TVN24 | Polska

"Kaczyński i Ziobro to ochotnicy na wojnie hybrydowej Putina na rzecz osłabienia Unii Europejskiej"

TVN24 | Polska

Autor:
ft\mtom
Źródło:
TVN24
Janusz Lewandowski: . Kaczyński i Ziobro to ochotnicy na wojnie hybrydowej Putina przeciw UE
Janusz Lewandowski: . Kaczyński i Ziobro to ochotnicy na wojnie hybrydowej Putina przeciw UETVN24
wideo 2/2
TVN24Janusz Lewandowski: . Kaczyński i Ziobro to ochotnicy na wojnie hybrydowej Putina przeciw UE

Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę w związku systemem dyscyplinującym sędziów. Według ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, działania KE mieszczą się w kategorii "wojny hybrydowej". - Prawdziwą wojnę hybrydową prowadzi Władimir Putin celem osłabienia Unii Europejskiej. Szuka wspólników, którzy pomogą mu rozsadzać Unię od wewnątrz – ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł PO Janusz Lewandowski. 

We wtorek Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę. Chodzi o niezastosowanie się do orzeczenia Trybunału, który w lipcu nakazał zawieszenie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisja zdecydowała również o wszczęciu nowego postępowania wobec Polski. Decyzję tego samego dnia komentował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Ocenił on, że działanie KE mieści się w kategoriach "takiej prawnej wojny hybrydowej o aspekcie ekonomicznym, która jest prowadzona wobec Polski".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ziobro o "wojnie hybrydowej". Lewandowski: prawdziwą wojnę prowadzi Putin

W opinii Janusza Lewandowskiego, eurodeputowanego Platformy Obywatelskiej i byłego unijnego komisarza do spraw budżetu, "coraz otwarciej politycy PiS-u mówią, że chcieliby nas pozbawić tego, co jest największym osiągnieciem pokolenia Solidarności, to znaczy, po odzyskaniu niepodległości, zakotwiczenie Polski w przystani bezpieczeństwa NATO i przystani szans cywilizacyjnych, jaką stanowi Unia Europejska".

Ziobro o decyzji KE: agresja wobec Polski pod pretekstem prawa
Ziobro o decyzji KE: agresja wobec Polski pod pretekstem prawaTVN24

- Nie zmienimy geografii, jesteśmy między mocniejszymi od nas, natomiast odmieniliśmy geopolitykę. Uwolniliśmy dzisiejsze pokolenie, i przekazujemy ten dar następnym pokoleniom, od przekleństwa geopolityki, która dławiła aspiracje wielu poprzednich pokoleń. Nie damy sobie tego zabrać – zadeklarował.

W jego opinii, krytycznie do Unii Europejskiej nie odnoszą się pojedynczy politycy partii rządzącej. - To jest chór pisowski. Ci ludzie są od pewnego czasu mentalnie poza Unią Europejską - powiedział gość "Faktów po Faktach".

- Jeżeli Ziobro mówi o wojnie hybrydowej, to prawdziwą wojnę hybrydową prowadzi [Władimir –red] Putin celem osłabienia Unii Europejskiej i to od dawna, ale szuka wspólników, którzy pomogą mu rozsadzać Unię od wewnątrz. Znalazł takich. Niektórych opłaca, a niektórzy są wolontariuszami, ochotnikami na tej wojnie hybrydowej, bo dążą do osłabienia Unii Europejskiej. Kaczyński i Ziobro to ochotnicy na wojnie hybrydowej prowadzonej przez Putina na rzecz osłabienia Unii Europejskiej – ocenił Lewandowski.

Lewandowski o słowach Terleckiego: jestem ciekaw, gdzie marszałek chciałby wyprowadzić Polskę

Lewandowski odniósł się także do słów wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który na Forum Ekonomicznym w Karpaczu powiedział, że "powinniśmy myśleć nad tym, jak najbardziej możemy współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia". - Jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, no to musimy szukać rozwiązań drastycznych. Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili i wyszli. My nie chcemy wychodzić (…), ale nie możemy dać się zapędzić w coś, co ograniczy naszą wolność i coś, co organiczny nasz rozwój – mówił Terlecki.

- Z wielką powagą traktuję te zdumiewające słowa, bo oto marszałek polskiego Sejmu wskazuje nam Brexit jako wzór zachowania. Jestem ciekaw, gdzie marszałek chciałby wyprowadzić Polskę i samego siebie. Pewnie na Dzikie Pola, bo nie na dalekie wyspy tak jak Wielka Brytania, daleko od granicy z Rosją Putina - komentował.

Autor:ft\mtom

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości