Davos 2014

21 stycznia 2014
davos bis

Ruszyło 44. spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii. Coroczna konferencja przyciąga tysiące najbardziej wpływowych ludzi na świecie. W tym roku zaproszonych zostało blisko 40 szefów państw i rządów (z niemal 100 krajów), którzy porozmawiają m. in. o o zmianach klimatycznych, bezrobociu i kwestii zwiększania się różnic pomiędzy biednymi, a bogatymi. Relacje z Davos i rozmowy z gośćmi także w TVN24 Biznes i Świat i tvn24bis.pl.

Światowe Forum Ekonomiczna potrwa do 25 stycznia. Hasło to "Przekształcenie świata: konsekwencje dla społeczeństwa, polityki i biznesu. Wśród uczestników tegorocznego spotkania znaleźli się m. in. premier Wielkiej Brytanii David Cameron, premier Japonii Shinzo Abe, prezydent Korei Południowej Park Geun-hye, Ukrainy Wiktor Janukowycz, szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, szefowa MFW Christine Lagarde, szef Banku Światowego Jim Youn Kim, sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, sekretarz skarbu USA Jacob J. Lew, W sumie w obradach weźmie udział ok. 2,5 tys. osób.

Relacje w TVN24 Biznes i Świat

W Davos jest też specjalny wysłannik TVN24 Biznes i Świat Jan Niedziałek, który podczas Forum będzie rozmawiał z gośćmi specjalnymi. We wtorek 21 stycznia rozmówcą Jana Niedziałka będzie Robert Greenhill, dyrektor zarządzający Światowego Forum Ekonomicznego (WFE).

W środę rano gościem TVN24 Biznes i Świat będzie Mark Otty, partner w firmie EMEIA oraz Ernst & Young, od 1988 roku pracował z klientami w zakresie finansów korporacyjnych i podatku. Tematem rozmowy będą prognozy gospodarcze dla regionu: czy widać oznaki ożywienia gospodarczego?

Gościem specjalnym TVN24 Biznes i Świat będzie Wojciech Kostrzewa, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy ITI. Wojciech Kostrzewa jest absolwentem wydziału ekonomicznego Uniwersytetu w Kilonii w Niemczech. W latach 1988 - 1991 był pracownikiem naukowym Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii. W okresie 1989 - 1991 pełnił funkcję Doradcy Ministra Finansów, prof. Leszka Balcerowicza. W latach 1990 - 1995 był Prezesem Polskiego Banku Rozwoju S.A. Od 1996 do 1998 był Wiceprezesem Zarządu BRE Bank S.A, a następnie, od maja 1998 do listopada 2004 - Prezesem Zarządu. Od stycznia 2002 do listopada 2004 pełnił funkcje Członka Zarządu regionalnego Commerzbank AG. Odpowiadał za całość operacji Commerzbanku na terenie Europy Środkowej i Wschodniej. W 1999 roku związał się z Grupą ITI. Od stycznia 2005 roku pełni funkcję jej Prezesa i Dyrektora Generalnego. Od 2005 roku zasiada w Radzie Nadzorczej TVN S.A. a od 2007 roku pełni funkcję jej Przewodniczącego. Od roku 2007 jest Wiceprezesem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Wojciech Kostrzewa jest Członkiem Polskiej Rady Biznesu oraz rad nadzorczych firm krajowych i zagranicznych. Z kolei w czwartek gościem Jana Niedziałka będą: Dennis Nally szef PricewaterhouseCoopers International, prezes PZU Andrzej Klesyk (twórca i szef Inteligo, pionierskiego projektu bankowości internetowej wspólnie z Bankgesellschaft Berlin Polska). Wcześniej Klesyk kierował zespołem, który stworzył Handlobank, detaliczne ramię Banku Handlowego w Warszawie SA. W latach 1989 – 1990 pracował w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. W 1991 r. wyjechał do USA, gdzie pracował w takich firmach jak: Kidder, Peabody oraz Coopers & Lybrand w Nowym Jorku. W latach 1993-2000 był zatrudniony w londyńskim oddziale firmy McKinsey & Co. A). Rozmówcą TVN24 Biznes i Świat będzie też główny ekonomista i wiceprezes Global Insight Nariman Behravesh.

Przyszłość świata

Założyciel Forum Klaus Schwab podkreślił, że podczas tegorocznej edycji uczestnicy będą rozmawiać o tym, w jaki sposób świat zmienia się w perspektywie światowego kryzysu. - Nadszedł czas, by spojrzeć na rzeczywistość poprzez zasadnicze zmiany, które dzieją się na świecie, w technologii, w społeczeństwach - powiedział Schwab. Ważnymi tematami kuluarowych rozmów będzie też przyszłość Syrii i Iranu. - Będziemy gościć przywódców, którzy mają duży wpływ na sytuację w regionie, w związku z tym jestem przekonany, że rezultaty ich rozmów będą mieć wpływ na całokształt naszych dyskusji - podkreślił Schwab.

Choć Forum staruje 22 stycznia, już we wtorek wieczorem (godz. 18.00) gości przywita jego założyciel Klaus Schwab. Wieczór zakończy się koncertem orkiestry z Sankt Petersburga.

W Davos pojawi się też prezydent Iranu Hasan Rowhani. Jednak zdaniem Schwaba na razie jest za wcześnie, aby delegacja z Teheranu rozpoczynała rozmowy na temat potencjalnych inwestycji po ostatnim złagodzeniu niektórych sankcji. W jego opinii prezydent Rowhani i minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif powinni podjąć wysiłek w celu przekonania Zachodu, że Teheran chce wprowadzać w życie porozumienie z Genewy z 24 listopada ubiegłego roku ws. ograniczenia swojego projektu nuklearnego.

Forum w Davos zazębia się z międzynarodową konferencją na temat Syrii, znaną jako Genewa 2, którą zaplanowano na 22 stycznia w kurorcie Montreux nad Jeziorem Genewskim. Na Forum uda się część uczestników Genewy 2.

Kilka faktów

Program Forum skoncentruje się w tym roku na kilku blokach tematycznych: innowacje i ich wpływ na życie ludzi oraz przedsiębiorstw; wzrost gospodarczy sprawiedliwy dla obywateli; nowe oczekiwania, przyszłość biznesu i zaufania do niego; bardziej zrównoważony rozwój. Wśród zaplanowanych sesji (blisko 250) są też te dotyczące zmian klimatycznych, perspektyw opieki zdrowotnej, bezrobocia wśród młodych, perspektyw gospodarczych w największych krajach świata.

Wśród uczestników Forum około 1,5 tys. to reprezentanci ponad dwudziestu grup branżowych. Najliczniej reprezentowana grupa to przedstawiciele rządów (288 uczestników), bankowość i rynek kapitałowy (230) i przedstawiciele mediów (225).

15 proc. uczestników Davos to kobiety, szefowie państw stanowią 8 proc. światowych szefów rządów, 5 proc. szefów państw, 17 proc. stanowisk ministerialnych. Średni wiek uczestników tegorocznego Forum to 52 lata dla mężczyzn i 49 dla kobiet.

Relacja z Davos, 22 - 25 stycznia, na antenie TVN24 Biznes i Świat i w portalu tvn24bis.pl

Prezydent USA Donald Trump zamierza pojechać na 48. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w Szwajcarii - podała we wtorek w oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Konferencja w alpejskim kurorcie rozpocznie się 23 stycznia i będzie trwała cztery dni.

Po raz pierwszy Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odwiedzi w tym roku prezydent Chin Xi Jinping. Nie będzie natomiast żadnego reprezentanta nowego prezydenta USA Donalda Trumpa. Frekwencja w szwajcarskim kurorcie zapowiada się rekordowa - ma być 3 tysiące gości.

Kryzys uchodźczy może zniszczyć Europę - ostrzegali na forum w Davos przywódcy krajów unijnych. Jak komentuje AFP, problemy zjednoczonej Europy były ewidentnie głównym wątkiem czwartkowych debat Światowego Forum Ekonomicznego. Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że Europa ma zaledwie sześć do ośmiu tygodni, aby poradzić sobie z kryzysem uchodźczym.

Przyszłość Syrii i Iranu będą ważnymi tematami kuluarowych rozmów Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które odbędzie się 22-25 stycznia - zapowiedział w poniedziałek założyciel Forum Klaus Schwab. Poinformował, że w obradach weźmie udział ok. 2500 osób.