Borys Niemcow nie żyje

28 lutego 2015
PAP/EPABorys Niemcow, jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji, został zastrzelony w centrum Moskwy

Borys Niemcow, jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji, został 27 lutego 2015 r. zastrzelony w centrum Moskwy. Z różnych stron świata płyną głosy oburzenia, żądania pełnego śledztwa w sprawie tego zabójstwa i wyrazy współczucia dla rodziny 55-letniego polityka.

Rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin poinformował, że do Niemcowa oddano co najmniej siedem strzałów z przejeżdżającego samochodu. Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow przekazał, że Władimir Putin został niezwłocznie poinformowany o zabójstwie Niemcowa. - Putin ocenił, że to brutalne morderstwo ma wszystkie cechy zabójstwa na zlecenie i ma wyjątkowo prowokacyjny charakter - powiedział. Putin polecił szefom Komitetu Śledczego, MSW i Federalnej Służby Bezpieczeństwa utworzenie wspólnej grupy śledczej i objęcie osobistego nadzoru nad dochodzeniem. Złożył wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zamordowanego. Zapewnił, że uczynione zostanie wszystko, aby zabójcy Niemcowa ponieśli zasłużoną karę. Ocenił też, że zamordowany polityk "zostawił swój ślad w historii Rosji", "zawsze bezpośrednio i uczciwie prezentował swoje stanowisko, bronił swoich poglądów".

Przeciwko Putinowi

Niemcow ostro krytykował politykę Putina, zwłaszcza zaangażowanie Rosji w konflikcie na Ukrainie, określając je jako rosyjską agresję. W latach 2011-12 był jednym z organizatorów protestów w Moskwie po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Borys Niemcow był jednym z przywódców Republikańskiej Partii Rosji - Partii Wolności Narodowej (Parnas) i deputowanym do Dumy Obwodowej w Jarosławiu, 250 km na północny wschód od Moskwy. Wcześniej był współzałożycielem liberalnego ruchu Solidarność, który stawiał sobie za cel zjednoczenie demokratycznej opozycji.

Zaur Dadajew, skazany za zabójstwo jednego z przywódców rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa i odbywający wyrok w kolonii karnej, ogłosił głodówkę - poinformowała jego adwokat Roza Magomiedowa. Więzień twierdzi, że bezpodstawnie został umieszczony w izolatce.

Na dwa dni przed trzecią rocznicą śmierci Borysa Niemcowa w wielu miastach Rosji odbyły się w niedzielę demonstracje upamiętniające byłego wicepremiera Rosji i polityka opozycji antykremlowskiej. Niemcow został zastrzelony w Moskwie 27 lutego 2015 roku.

Rosyjski Sąd Najwyższy utrzymał we wtorek w mocy wyrok na pięciu skazanych za zabójstwo w 2015 r. przywódcy opozycji Borysa Niemcowa. Zniesiono jedynie karę grzywny wobec zabójców – podał portal informacyjny RBK.

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow ocenił, że wyrok w sprawie zabójstwa opozycyjnego polityka Borysa Niemcowa zapadł w oparciu o "wątpliwe" dowody winy. Oświadczył też, że "przeciwko Czeczenii i jej ludności trwa wojna informacyjna".

Przedstawiciele opozycji rosyjskiej - znajomi i współpracownicy zabitego w lutym 2015 roku Borysa Nemcowa - uznali za niewystarczający wyrok 20 lat więzienia, który otrzymał w czwartek Zaur Dadajew uznany przez ławę przysięgłych za zabójcę polityka. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zapewnił, że kontynuuje dochodzenie w sprawie organizatorów zabójstwa przywódcy opozycji.

Na 20 lat kolonii karnej został skazany w czwartek Zaur Dadajew, który według ławy przysięgłych zastrzelił przywódcę rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa w lutym 2015 roku. Sąd wojskowy w Moskwie w czwartek orzekł także niższe wyroki dla czterech współoskarżonych.

Zaur Dadajew, uznany przez ławę przysięgłych za bezpośredniego zabójcę opozycjonisty Borysa Niemcowa, utrzymuje, że jest niewinny. Powtórzył to w rozmowie z dziennikarką niezależnej rosyjskiej telewizji Dożdż i członkinią komisji społecznej badającej, czy w miejscach pozbawienia wolności są przestrzegane prawa człowieka. Niemcow został zastrzelony 27 lutego 2015 roku w pobliżu Kremla.

W procesie w sprawie zabójstwa polityka rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa ława przysięgłych uznała w czwartek za winnych wszystkich pięciu oskarżonych: Zaura Dadajewa, braci Anzora i Szadida Gubaszewów, Chamzata Bachajewa i Tamerlana Eskierchanowa. Przysięgli uznali, że strzały do Niemcowa oddał Dadajew. Niemcow został zastrzelony pod murami Kremla 27 lutego 2015 roku.

Na kończącym się w Moskwie procesie w sprawie zabójstwa lidera opozycji Borysa Niemcowa prawnicy reprezentujący jego rodzinę podkreślili we wtorek, że zleceniodawcy mordu pozostają na wolności. - Jesteśmy przekonani, że źródła tego zabójstwa wiodą do wyższych władz Czeczenii i Federacji Rosyjskiej - stwierdziła prawniczka Olga Michajłowa.

Kwiaty, portrety zastrzelonego opozycjonisty – to wszystko wkrótce zniknie. Powód? Duży Most Moskworecki, na którym zabito Borysa Niemcowa idzie do remontu. Tak się składa, że remont potrwa praktycznie do końca kampanii wyborczej przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi w Rosji. Rosyjska opozycja mówi wprost: to celowe działanie Kremla, aby ludzie stopniowo zapominali o najgłośniejszym mordzie politycznym w ostatnich latach w Rosji. O sprawie w programie "24 Godziny" opowiadał Michał Sznajder.

Z miejsca zabójstwa rosyjskiego polityka Borysa Niemcowa służby miejskie usunęły w poniedziałek jego portrety, znicze i niemal wszystkie kwiaty, jakie w niedzielę złożyli tam mieszkańcy Moskwy - poinformowała działaczka ruchu Solidarność Nadieżda Mitiuszkina.

Rosja wypłaci odszkodowanie jednemu z oskarżonych o zabójstwo opozycyjnego polityka Borysa Niemcowa - podał "Kommiersant". Według dziennika jest to część ugody ws. skargi, jaką Temirlan Eskierchanow złożył do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Borys Niemcow często otrzymywał groźby i zwracał się na policję, ale poważnie obawiał się tylko przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa - powiedział w środę w moskiewskim sądzie Ilja Jaszyn, współpracownik zabitego w 2015 roku opozycjonisty i byłego wicepremiera Borysa Niemcowa. Jaszyn zeznawał jako świadek na procesie w sprawie zabójstwa Niemcowa.