Francuski parlament dla Macrona

31 maja 2017
Emmanuel Macron jest prezydentem Francji od maja Philippe Wojazer | PAP/EPA

Partia La Republique en Marche (LREM) prezydenta Francji Emmanuela Macrona zdobyła 308 mandatów w drugiej turze wyborów parlamentarnych, która odbyła się we Francji 18 czerwca 2017 roku. Na drugim miejscu są Republikanie, którzy będą mieli 113 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym.

LREM wraz z sojuszniczą centrową partią MoDem, która zdobyła 42 mandaty, uzyskał zdecydowaną większość w niższej izbie francuskiego parlamentu. W liczącym 577 miejsc Zgromadzeniu Narodowym większość bezwzględna wynosi 289 mandatów. Partia Socjalistyczna zdobyła 29 miejsc; populistyczna lewicowa Francja Nieujarzmiona będzie miała 17 mandatów, a skrajnie prawicowy Front Narodowy (FN) tylko osiem.

Centroprawicowa partia Republikanie będzie najsilniejszym ugrupowaniem opozycyjnym. W ujęciu procentowym LREM uzyskała 43,06 proc. głosów, Republikanie - 22,23 proc., MoDem - 6,06 proc., socjaliści - 5,68 proc., Francja Nieujarzmiona - 4,86 proc., a FN - 8,75 proc. We Francji obowiązuje większościowa ordynacja wyborcza, więc procentowe wyniki wyborów nie znajdują odzwierciedlenia w składzie parlamentu. Sukces wyborczy pozwala LREM i MoDem na sformowanie rządu, który będzie mógł wdrożyć reformy zapowiedziane w programie wyborczym Macrona, począwszy od reformy kodeksu pracy. Oznacza także odsunięcie od władzy tradycyjnych dużych partii na prawicy i lewicy, które do tej pory na przemian sprawowały władzę we Francji.

"Macron zniszczył lewicę. Teraz jego celem jest prawica"

12 miesięcy temu wygrana Republikanów w wyborach prezydenckich była niemal przesądzona. Emmanuel Macron niespodziewanie zrewolucjonizował jednak francuską scenę polityczną. Podzielone partie popadły w głęboki kryzys. Jedynym zwycięzcą jest Macron - pisze Reuters w swojej analizie.

Macron nie przekonał do siebie skrajnych skrzydeł

62 proc. Francuzów deklaruje niezadowolenie z działań podejmowanych przez wybranego w maju prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Zadowolonych jest 37 proc. - wynika z sondażu pracowni Harris Interactive, którego rezultaty opublikowano w środę.

Odświeżona ekipa Macrona. Zmiany w kilku resortach

Nicole Belloubet jako nowa minister sprawiedliwości, Florence Parly - minister sił zbrojnych, Stephane Travert - minister rolnictwa i Nathalie Loiseau - minister do spraw europejskich dołączyli w środę do drugiego rządu Francji za prezydentury Emmanuela Macrona.

"Europejczycy apelują o inną Europę"

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani ocenił, że wynik wyborów parlamentarnych we Francji, gdzie partia prezydenta Emmanuela Macrona zdobyła absolutną większość, wyraża pragnienie zmian i sprzeciw wobec populizmu.

"Koktajl w laboratorium Macrona"

Francja staje się "laboratorium" czegoś, co można nazwać "inną polityką", z którą wielu wiąże nadzieje na zredukowanie do zera populizmu, przywrócenie wiary w demokrację oraz odbudowę modelu społeczno-gospodarczego – pisze belgijski "Le Soir".

"Od 1958 roku wydarzenie bez precedensu"

Francuskie gazety komentują wyniki wyborów parlamentarnych, wskazując, że niedzielna druga tura zagwarantowała prezydentowi Emmanuelowi Macronowi parlament, o jakim nowy szef państwa marzył.

"Będziemy główną siłą opozycji wobec Macrona"

Francois Baroin, lider centroprawicowej partii Republikanie, która zajęła w niedzielę drugie miejsce w wyborach parlamentarnych we Francji, oświadczył, że jego partia będzie stanowiła na tyle duży blok w Zgromadzeniu Narodowym, że jej głos będzie bardzo wyraźnie słyszany.

Juncker do zwycięzców: możecie liczyć na wsparcie Komisji Europejskiej

Cieszę się, że to odnowione Zgromadzenie Narodowe, z licznie wybranymi kobietami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, uosabia nowoczesną Francję, stanowczo zdeterminowaną, aby być częścią silnej, europejskiej przyszłości - oświadczył szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Blamaż francuskich socjalistów. Lider podaje się do dymisji

Druga tura wyborów parlamentarnych we Francji pociąga za sobą polityczne ofiary. Przywódca francuskich socjalistów Jean-Christophe Cambadelis ocenił, że upadek lewicy nie pozostawia wątpliwości, a pełnię władzy ma prezydent Emmanuel Macron i jego partia La Republique en Marche. Wobec tej sytuacji Cambadelis ogłosił, że podaje się do dymisji.

Premier Francji: wyborcy dali wyraźną większość Macronowi

Niska frekwencja, szacowana na 43 procent, nie jest dobra dla demokracji, ale tym bardziej zobowiązuje rząd do tego, by odnieść sukces - podkreślił francuski premier Edouard Philippe. Ugrupowanie Emmanuela Macrona zdobyło w drugiej turze wyborów większość bezwzględną w izbie niższej parlamentu.

"Trzeba dać szansę Macronowi na poprawę relacji z Polską"

Francja stoi przed szansą. System francuski wymaga reformy, którą zapowiedzieli prezydent Emmanuel Macron i jego partia - mówi politolog z Uniwersytetu Warszawskiego profesor Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem po wyborach parlamentarnych w tym kraju możliwe są sprawne rządy.

Le Pen: niska frekwencja osłabia mandat parlamentu

Choć Macron zdobył większość, jego plany są mniejszością w społeczeństwie - oświadczyła szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen w niedzielę po zakończeniu II tury wyborów parlamentarnych we Francji i dodała, że jej ugrupowanie będzie zwalczać reformy, które prezydent będzie chciał wprowadzić.

Prognozy: partia Macrona z bezwzględną większością

Partia La Republique en Marche prezydenta Emmanuela Macrona i koalicyjna partia MoDem zwyciężyły w niedzielę w wyborach parlamentarnych we Francji - wynika z prognoz przygotowanych przez francuskie ośrodki badawcze.