"Kardynał Dziwisz powinien odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości, na wszystkie pytania jak najszybciej"

Źródło:
PAP, TVN24
Scheuring: dlaczego przestępcy w sutannach, którzy ukrywają i przenoszą księży chodzą po ulicy i nie zostali ukarani
Scheuring: dlaczego przestępcy w sutannach, którzy ukrywają i przenoszą księży chodzą po ulicy i nie zostali ukaraniTVN24
wideo 2/8
Scheuring: dlaczego przestępcy w sutannach, którzy ukrywają i przenoszą księży chodzą po ulicy i nie zostali ukaraniTVN24

Kardynał Stanisław Dziwisz jest współodpowiedzialny za krycie przestępców w łonie Kościoła katolickiego - mówiła we wtorek na konferencji prasowej rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska. - Wydaje mi się, że trudno, żeby politycy, posłowie komentowali to, w jaki sposób powinien zareagować Kościół - powiedziała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. To reakcje na wyemitowany w poniedziałek w TVN24 reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza".

Marcin Gutowski, dziennikarz "Czarno na białym" TVN24 pokazał w swoim reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" nieznane oblicze kardynała Stanisława Dziwisza. Jawi się w nim on jako potężny hierarcha, szara eminencja, która potrafi zadbać o - specyficznie rozumiany - interes Kościoła. Także wtedy, gdy chodzi o sprawy dotyczące ofiar pedofilii.

ZOBACZ CAŁY REPORTAŻ "DON STANISLAO. DRUGA TWARZ KARDYNAŁA DZIWISZA"

"Kardynał Dziwisz jest współodpowiedzialny za krycie przestępców w łonie Kościoła katolickiego"

Rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska oceniła we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie, że kardynał Dziwisz rzuca cień na papieża Jana Pawła II. - Kardynał Dziwisz kłamał. To nie jest prawda, że nic nie wiedział, że nikt mu nic o niczym nie mówił, że księdza Isakowicza (Zaleskiego) to pewnie na oczy nie widział i ksiądz Isakowicz nie informował go o przestępstwach pedofilskich w Kościele - mówiła.

Rzeczniczka oceniła, że "kardynał Dziwisz jest współodpowiedzialny za krycie przestępców w łonie Kościoła katolickiego".

- Lewica posprząta po Kościele katolickim, Lewica rozdzieli państwo od Kościoła, Lewica doprowadzi do tego, że nie będzie przedawnienia przestępstw pedofilii, że wszyscy ci, którzy gwałcili małe dzieci, chłopców, dziewczynki, molestowali, którzy zniszczyli życie wielu młodym ludziom, którzy cierpią do dzisiaj i na te cierpienia nie ma przedawnienia, poniosą za to odpowiedzialność - mówiła Żukowska.

"Jako Lewica żądamy natychmiastowej reakcji wymiaru sprawiedliwości"

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus przypomniała, że wraz z warszawską radną Agatą Diduszko-Zyglewską przekazały w ubiegłym roku papieżowi Franciszkowi raport na temat 22 polskich biskupów, którzy tuszowali przestępstwa seksualne i przenosili kościelnych hierarchów z parafii do parafii. - Do tej polski wymiar sprawiedliwości nie zrobił nic, aby wyjaśnić te wszystkie kwestie - podkreśliła.

- Jako Lewica żądamy natychmiastowej reakcji wymiaru sprawiedliwości. Jako Lewica żądamy natychmiastowego wejścia do diecezji, do episkopatu polskiego i przeszukania wszystkich archiwów kościelnych o księżach, o biskupach, którzy ukrywają i przenoszą przestępców z miasta do miasta albo wysyłają za granicę. Jako Lewica żądamy, aby każdy biskup i każdy ksiądz odpowiedział przez świeckim sądem za wszystko, co zrobił, za wszystkie złe rzeczy, które zrobił niewinnym chłopcom i niewinnym dziewczynkom - mówiła Scheuring-Wielgus.

- Dlaczego w polskim państwie karze się obywateli i obywatelski za to, że napisali coś na murach kościoła? Dlaczego ja dostaję sześć zawiadomień z prokuratury, ponieważ weszłam do kościoła z napisem "kobiety powinny decydować", a przestępcy w sutannach, którzy ukrywają i przenoszą księży z parafii do parafii, chodzą po ulicy i nigdy nie zostali ukarani?– pytała.

- Kompletnie nie mogę tego zrozumieć. Panie (Zbigniewie-red.) Ziobro (minister sprawiedliwości i prokurator generalny-red.), niech pan się weźmie w końcu do roboty i niech pan nie współpracuje z przestępcami – mówiła.

Reakcja Lewicy na reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza"TVN

Rzeczniczka PiS: trudno, żeby politycy komentowali to, w jaki sposób powinien zareagować Kościół

- Wydaje mi się, że trudno, żeby politycy, posłowie komentowali to, w jaki sposób powinien zareagować Kościół - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Dodała, że "każda organizacja, instytucja, w tym także Kościół dokonuje tego we własnym gronie i na własny rachunek".

Pytana, czy jest zadowolona z tego, jak Kościół mierzy się z tym problemem w Polsce, powiedziała: - nie występuję tutaj przed państwem jako wierna Kościoła, tylko jako polityk, poseł, jako rzecznik.

Powiedziała, że dziennikarze powinni pytać państwową komisję ds. wyjaśniania przypadków pedofilii, czy zajmie się tą sprawą. - Nie znam szczegółów sprawy, nie jestem w tej komisji i nie mogę jednoznacznie oceniać czy powinna, czy nie - dodała.

"Wydaje mi się, że trudno, żeby politycy, posłowie komentowali to, w jaki sposób powinien zareagować Kościół"
"Wydaje mi się, że trudno, żeby politycy, posłowie komentowali to, w jaki sposób powinien zareagować Kościół"TVN24

Klich: kardynał Dziwisz powinien odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości

Senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Klich powiedział, że "nie ma wątpliwości co do tego, że ksiądz kardynał Dziwisz powinien odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości, na wszystkie pytania i na te wszystkie poważne zastrzeżenia jak najszybciej ze względu na to, że tak długo był przy naszym papieżu i po to, aby dobre imię Jana Pawła II, jakby nie było wielkiego papieża, było nienaruszone".

Klich: kardynał Dziwisz powinien odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości
Klich: kardynał Dziwisz powinien odpowiedzieć na wszystkie wątpliwościTVN24

Kardynał Dziwisz: potrzebna niezależna komisja

Kardynał Stanisław Dziwisz przekazał Polskiej Agencji Prasowej w poniedziałek w oświadczeniu, że ponawia propozycję, by sprawami oceny działań podjętych przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w reportażu zajęła się niezależna komisja.

Zadeklarował, że "jest gotowy do pełnej współpracy z taką komisją". - Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów - powiedział hierarcha.

Autorka/Autor:js/dap

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Odpowiedź ze strony Izraela jeszcze nie nadeszła, do nieeskalowania konfliktu wzywają kolejne państwa. Irański minister spraw zagranicznych Hosejn Amir Abdollahian zapowiedział, że jeśli dojdzie do odwetu, Iran zaatakuje bazy USA. W tvn24.pl na żywo relacjonujemy wydarzenia związane z konfliktem na linii Iran-Izrael.

Szef MSZ Iranu: w przypadku odwetu zaatakujemy amerykańskie bazy

Szef MSZ Iranu: w przypadku odwetu zaatakujemy amerykańskie bazy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

20-letni motocyklista zginął w wypadku na Lubelszczyźnie. Mężczyzna uderzył w tył samochodu osobowego. Kilka godzin wcześniej zatrzymano go do kontroli drogowej. Za nieprawidłowe wyprzedzanie i przekroczenie prędkości został ukarany mandatem.

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Źródło:
tvn24.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Mąż byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek - Stanisław Witek - zmarł po długiej chorobie w wieku 72 lat. Poinformowali o tym w mediach społecznościowych działacze okręgu legnicko-jeleniogórskiego Prawa i Sprawiedliwości oraz legnicka "Solidarność".

Nie żyje mąż byłej marszałek Sejmu

Nie żyje mąż byłej marszałek Sejmu

Źródło:
tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na przejeździe. Zginął w nim 25-letni kierowca, który wjechał przed nadjeżdżający pociąg.

Wjechał przed pociąg, zginął w zmiażdżonym aucie. Koniec śledztwa

Wjechał przed pociąg, zginął w zmiażdżonym aucie. Koniec śledztwa

Źródło:
PAP, tvn24.pl

99 procent irańskich pocisków zostało przechwyconych przez obronę przeciwlotniczą Izraela. W wyniku ataku ranna w Izraelu została siedmioletnia dziewczynka. Lekko uszkodzona została baza wojskowa – przekazał rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari.

Jakie są skutki irańskiego ataku na Izrael

Jakie są skutki irańskiego ataku na Izrael

Źródło:
PAP, Times of Israel

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych, z czego 99 procent zostało przechwyconych. Irańskie siły zbrojne określiły atak jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów. Co wiemy o ataku Iranu na Izrael?

Co wiemy o ataku Iranu na Izrael. Najważniejsze informacje

Co wiemy o ataku Iranu na Izrael. Najważniejsze informacje

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

W Sejmie, gdzie 70 procent to mężczyźni, ustawy o aborcji będą de facto głosowane przez nich. Dlatego my proponujemy referendum - mówiła w TVN24 wiceprezeska Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszula Pasławska. W "Kawie na ławę" omawiano kwestię piątkowych głosowań nad ustawami liberalizującymi prawo do przerywania ciąży. - Czy nie wstyd ci jest za twoich kolegów dziaderskich, którzy mają totalnie średniowieczne poglądy? - zwróciła się do posłanki Trzeciej Drogi Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. Zdaniem posła Konfederacji Stanisława Tyszki, od polityków rządzącej koalicji słyszymy cały czas "pigułka, aborcja, pigułka, aborcja".

"Lewacy", "faszyści" i "dziaderscy koledzy". Gorąca dyskusja po głosowaniach w sprawie aborcji

"Lewacy", "faszyści" i "dziaderscy koledzy". Gorąca dyskusja po głosowaniach w sprawie aborcji

Źródło:
TVN24

W niedzielę przed południem na autostradzie A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim zapalił się samochód osobowy. Są utrudnienia.

Auto w ogniu na autostradzie A2

Auto w ogniu na autostradzie A2

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Burza przetoczyła się w nocy nad Ustką (woj. pomorskie). Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jak wynika z prognoz, w niedzielę w Polsce spodziewane są dalsze wyładowania atmosferyczne.

Za mieszkańcami Ustki niespokojna noc

Za mieszkańcami Ustki niespokojna noc

Źródło:
Kontakt 24, IMGW, tvnmeteo.pl

Policjanci pomogli wrócić do domu starszej kobiecie, która w piżamie błąkała się po jednym z osiedli w Jastrzębie-Zdroju. Cała i zdrowa trafiła pod opiekę rodziny.

W samej piżamie błąkała się w nocy ulicami miasta

W samej piżamie błąkała się w nocy ulicami miasta

Źródło:
KWP Katowice

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Nieoficjanie miała to być gnojówka. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność.

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl