rzucał kamieniami. Sam nastolatek zaprzecza i twierdzi, że tylko przyglądał się starciom.

Liczba ofiar w Strefie Gazy wzrosła do 77 - podaje palestyńskie ministerstwo zdrowia. W ciągu trzech dni niemal nieustannego bombardowania Izrael zniszczył 780 celów i zużył ponad 800 ton materiałów wybuchowych - donosi izraelski dziennik "Haaretz". Co najmniej 400 Palestyńczyków, w większości cywilów, hospitalizowano. W czwartkowym nalocie zginęła m.in. rodzina z pięciorgiem dzieci i dziennikarz.