Premium

Minister Czarnek znów planuje rozdać pieniądze. Instytut ministra Glińskiego właśnie to zrobił

W kwietniu Przemysław Czarnek miał rozdzielać kolejne miliony złotych w ramach kolejnej odsłony willi plus. Zamiast tego już drugi raz zmienił termin przyjmowania wniosków o dofinansowanie. Na co czeka? - Pierwsze konkursy służyły temu, by dać pieniądze swoim, teraz posłużą temu, by robić na nich kampanię wyborczą - komentuje Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. Nie czekał za to nadzorowany przez wicepremiera Piotra Glińskiego Narodowy Instytut Wolności, który przyznał pieniądze m.in. na współtworzony przez wicepremiera kongres.

W 2022 roku minister edukacji Przemysław Czarnek rozdzielił 170 milionów złotych pomiędzy organizacje pozarządowe oficjalnie zajmujące się edukacją. Zdecydowana większość tej kwoty trafiła jednak do podmiotów związanych z Kościołem i bliskich obozowi władzy.

Dzięki zmianie prawa wprowadzonej przy okazji przepisów pomagających zwalczać skutki pandemii, minister edukacji pierwszy raz w historii powołał fundusze inwestycyjne. To pozwoliło mu też ogłosić cztery konkursy, w których dofinansował remonty, inwestycje, a nawet zakup nieruchomości.

Najgłośniejszy z konkursów - nazywany dziś willą plus - umożliwiał dofinansowanym organizacjom zakup nieruchomości bez wkładu własnego. Jego beneficjenci otrzymali nawet 5 milionów złotych. A w ponad połowie przypadków dostali wysokie dotacje, choć ich wnioski zostały ocenione negatywnie.

Opisaliśmy to w tvn24.pl jako pierwsi.

Kilka dni po naszej publikacji minister Czarnek zapowiadał: - Będziemy kontynuować ten program. Fundacje i stowarzyszenia, które nie uzyskały naszego finansowania, uzyskają je teraz, w marcu czy w kwietniu - zapewniał minister w Polskim Radiu 24.

Marzec właśnie się skończył i ogłoszenia o nowym konkursie na "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania", bo tak oficjalnie nazywa się program willa plus, nie ma.

Na ewentualne pieniądze od ministra Czarnka trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Za to w piątek, 31 marca wieczorem, podział kolejnych milionów ogłosił Narodowy Instytut Wolności, nadzorowany przez wicepremiera Piotra Glińskiego. Na liście dofinansowanych nie brakuje organizacji docenionych wcześniej przez Przemysława Czarnka w ramach willi plus. Jest wśród nich również fundacja bliska samemu Glińskiemu.

Cała rozmowa z Justyną Suchecką
Cała rozmowa z Justyną Suchecką TVN24

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam