TVN24 | Pomorze

Pracownik sądu z koronawirusem. I prokuratura zamknięta

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/i
Źródło:
PAP
Od którego momentu czysto hipotetycznie zakażamy w momencie kiedy jeszcze sami nie mamy objawów?
Od którego momentu czysto hipotetycznie zakażamy w momencie kiedy jeszcze sami nie mamy objawów?TVN24
wideo 2/17
TVN24"Odpowiadamy już nie tylko za siebie"

Prokuratura Rejonowa w Braniewie do końca marca będzie nieczynna. Sanepid zarządził obowiązkową kwarantannę większości pracowników w związku z możliwym zagrożeniem koronawirusem. Połowa personelu tamtejszego sądu również jest objęta kwarantanną. Wszystko przez to, że zakażony jest jeden z pracowników sądu, który miał kontakt z prokuratorami.

O decyzji poinformowała w komunikacie Prokuratura Okręgowa w Elblągu. Działalność Prokuratury Rejonowej w Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie) została zawieszona od 18 do 31 marca. Jan Hrybek, prokurator okręgowy w Elblągu, powiedział w piątek, że decyzja o kwarantannie dotyczy poszczególnych pracowników, a jej konsekwencją jest zawieszenie działalności braniewskiej prokuratury. Wyjaśnił, że kwarantannie poddano większość tamtejszego personelu. Tylko jedna osoba nie otrzymała żadnych zaleceń służb sanitarnych. Hrybek dodał, że pracowało tam czterech prokuratorów i około 10 pracowników sekretariatu. - Z tego co wiemy, to pracownik sądu jest zakażony koronawirusem, prokuratorzy mieli styczność z tą osobą i dlatego jest ta kwarantanna - powiedział.

Prokurator Hrybek poinformował również, że w związku z tą sytuacją zadania prokuratury w Braniewie tymczasowo przejęły prokuratura rejonowa i okręgowa w Elblągu.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Na 68 pracowników sądu 34 na kwarantannie

Z kolei Sąd Rejonowy w Braniewie - podobnie, jak pozostałe sądy w okręgu elbląskim - działa w ograniczonym zakresie w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Do końca marca nie odbędą się zaplanowane wcześniej rozprawy z wyjątkiem spraw pilnych. Ponadto z ostatnich dniach niektóre ze spraw w braniewskim sądzie zdjęto z wokandy z powodu objęcia kwarantanną przewodniczących składu orzekającego. - Kwarantanną objęto łącznie 34 spośród 68 zatrudnionych w Sądzie Rejonowym w Braniewie. W przypadku pierwszej z tych osób nastąpiło to w poniedziałek, a pozostałych w środę, tj. w dniu potwierdzenia zakażenia koronawirusem u pierwszej z osób objętych kwarantanną - poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Tomasz Koronowski.

Prokuratura w Braniewie nie jest pierwszą zamkniętą przez koronawirusa. Od poniedziałku nieczynna jest także Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju (woj. lubelskie).

- Wśród pracowników Sądu Rejonowego w Biłgoraju stwierdzono koronawirusa. Prokuratura i sąd są w jednym budynku, stąd też decyzja o objęciu pracowników kwarantanną - mówi Artur Szykuła, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Sąd Rejonowy w Biłgoraju wydał w poniedziałek komunikat, w którym informuje, że od 14 do 27 marca zawiesza działalność.

Autor:MAK/i

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości