Premium

Trumpa nie odwiedziła, od Bidena przyjęła order. Megan Rapinoe kończy karierę, ale nie zamierza milczeć

Zdjęcie: Getty Images

To nie są groźby, ona naprawdę to zrobi - po trwającym sezonie Amerykanka Megan Rapinoe, przez lata najjaśniejsza z gwiazd kobiecej piłki nożnej, przejdzie na zasłużoną emeryturę sportową. Z wielkim futbolem żegna się w Australii i Nowej Zelandii, gdzie razem z koleżankami celuje w obronę tytułu mistrzyń świata. - Nigdy nie będę obojętna, nigdy nie będę siedzieć cicho - wyznała w początkach kariery. Słowa dotrzymała, na całego walcząc i na boisku, i poza nim.

7 lipca 2022, Waszyngton, Biały Dom.

Joe Biden, 46. prezydent Stanów Zjednoczonych, honoruje 17 osób Medalem Wolności, najwyższym amerykańskim odznaczeniem przyznawanym cywilom.

- Gdzie jest Megan? Megan, gdzie jesteś? - dopytuje prezydent, rozglądając się na wszystkie strony. Rapinoe, różowe włosy, biały garnitur, siedzi tuż za nim, pod portretem Jerzego Waszyngtona. Ona i gimnastyczka Simone Biles są tu przedstawicielkami świata sportu.

Inni wyróżnieni to między innymi Diane Nash, założycielka Studenckiego Komitetu Koordynacyjnego ds. Przemocy, Gabrielle Giffords, która po postrzeleniu w głowę od nowa uczyła się chodzić i mówić, Laurene Powell Jobs, wdowa po współzałożycielu Apple i Fred Gray, adwokat, lat 91, który reprezentował przez sądem Martina Luthera Kinga.

Joe Biden odznacza Megan Rapinoe Prezydenckim Medalem WolnościGetty Images

Wśród nich, w tym zacnym gonie, miejsce ma ona, dwukrotna mistrzyni świata i złota medalistka olimpijska, pierwsza piłkarka odznaczona Prezydenckim Medalem Wolności. Sport w jej przypadku to tylko początek, nie on zaprowadził ją w to miejsce. Lista pozaboiskowych aktywności Megan - dla przyjaciół "Pinoe" - jest imponująco długa, to m.in. działalność na rzecz równości płci, równości wynagrodzeń, walka z rasizmem i walka z homofobią.

Głos zabiera prezydent, opowiada, że jego wnuczka w szkole średniej także grała w piłkę nożną, a "Pinoe" była i jest jej idolką. - To właśnie jest Ameryka - zaznacza, wskazując na całą uhonorowaną przez siebie medalem grupę.

"W oznacza Wojowniczkę"

Tatuaże, one mówią o Megan bardzo dużo. Każdy z nich - prosty, wykonany czarnym atramentem - ma wydźwięk, znaczenie, wytłumaczenie.

W - oznacza Wojowniczkę. "Kobiety w naszej rodzinie to właśnie wojowniczki. A Megan jest największą wojowniczką z nas" - tłumaczyła w roku 2022 na łamach "Harper's Bazaar" Jennifer Brooks, starsza siostra "Pinoe".

Mammers - na cześć wspierającej ją mamy, skrót od pseudonimu pani Denis "Mammer Jammers", na dodatek napisany charakterem jej pisma. 

Arabska sentencja - w tłumaczeniu "Ufaj sobie".

Kontur Kalifornii - stanu, z którego Megan pochodzi, do którego zawsze chętnie wraca, a zwłaszcza do rodzinnego Redding, gdzie ma fanatycznych kibiców i ulicę swojego imienia. Gdzie wciąż mieszkają jej rodzice.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam