Berlusconi skazany za oszustwa podatkowe

1 sierpnia 2013
European People's PartyBerlusconi został prawomocnie skazany za oszustwa podatkowe

Sąd Kasacyjny w Rzymie potwierdził karę więzienia dla byłego premiera Włoch, 76-letniego Silvio Berlusconiego, skazanego za oszustwa podatkowe w jego telewizji Mediaset. Sąd rozpatrywał odwołanie od orzeczenia sądów dwóch poprzednich instancji.

Berlusconi został skazany w październiku 2012 roku przez sąd pierwszej instancji na cztery lata więzienia, a w maju bieżącego roku sąd apelacyjny utrzymał ten wyrok w mocy. Mimo ostatecznego zatwierdzenia wyroku przez Sąd Kasacyjny 1 sierpnia, Berlusconi najprawdopodobniej nie trafi do zakładu karnego ze względu na swój zaawansowany wiek. Na mocy amnestii z 2006 roku Berlusconiemu pozostał przy tym do odbycia tylko rok pozbawienia wolności, który może odbyć w areszcie domowym. Po dwóch dniach wysłuchiwania mów obrońcy i oskarżyciela publicznego, 1 sierpnia 2013 roku sąd najwyższej instancji nakazał sądowi w Mediolanie ponowne przeanalizowanie pięcioletniego zakazu pełnienia urzędów publicznych przez Berlusconiego, który obecnie jest senatorem. Oskarżyciel publiczny zażądał w tym tygodniu skrócenia tego zakazu do trzech lat.

Do więzienia nie pójdzie

Dzięki tej decyzji Sądu Kasacyjnego Berlusconi na razie będzie mógł pozostać senatorem i liderem centroprawicowego ugrupowania Lud Wolności. Ze względu na wiek Berlusconiego, kara pozbawienia wolności może zostać zamieniona na areszt domowy lub prace społeczne, co obejmuje skazanych, którzy ukończyli 70 lat. Jednak wyrok wejdzie w życie najpewniej dopiero jesienią z powodu biurokratycznych opóźnień. Uchwalone w ostatnich latach przepisy stanowią, że osoby powyżej 70. roku życia zwolnione są z odbywania kary w więzieniu, jeśli nie są skazane za ciężkie przestępstwa, takie jak przynależność do mafii i zabójstwo.

video-828423

Pierwszy raz prawomocnie skazany

Berlusconi, magnat medialny i lider współtworzącej koalicję rządową centroprawicy, został po raz pierwszy prawomocnie skazany, choć miał już 30 spraw sądowych. Dotyczyły one oszustw, korupcji i seksu z nieletnią prostytutką. Obecna sprawa dotyczy lat 2001-2004 i zakupienia przez należący do Berlusconiego telewizyjny koncern Mediaset praw do emisji seriali i filmów. Według sądu podczas tych operacji finansowych, przeprowadzanych w rajach podatkowych, doszło do wielomilionowych oszustw.

"Małe trzęsienie ziemi"

Agencja AFP pisze, że podtrzymanie wyroku więzienia dla Berlusconiego przez Sąd Kasacyjny to "małe trzęsienie ziemi w politycznym pejzażu Włoch". Komentatorzy wskazują, że taka decyzja sądu może zdestabilizować kruchą koalicję rządową centrolewicy i centroprawicy, zagrażając istnieniu gabinetu premiera Enrico Letty.

Były premier wielokrotnie powtarzał, że niezależnie od werdyktu rząd nie może upaść, ale członkowie jego partii wzywali do masowych protestów, w tym blokowania autostrad, jeśli wyrok zostanie utrzymany. Przed ogłoszeniem decyzji Sądu Kasacyjnego niewielka grupa zwolenników Berlusconiego protestowała w czwartek 1 sierpnia przed jego domem w Rzymie, powodując utrudnienia w ruchu. 24 czerwca w najgłośniejszym ze swych procesów Berlusconi został skazany na siedem lat więzienia i dożywotni zakaz zajmowania publicznych urzędów za korzystanie z usług nieletnich prostytutek i nadużycie władzy. Jego obrona zapowiedziała złożenie apelacji.

/jk

Źródło zdjęcia głównego: European People's Party

Były premier Włoch Silvio Berlusconi może kandydować do parlamentu - orzekł trybunał w Mediolanie, który nadzorował odbywanie przez niego kary, wydanej prawomocnym wyrokiem za oszustwa podatkowe w jego telewizji. Politycy centroprawicy nazywają to rehabilitacją.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi zaproszony do stacji radiowej odczytywał odpowiedzi na pytania z kartki. Nie wiedział, że w studiu jest kamera, która wszystko transmituje. W komentarzach podkreśla się, że za jego czasów radio było radiem i nie miało obrazu.

Były premier Włoch, lider Forza Italia Silvio Berlusconi ponownie stanie przed sądem. Sędzia ze Sieny przychyliła się do wniosku prokuratury o wytoczenie mu procesu za korupcję sądową. To kolejny wątek skandalu obyczajowego znanego pod nazwą bunga bunga.

Sąd Najwyższy Włoch oczyścił byłego premiera Silvio Berlusconiego z zarzutów korzystania z prostytucji nieletnich i nadużycia władzy. Wniosek prokuratury o anulowanie wyroku uniewinniającego wydanego przez sąd apelacyjny w tzw. sprawie Ruby, nieletniej prostytutki został odrzucony.

Na początku marca były premier Włoch Silvio Berlusconi zakończy przed czasem prace społeczne w ośrodku opieki nad chorymi na Alzheimera koło Mediolanu. Sędzia nadzorujący odbywanie przez niego kary zastępującej więzienie zgodził się na jej skrócenie o 45 dni.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi zwrócił się do sądu w Mediolanie o skrócenie o 45 dni wyznaczonej mu kary w postaci prac społecznych. Prace te, polegające na opiece nad chorymi na Alzheimera, wykonuje raz w tygodniu po 4 godziny.

Marcello Dell'Utri, współpracownik byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, został deportowany z Libanu do Włoch. Polityk i biznesmen uciekł z ojczyzny krótko przed wyrokiem skazującym go za współpracę z mafią.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi rozpoczął w piątek pracę społeczną w ośrodku opieki nad osobami starszymi i chorymi koło Mediolanu. Zajmując się przez rok grupą 20 chorych na Alzheimera, odbędzie karę więzienia z wyroku za oszustwa podatkowe.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi chce w ramach resocjalizacji jako skazany za oszustwa podatkowe opiekować się osobami niepełnosprawnymi, by "przywrócić im nadzieję" i je zmotywować. Taki wniosek złożyli jego adwokaci w sądzie w Mediolanie.

Włoski Sąd Najwyższy (Kasacyjny) utrzymał we wtorek wydany wobec byłego premiera Silvio Berlusconiego wyrok dwuletniego zakazu obejmowania stanowisk publicznych. To dodatkowa kara oprócz czterech lat więzienia za oszustwa podatkowe w jego telewizji Mediaset.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi i dwaj jego adwokaci są podejrzani o korupcję sądową, tj. przekupienie świadków - młodych kobiet, które zeznawały na dwóch procesach w sprawie rozwiązłych przyjęć w jego domu. O nowym śledztwie poinformowano w czwartek.