Francois Hollande w Polsce

16 listopada 2012

Bronisław Komorowski rozpoczął we wtorek dwudniową wizytę państwową we Francji. Prezydent, któremu towarzyszy żona Anna, spotyka się m.in. z prezydentem Francois Hollande'em oraz weźmie udział w obchodach 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.

Trzy tygodnie po nakazie rozpoczęcia interwencji wojskowej w Mali, w ślad za żołnierzami przybył z pierwszą wizytą prezydent Francois Hollande. Odwiedził między innymi Timbuktu, odbite tydzień temu z rąk islamistów. Na trasie przejazdu konwoju był entuzjastycznie witany przez mieszkańców.

- Polska i Francja będą działały wspólnie na rzecz zwiększenia środków zarówno na Wspólną Politykę Rolną, jak i politykę spójności w porównaniu do dotychczasowych propozycji dot. budżetu UE - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem Francji. Także Hollande zapewniał, że gdyby w UE była tylko Francja i Polska, "kompromis ws. budzetu już byłby zawarty".

Polska to jeden z krajów założycielskich Europy. Dlatego powinniście zajmować należne wam miejsce w budowie strefy euro, a co za tym idzie, być od dzisiaj włączeni w decydowanie o przyszłości Europy - powiedział w trakcie uroczystego przemówienia przed polskim parlamentem Francois Hollande. Prezydent Francji dodał, że jego kraj będzie stał z Polską w jednej linii w budowie budżetu Unii.

Będziemy wspólnie z Polską działać na rzecz unijnego budżetu na lata 2014-2020 - zadeklarował prezydent Francji Francois Hollande w piątek w Warszawie. Zapewnił, że nie chce przeciwstawiać wspólnej polityki rolnej i polityki spójności.

To okazja, by przekonać Francję do polskich postulatów ws. budżetu UE na lata 2014-20 - tak o piątkowej wizycie prezydenta Francji Francois Hollande'a w Polsce mówią politycy. Wyrażają nadzieję na konsensus wokół budżetu Unii.