Borys Niemcow nie żyje

28 lutego 2015
PAP/EPABorys Niemcow, jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji, został zastrzelony w centrum Moskwy

Borys Niemcow, jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji, został 27 lutego 2015 r. zastrzelony w centrum Moskwy. Z różnych stron świata płyną głosy oburzenia, żądania pełnego śledztwa w sprawie tego zabójstwa i wyrazy współczucia dla rodziny 55-letniego polityka.

Rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin poinformował, że do Niemcowa oddano co najmniej siedem strzałów z przejeżdżającego samochodu. Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow przekazał, że Władimir Putin został niezwłocznie poinformowany o zabójstwie Niemcowa. - Putin ocenił, że to brutalne morderstwo ma wszystkie cechy zabójstwa na zlecenie i ma wyjątkowo prowokacyjny charakter - powiedział. Putin polecił szefom Komitetu Śledczego, MSW i Federalnej Służby Bezpieczeństwa utworzenie wspólnej grupy śledczej i objęcie osobistego nadzoru nad dochodzeniem. Złożył wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zamordowanego. Zapewnił, że uczynione zostanie wszystko, aby zabójcy Niemcowa ponieśli zasłużoną karę. Ocenił też, że zamordowany polityk "zostawił swój ślad w historii Rosji", "zawsze bezpośrednio i uczciwie prezentował swoje stanowisko, bronił swoich poglądów".

Przeciwko Putinowi

Niemcow ostro krytykował politykę Putina, zwłaszcza zaangażowanie Rosji w konflikcie na Ukrainie, określając je jako rosyjską agresję. W latach 2011-12 był jednym z organizatorów protestów w Moskwie po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Borys Niemcow był jednym z przywódców Republikańskiej Partii Rosji - Partii Wolności Narodowej (Parnas) i deputowanym do Dumy Obwodowej w Jarosławiu, 250 km na północny wschód od Moskwy. Wcześniej był współzałożycielem liberalnego ruchu Solidarność, który stawiał sobie za cel zjednoczenie demokratycznej opozycji.

video-1395867

W latach 90. był gubernatorem Niżnego Nowogrodu, 400 km na wschód od Moskwy, a potem wicepremierem. Należał do grona najbliższych współpracowników pierwszego prezydenta pokomunistycznej Rosji Borysa Jelcyna, który rozważał nawet wyznaczenie go na swojego następcę. Adwokat rodziny Niemcowa, Wadim Prochorow, poinformował, że niedawno politykowi grożono na portalach społecznościowych. "Zgłosiliśmy to na policję, jednak nie było żadnej reakcji" - powiedział Prochorow, którego cytuje agencja Interfax. "Grożono mu śmiercią. Było to kilka miesięcy temu" - dodał. Pieskow oznajmił w sobotę, że "za wcześnie jest, by formułować jakieś wnioski dotyczące śmierci Borysa Niemcowa, jednak ze 100-procentową pewnością można już powiedzieć, że była to prowokacja".

Borys Niemcow został pochowany we wtorek 3 marca na Cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie.

Zabójstwo Borysa Niemcowa

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Zaur Dadajew, skazany za zabójstwo jednego z przywódców rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa i odbywający wyrok w kolonii karnej, ogłosił głodówkę - poinformowała jego adwokat Roza Magomiedowa. Więzień twierdzi, że bezpodstawnie został umieszczony w izolatce.

Na dwa dni przed trzecią rocznicą śmierci Borysa Niemcowa w wielu miastach Rosji odbyły się w niedzielę demonstracje upamiętniające byłego wicepremiera Rosji i polityka opozycji antykremlowskiej. Niemcow został zastrzelony w Moskwie 27 lutego 2015 roku.

Rosyjski Sąd Najwyższy utrzymał we wtorek w mocy wyrok na pięciu skazanych za zabójstwo w 2015 r. przywódcy opozycji Borysa Niemcowa. Zniesiono jedynie karę grzywny wobec zabójców – podał portal informacyjny RBK.

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow ocenił, że wyrok w sprawie zabójstwa opozycyjnego polityka Borysa Niemcowa zapadł w oparciu o "wątpliwe" dowody winy. Oświadczył też, że "przeciwko Czeczenii i jej ludności trwa wojna informacyjna".

Przedstawiciele opozycji rosyjskiej - znajomi i współpracownicy zabitego w lutym 2015 roku Borysa Nemcowa - uznali za niewystarczający wyrok 20 lat więzienia, który otrzymał w czwartek Zaur Dadajew uznany przez ławę przysięgłych za zabójcę polityka. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zapewnił, że kontynuuje dochodzenie w sprawie organizatorów zabójstwa przywódcy opozycji.

Na 20 lat kolonii karnej został skazany w czwartek Zaur Dadajew, który według ławy przysięgłych zastrzelił przywódcę rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa w lutym 2015 roku. Sąd wojskowy w Moskwie w czwartek orzekł także niższe wyroki dla czterech współoskarżonych.