Czechy: korupcja na szczytach

14 czerwca 2013

Premier Czech znalazł koalicjanta. Socjaldemokratów

Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) w wewnątrzpartyjnym referendum zaakceptowała utworzenie koalicji rządowej z centroprawicowym ruchem ANO obecnego premiera Andreja Babisza - poinformował w piątek lider socjaldemokratów Jan Hamaczek.

Po aferze na szczytach władzy. Czesi poszli do urn

W piątek po południu rozpoczęły w Czechach dwudniowe przedterminowe wybory do Izby Poselskiej, czyli niższej izby parlamentu. Największe szanse na wygraną mają socjaldemokraci, lecz bez perspektywy na samodzielne rządy. Trudno im będzie też stworzyć stabilną koalicję.

Prezydent zdecydował. Czesi w październiku pójdą do urn

Przedterminowe wybory parlamentarne, które mają położyć kres kryzysowi politycznemu w Republice Czeskiej, odbędą się 25 i 26 października. Decyzję tę ogłosił w piątek prezydent Milosz Zeman po spotkaniu z szefami partii parlamentarnych.

Dymisja przyjęta. Czechy znów nie mają rządu

Prezydent Czech Milosz Zeman przyjął dymisję rządu premiera Jirziego Rusnoka, po tym jak rząd w zeszłym tygodniu nie uzyskał wotum zaufania w parlamencie. Izba Poselska, niższa izba parlamentu, zagłosuje w przyszłym tygodniu ws. samorozwiązania.

Kryzys polityczny w Pradze trwa. Rząd bez wotum zaufania

Czeski parlament nie udzielił wotum zaufania powołanemu przez prezydenta tymczasowemu rządowi ekspertów pod przywództwem Jirzego Rusnoka. Milosz Zeman powołał na premiera swojego sojusznika politycznego po upadku poprzedniego rządu w wyniku afery korupcyjnej. Od początku sprzeciwiały się temu największe partie.

Neczas nie straci immunitetu. "Zarzuty nieuzasadnione"

Prokurator prowadzący postępowanie w czeskiej aferze korupcyjnej wycofał wniosek o uchylenie immunitetu b. premierowi Neczasowi. We wtorek sąd polecił zwolnić z aresztu trzech deputowanych z partii Neczasa, bo uznał zarzuty prokuratury za nieuzasadnione.

Prezydent mianował "swojego" człowieka na premiera

Czeski prezydent Milosz Zeman mianował ponadpartyjny rząd ekspertów z Jirzim Rusnokiem jako premierem. Ten 52-letni ekonomista jest wieloletnim sojusznikiem prezydenta i między innymi z tego powodu nie akceptuje go żadna z głównych partii w czeskim parlamencie. Nowy premier prawie na pewno nie otrzyma wotum zaufania.

Neczas straci immunitet? Jest wniosek prokuratury

Czeska prokuratura zwróciła się do Izby Poselskiej o uchylenie immunitetu byłemu premierowi Petrowi Neczasowi. Polityk w czerwcu zrezygnował ze stanowiska szefa rządu w następstwie afery korupcyjnej z udziałem osób z jego najbliższego otoczenia.

Niemcova kandydatką na premiera Czech

Będąca głównym ugrupowaniem czeskiej koalicji rządowej centroprawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) ogłosiła, że jej kandydatką na nowego premiera jest dotychczasowa przewodnicząca Izby Poselskiej Miroslava Niemcova.

Neczas złożył dymisję. Prezydent na pożegnanie życzył mu "dużo pogody ducha"

Premier Czech Petr Neczas złożył dymisję na ręce prezydenta Milosza Zemana. Ten dymisję przyjął i podziękował Neczasowi i jego rządowi. – Zawsze was szanowałem, choć wiele razy się nie zgadzaliśmy. Zawsze uważnie słuchałem waszych poglądów. Chciałbym życzyć wam trochę ludzkiego szczęścia i dużo pogody ducha – powiedział Zeman na pożegnanie.