Deklaracja Rzymska podpisana

25 marca 2017
Deklaracja Rzymska została podpisana

Będziemy działać wspólnie, w zależności od potrzeb w różnym tempie i z różnym nasileniem, podążając jednocześnie w tym samym kierunku - głosi Deklaracja Rzymska, przyjęta 25 marca 2017 roku przez przywódców 27 państw i instytucji UE. Unia jest niepodzielona i niepodzielna - podkreślono w dokumencie.

Premier Beata Szydło powiedziała dziennikarzom po podpisaniu deklaracji, że "jest to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE". Jak dodała, "dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i wola państw UE byśmy razem budowali naszą przyszłość". Ceremonia na rzymskim Kapitolu upamiętniła 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, które dały początek integracji europejskiej. Udział w obchodach wzięli przywódcy 27 państw członkowskich, bez Wielkiej Brytanii, która przygotowuje się do opuszczenia Wspólnoty. Wspólny dokument, podpisany również przez premier Beatę Szydło, wyznacza kierunki rozwoju Unii i podkreśla dotychczasowe osiągnięcia integracji. Pod dokumentem, oprócz szefów państw i rządów, podpisali się także szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker, lider Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Beata Szydło podpisuje Deklarację Rzymską

Deklaracja Rzymska przyjęta. Oto możliwe scenariusze dla Europy

Będziemy działać wspólnie, w zależności od potrzeb w różnym tempie i z różnym nasileniem, podążając jednocześnie w tym samym kierunku - głosi Deklaracja Rzymska, przyjęta w sobotę przez przywódców 27 państw i instytucji UE. Unia jest niepodzielona i niepodzielna - podkreślono w dokumencie. O możliwe scenariusze dla Europy zapytaliśmy w programie "Otwarcie Dnia" Michela Viatteau, korespondenta AFP w Polsce oraz Enrico Buscemę z Radio Italia.

Buzek: propagandowa gra na potrzeby krajowe

- To, co się działo w ostatnich dniach przed szczytem, to była taka raczej propagandowa gra, niż rzeczywista potrzeba stawiania warunków - stwierdził w "Faktach po Faktach" były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, komentując czwartkowe oświadczenie premier Beaty Szydło, że nie podpisze Deklaracji Rzymskiej, jeśli polskie warunki nie zostaną w niej zawarte. Zdaniem Buzka, w czwartek tekst dokumentu był już uzgodniony.

Szydło w "La Repubblica": Unia nie może się ograniczać do Tuska

- Unia Europejska ma bardzo głębokie znaczenie dla Polski - powiedziała premier Beata Szydło w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Repubblica". Zapytana o relacje ze Wspólnotą po zatwierdzeniu Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej szefowa polskiego rządu stwierdziła, że "Unia nie może ograniczać się do tego nazwiska".

"To nie jest żółta koszulka lidera"

- Jeżeli ktoś rozkłada ręce i jest ulga, że się udało, to jest to dziecinada - stwierdził w programie "Kawa na ławę" w TVN24 Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej, komentując gest Beaty Szydło po podpisaniu Deklaracji Rzymskiej. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki mówił z kolei o "asertywności jako walucie" w Unii, dodając, że Wspólnota "jest dziś czymś innym, niż miała być".

"Cieszę, że premier Szydło odeszła od języka szantażu"

Nastąpiła refleksja w rządzie, ponieważ mamy do czynienia z łagodzeniem języka i to bardzo dobrze, bo Polsce powinno zależeć na tym, żeby taka deklaracja została przyjęta - powiedział w programie "Horyzont" eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Dariusz Rosati o podpisaniu w sobotę Deklaracji Rzymskiej. Zdaniem eurodeputowanego Kazimierza Michała Ujazdowskiego, polski rząd powinien mieć silniejszą wolę kształtowania Unii. -Nie można tego robić pozostając z boku i sugerując, że ma ona więcej wad niż zalet - stwierdził.

Gest Beaty Szydło po podpisaniu Deklaracji Rzymskiej

Przywódcy 27 państw UE przyjęli w sobotę Deklarację Rzymską. Ceremonia na rzymskim Kapitolu upamiętniła 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, które dały początek integracji europejskiej. Premier Beata Szydło również złożyła podpis.

Deklaracja Rzymska przyjęta. Przywódcy Unii Europejskiej złożyli podpisy

Na Kapitolu w Rzymie została podpisana Deklaracja Rzymska, która ma potwierdzić wspólne zaangażowanie na rzecz współpracy w ramach Unii Europejskiej, a także nawiązać do osiągnięć ostatnich 60 lat. Podpisy pod dokumentem złożyli przywódcy 27 państw unijnych, w tym premier Beata Szydło.

Uścisk dłoni i uśmiechy. Donald Tusk powitał Beatę Szydło

Premier Beata Szydło przybyła w sobotę na jubileuszowy szczyt Unii Europejskiej. Na rzymskim Wzgórzu Kapitolińskim powitał ją szef Rady Europejskiej Donald Tusk, premier Włoch Paolo Gentiloni, premier sprawującej prezydencję Malty Joseph Muscat oraz burmistrz Rzymu Virginia Raggi.

Juncker uściskiem, Szydło pocałunkiem w dłoń. Powitanie z papieżem

Papież Franciszek w piątek przyjął w Sala Regia w Watykanie 27 szefów państw i rządów krajów Unii Europejskiej oraz przywódców unijnych instytucji, którzy przybyli do Wiecznego Miasta na sobotnie obchody 60-lecia Traktatów Rzymskich. Na audiencji była także premier Beata Szydło. "Szkło kontaktowe" zrobiło zestawienie pokazujące, jak liderzy witali się z papieżem.

Pierwsze takie spotkanie. Papież poucza unijnych przywódców

W Watykanie papież Franciszek spotkał się z przywódcami krajów Unii Europejskiej i szefami unijnych instytucji, którzy przybyli do Rzymu na obchody 60-lecia Traktatów Rzymskich. Wśród nich jest premier Beata Szydło. Oprócz szefów państw i rządów 27 krajów członkowskich na audiencji stawili się przewodniczący: Komisji Europejskiej - Jean-Claude Juncker, Parlamentu Europejskiego - Antonio Tajani i Rady Europejskiej - Donald Tusk. To pierwsze spotkanie Franciszka ze wszystkimi przywódcami UE i krajów członkowskich jednocześnie.

60 lat zjednoczonej Europy. Co zawierały Traktaty Rzymskie?

60 lat temu doszło podpisania Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały integrację europejską. Stopniowe pogłębianie współpracy gospodarczej krajów europejskich doprowadziło do realizacji idei integracji politycznej na Starym Kontynencie. 25 marca 1957 roku w Rzymie przywódcy sześciu państw: Francji, Republiki Federalnej Niemiec, Włoch, Holandii, Belgii i Luksemburga złożyli podpisy pod traktatami powołującymi Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG) oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej. Traktaty weszły w życie 1 stycznia 1958 roku. O tym, co zawierały, opowiadał w TVN24 BiS Łukasz Kijek.

Polityka Unii na lata. Coraz więcej krajów chce Europy dwóch prędkości

W stolicy Włoch rozpoczyna się jubileuszowy unijny szczyt z okazji 60. rocznicy Traktatów Rzymskich. Ma na nim zostać podpisana specjalna deklaracja, która wyznaczy politykę Wspólnoty na najbliższe lata. Coraz mocniej słyszalny jest głos zwolenników Europy dwóch prędkości. W tym gronie są Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i prawdopodobnie dołączy tu także Belgia. Mówi o tym także szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Z drugiej strony barykady znajduje się polski rząd. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że "jedność 27 krajów będzie naszym najcenniejszym dobrem". Materiał z programu "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS.z