21. finał WOŚP

13 stycznia 2013
Światełko do nieba wystrzeliło w Warszawie
Światełko do nieba wystrzeliło w Warszawie
tvn24
tvn24wosp kontakt

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 21. W tym roku pieniądze zbierane były na sprzęt medyczny dla dzieci oraz - po raz pierwszy - także dla seniorów. Finał WOŚP zakończył się tradycyjnie "Światełkiem do nieba". O północy na koncie Orkiestry było ponad 39 milionów złotych, ale liczenie pieniędzy potrwa do marca.

21. finał WOŚP odbył się pod hasłem: "Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów". Pieniądze ze zbiórki - jak co roku - będą przeznaczone na sprzęt medyczny dla dzieci oraz - po raz pierwszy - dla seniorów. W całej Polsce odbyły się setki imprez, powstało 1,8 tys. sztabów, kwestowało 120 tys. wolontariuszy.

Po północy z niedzieli na poniedziałek WOŚP podał wstępne, przybliżone wyniki zbiórki - 39,8 mln zł. Jak zaznacza fundacja do końca lutego, czyli do momentu rozliczenia z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, suma ta wzrasta zwykle o 30-40 proc.

Jerzy Owsiak chce zabrać sprzęt medyczny do leczenia starszych osób podarowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy szpitalowi w Pszczynie (woj. śląskie). Jak się okazało, łóżka dla oddziałów geriatrycznych wykorzystywano na oddziale kardiologicznym. - Inaczej sprzęt stałby bezczynnie - tłumaczy takie wykorzystanie sprzętu Jacek Nowakowski, prezes Centrum Dializa S.A., które dzierżawi szpital. Jak dodaje, firma jest gotowa odkupić podarowane łózka.

W świątecznych "Faktach po faktach" dyskutowano o tym, czy Polacy mają powody do oburzenia i co należy w Polsce zmienić. - Dotyka mnie bieda społeczna, sytuacja osób, które potrzebują pomocy, a wobec których państwo robi niewiele - mówiła Dorota Wellman. - Stać nas na pomoc, ale państwo piekielnie przeszkadza przepisami - dodał Jurek Owsiak. Z kolei Krzysztof Materna uważa, że władza jest zbyt mało wrażliwa na faktyczne problemy ludzi.

Słynny stół ze studia "Faktów" TVN, wystawiony na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został wylicytowany za ponad 15 tys. złotych. Suma zasili konto WOŚP, która uzbierała do tej pory prawie 40 mln złotych.

- Gdybym był złośliwy, to bym poprosił o przypomnienie nazwiska pana ministra zdrowia - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jerzy Owsiak, pytany jak mu się układa współpraca z ministrem Bartoszem Arłukowiczem. - Nie mam żadnych relacji i taka jest prawda - zaznaczył Owsiak.

39 855 148 zł to najnowszy, najbardziej aktualny bilans niedzielnego, 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformował na specjalnej konferencji prasowej szef WOŚP Jerzy Owsiak. Zaznaczył, że na razie jest to kwota zadeklarowana. - Na koncie mamy już na pewno 1 931 493 zł - dodał Owsiak.

Na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o północy było ponad 39,8 mln złotych. Podczas licytacji złotych serduszek padł kolejny rekord: to z numerem pierwszym zostało sprzedane za 150 tysięcy złotych. Dobrze na aukcjach "radzi sobie" stół ze studia "Faktów" TVN i toczek Moniki Olejnik.

Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy zagrała 21. raz w prawie 2 tysiącach miejsc w całym kraju. Grała też poza granicami kraju. Dla dzieci i - po raz pierwszy - także dla seniorów. Inicjatywę Jurka Owsiaka można było też wesprzeć licytując na aukcjach najróżniejsze fanty. Część z nich zresztą będzie trwała jeszcze kilka dni.

Koncerty, pokazy służb mundurowych, kiermasz, ale przede wszystkim kwestowanie - tak będzie wyglądał 21. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wielkopolsce. Sprawdź program i utrudnienia w ruchu.

Na Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie można w tym roku wylicytować cały dzień w bazie lotniczej, kontrolowanie ruchu lotniczego czy kurs katapultowania z F-16. Zorgasnizują je lotnicy z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

Już w niedziele Kraków tradycyjnie weźmie udział w 21. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku wylicytować będzie można m.in. trąbkę hejnalisty z wieży mariackiej, rekawice Mike'a Tysona i kurs języka chińskiego.

Na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafił m.in. rower Joachima Czerniaka. 22-latek z podpoznańskiej Mosiny przemierza właśnie na nim Australię. Jest to dla niego podróż życia, a jednocześnie forma rehabilitacji po wygranej walce z rakiem mózgu.

Od poniedziałku można licytować rejs z Francji do Polski na superszybkich i prestiżowych jachtach. Wszystko pod czujnym okiem samego Zbigniewa Gutkowskiego, który jako pierwszy w historii Polak wystartował w najtrudniejszych regatach żeglarskich Vendée Globe. Pieniądze wesprą Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Na licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylicytować będzie można słynny stół "Faktów" TVN, niemniej znany toczek piłkarski Moniki Olejnik, a także wizytę w programie "Wstajesz i wiesz" z Jarosławem Kuźniarem. Finał WOŚP odbędzie się 13 stycznia 2013 roku.

"Zrób może kiedyś coś naprawdę dobrego, nie dla siebie lecz dla kogoś obcego" - to pierwsze wersy piosenki, która została oficjalnym utworem 21. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Najgroźniejsze zwierzę świata", bo taki nosi tytuł, stworzył zespół Lipali.