Premium

NIK: były szef agencji zatrudniającej kontrolerów lotów dostał o pół miliona złotych za dużo

Zdjęcie: TVN24

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli Janusz Janiszewski, były szef Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, powinien zarobić przez ponad trzy lata sprawowania urzędu o 506 tysięcy złotych mniej. To niejedyne zastrzeżenia kontrolerów NIK dotyczące wynagrodzenia tego urzędnika.

31 marca premier Mateusz Morawiecki na wniosek ministra Adamczyka powołał Anitę Oleksiak na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Tego samego dnia - jak pisaliśmy w tvn24.pl - odwołany został Janusz Janiszewski, który od lipca 2018 roku kierował PAŻP, ale jedynie jako pełniący obowiązki prezesa tej instytucji.

Tvn24.pl dotarł do nieopublikowanego jeszcze raportu NIK z kontroli dotyczącej PAŻP. Jednym z jej elementów było zbadanie, czy prezes Janiszewski został powołany prawidłowo. Kontrolerzy zapoznawali się też z dokumentami w Ministerstwie Infrastruktury, by sprawdzić, jak resort sprawował nadzór nad agencją.

"NIEBO DO ZAMKNIĘCIA". ZOBACZ REPORTAŻ PIOTRA ŚWIERCZKA I GRZEGORZA ŁAKOMSKIEGO W "CZARNO NA BIAŁYM" >>>

Skutek zaniechania ministra

W raporcie pokontrolnym NIK zwraca uwagę, że minister infrastruktury, pomimo regulacji z ustawy o PAŻP przewidującej, iż "Prezesa PAŻP powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra", od lipca 2018 r "nie podjął żadnych działań" zmierzających do obsadzenia stanowiska w ten "wyraźnie przewidziany przepisami ustawy o PAŻP" sposób. Agencją kierował zatem nie prezes, a pełniący obowiązki prezesa.

Dlaczego to ważne?

NIK pisze, że "skutkiem zaniechania Ministra było obejście" - tak ocenia to Izba - ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi oraz ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, czyli tak zwanej ustawy kominowej.

"W konsekwencji doprowadziło to do wypłacenia p.o. Prezesowi PAŻP i pobrania wynagrodzenia w łącznej kwocie o 506 039,81 zł wyższej niż wynosiłoby maksymalne dopuszczalne wynagrodzenie na stanowisku Prezesa PAŻP" - czytamy w raporcie Izby.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam