Piotr Metz: jazz dzieli się na śmiertelnie poważny i ten z poczuciem humoru

[object Object]
Piotr Metz: Laboratorium miało i ma do dzisiaj ogromne poczucie humoru
wideo 2/35

Laboratorium miało i ma do dzisiaj ogromne poczucie humoru, bardzo przewrotne. Nie chodzi o zabawne tytuły, nie chodzi o miny czy o to, jak się ubierają na scenę, ale o radość i wewnętrzny humor w tej muzyce - mówi Piotr Metz w rozmowie z tvn24.pl, opowiadając o jednym z pierwszych polskich zespołów jazz-rockowych. - Wiele rzeczy z tamtych lat ugryzł ząb czasu i nie wszystko dzisiaj dobrze się przekłada, nie wszystkiego dobrze się słucha. Natomiast jeśli chodzi o Laboratorium, to jest to dla mnie fenomenalna muza - dodaje Marek Laskowski.

Jeden z ulubionych zespołów perkusisty brytyjskiej formacji Gorillaz, kolaborujący z O.S.T.R., jednym z najbardziej popularnych polskich raperów - Laboratorium powstało w Krakowie niemalże pół wieku temu. Teraz, po 32 latach od ostatniego albumu studyjnego, grupa powróciła z płytą "Now". O oryginalności, ponadczasowości i ciągłej świeżości brzemienia zespołu, a także wyobraźni, która wielokrotnie otwierała drzwi polskiemu jazzowi opowiadają dziennikarz muzyczny Piotr Metz oraz założyciel warszawskiego klubu Progresja Marek Laskowski.

Estera Prugar: Laboratorium powstało na początku lat 70. W jaki sposób zetknęliście się z zespołem?

Piotr Metz: Miałem około 14, 15 lat. Zespół grał wtedy próby w pewnym klubie w centrum Krakowa, którego kierowniczką była moja mama. W związku z tym z konieczności byłem tam zabierany przed i po lekcjach i nienawidziłem tego Laboratorium, ponieważ musiałem ich słuchać prawie codziennie. Natomiast, tak zupełnie serio, to był mój pierwszy kontakt z muzyką inną niż wówczas słuchałem. Z perspektywy czasu myślę, że Polska w tamtym okresie mogła mieć muzykę najbliższą sceny światowej, a przy okazji jeszcze oryginalną. Na przełomie lat 60. i 70. zarówno w kraju, jak i na świcie jazz zaczął lubić się z rockiem i te wzajemne mutacje przeplatały się ze sobą na porządku dziennym – znakomity okres. Dlatego w jakiś sposób myślę, że – chociaż nie było takiego planu – Laboratorium w dużej mierze ukształtowało moje słuchanie muzyki na długie lata.

Marek Laskowski: Moja przygoda z zespołem zaczęła się troszeczkę później, ale słusznie zauważyłeś, że było to połączenie rocka i jazzu w sposób wyśmienity. Ja nie byłem przygotowany na słuchanie klasycznego jazzu lat 60. i w związku z tym Laboratorium pokazało mi, że - poza Deep Purple czy Led Zeppelin – jest jeszcze inny, fajny gatunek. Miałem okazje posłuchać ich na żywo w różnych miejscach. Byli dla mnie jak polska wersja grupy Weather Report, która z wiadomych przyczyn w tamtych latach dotrzeć do nas na koncert nie mogła. Laboratorium było świetnym uzupełnieniem – to była niesłychanie nowoczesna muzyka. Dla mnie byli wydarzeniem.

Piotr Metz: To w ogóle czasy, które teraz wracają, jeżeli chodzi o zainteresowanie nowych pokoleń i przypominanie sobie przez starsze pokolenia. Lata 70. były niezwykłe. Rozpoczął to Miles Davis, ale później wszystko eksplodowało – obok siebie znakomicie egzystowali rockmani i jazzmani. Polski jazz zaprzyjaźnił się z rockiem chyba od czasów znakomitej debiutanckiej płyty Dżambli (polska grupa jazzrockowa – red.). Michał Urbaniak zawiózł do Stanów coś, co było bardzo słowiańskie i polskie, a także Czesława Niemena, który nagrał tam fenomenalną płytę z muzykami Mahavishnu Orchestra. Fantastyczne czasy, które wywarły takie piętno, że dzisiaj ta muzyka wraca, a ludzie mający od 15 do 25 lat okrywają ją na nowo.

Co takiego jest w tej muzyce, co pozwala na taką ponadczasowość?

Piotr Metz: Chyba przede wszystkim energia, jakiej nie pamiętam chyba w żadnym innym okresie, chociaż miałem wtedy około 20 lat, a to jest wiek, który zawsze wywiera największe piętno, więc mogę być nieobiektywny. Ale jeżeli słuchamy nagrań z tamtego okresu, to oprócz piękna, jest w nich jeszcze ten niesamowity dynamit.

Marek Laskowski: To dzięki tym muzykom, którzy jednak odbiegali od średniej krajowej, jeśli chodzi o umiejętności. Na przykład Krzysiek Ścierański (gitarzysta basowy – red.) jest dla mnie absolutnym topem topów tamtych czasów. Zresztą warto przypomnieć ten pierwszy skład Laboratorium: Paweł Ścierański na gitarze, Krzysztof Ścierański na basie.

Piotr Metz: Panowie mają podobne nazwiska nie bez powodu.

Marek Laskowski: Tak. Janusz Grzywacz (fortepian, wokal – red.) czy Mieczysław Górka (perkusja – red.) to wybitni muzycy, którzy byli dodatkowym powodem, aby się w jazz zagłębić.

Piotr Metz: Nie jestem pewien, jak na to, co powiem, zareaguje Urszula Dudziak, ale to był okres, kiedy ona zaczęła eksperymentować ze wstawkami wokalnymi i w ogóle muzyką elektroniczną, która przetwarza wokal. Pamiętajmy, że to były czasy, kiedy robiono to za pomocą baterii, drucików i pomysłowości bardziej niż technologii. Z tego, co wiem, Marek Stryszowski (fagot, śpiew – red.) zaczął to robić w tym samym czasie, a może nawet wcześniej, ale nie będziemy się o to kłócić. Próbował też przerabiać jakieś czeskie wynalazki, znalezione w składnicy harcerskiej. Zresztą ze znakomitym efektem. Kiedy słucha się bardzo wczesnego Laboratorium, to tam – równo ze światem, a może nawet wcześniej – tego typu eksperymenty już się pojawiają.

Marek Laskowski: Myślę, że Laboratorium było pierwszy zespołem, któremu udało się przyciągnąć młodych ludzi i oderwać ich od innych gatunków. We wszystkich swoich kompozycjach byli bardzo przystępni. Właściwie można powiedzieć, że to były przeboje, bo gdyby dodać do nich jakąś lirykę, to spokojnie wszystkie te numery można pięknie wyśpiewać – były te kompozycje bardzo przyswajalne dla młodych.

Piotr Metz: Jeszcze jedno, co dla mnie jest bardzo ważne, to fakt, że jazz – poza wszelkimi podziałami gatunkowymi czy kalendarzowymi – dzieli się jeszcze na "śmiertelnie poważny" i ten z poczuciem humoru. Laboratorium miało i ma do dzisiaj ogromne poczucie humoru, bardzo przewrotne. Nie chodzi o zabawne tytuły, nie chodzi o miny czy o to, jak się ubierają na scenę, ale o radość i wewnętrzny humor w muzyce, bo jest go cała masa. Nawet trudniejsze wycieczki, bo takie oczywiście również mają w swojej twórczości, uchodzą im na sucho, ponieważ robią to bardzo lekko i z puszczaniem oka, a nie ze stawianiem pomnika i urządzania mszy, co – umówmy się – zdarza się w jazzie.

Sytuacja polityczna miała wpływ na rozwój muzyki?

Piotr Metz: Myślę, że nie ma co uprawiać propagandy styropianu, że było ciężko. Natomiast muzycy bronili się właśnie wyobraźnią, która na szczęście nie jest krępowana przez geografię, politykę czy paszport. To, co wyróżniało naszych artystów, kiedy już wyjechali, to przede wszystkim oryginalność. Oni z reguły – oczywiście ci najwybitniejsi, a tylko o takich rozmawiamy – nie próbowali naśladować, ale wnosili swój (czasem słowiański, czasem nie) styl. Myślę, że to jest taka lekcja, którą z tamtych lat powinno wziąć kolejne pokolenie – największą szansę, aby błysnąć na świecie, mamy śpiewając i grając po polsku, w sensie inspiracji lub przynajmniej grając coś swojego, oryginalnego. W Londynie czy Nowym Jorku naprawdę mają nadprodukcję wybitnych artystów i przebić można się jedynie wyobraźnią i pomysłowością - tym, co gra w głębi duszy, a nie w pocie czoła zostało skopiowane z tysięcy zachodnich płyt.

Marek Laskowski: Wydaje mi się, że dużo więcej muzyków znalazłoby się po tamtej stronie oceanu czy w Londynie, gdyby w grę nie wchodziły również prywatne rzeczy. Jeśli ktoś miał już rodzinę, to ta granica nie była taka, jak dzisiaj, kiedy można w pięć minut podjąć decyzję i znaleźć się w innym kraju. To były naprawdę życiowe decyzje. Jak chociażby Namysłowski (Zbigniew Namysłowski, saksofonista jazzowy – red.), który znalazł się w Stanach i nie zdecydował się na to, żeby tam zostać, a mógł być następnym światowej klasy muzykiem jak Urbaniak, który zdobył renomę do końca życia.

Piotr Metz: Jest z tamtych czasów jeszcze jedna anegdota, o której opowiadał właśnie Michał Urbaniak: Czesław Niemen nagrywał w Nowym Jorku swoją płytę i szef wytwórni CBS był absolutnie oczarowany i powiedział mu: "Panie Czesławie, cały sztab naszych artystów jest do pana dyspozycji, kogo będzie pan chciał". Na co Czesław powiedział po prostu: "A po co?". Był Zosią Samosią, absolutnym oryginałem i to jest w tym wszystkich chyba najważniejsze. To był klucz do sukcesu i o Laboratorium można powiedzieć to samo.

Płyta "Now" jest pierwszą płytą studyjną zespołu od 32 lat. Jak udaje się utrzymać tę oryginalność i świeżość?

Piotr Metz: Na liście przebojów Trójki, wśród utworów Moniki Brodki czy Fisza Emade, krążył sobie utwór Laboratorium nazwany tak, jak zespół, z gościnnym udziałem O.S.T.R., który podobno, kiedy został zaproszony na płytę, przyznał się, że sampluje Laboratorium od dawna. To jest chyba dowód na uniwersalność i ponadczasowość tej muzyki. Mam taką perspektywę radiową, która jest służbową, nie prywatną, ale wiem, jak ten wspólny utwór "grał" w radiu – często mówimy, że coś "gra" lub "nie gra". Tej długiej przerwy między płytami absolutnie nie było słychać i masa osób myślała, że to jest po prostu nowe nagranie O.S.T.R. z jakimś nowym świetnym zespołem. Byli zdziwieni, że to zespół o nazwie, która gdzieś tam dzwoniła, ale nie potrafili powiedzieć dokładnie gdzie, a później się okazało, że to u rodziców w domu te winylowe płyty z napisem "Laboratorium" były.

Marek Laskowski: Ta płyta jest niesamowicie świeża. Jak tylko dostałem możliwość jej posłuchania, od razu wszystko do mnie wróciło – odtworzyłem całą swoją dyskografię zespołu. To są emocje, które pozostały do dziś. Wiele rzeczy z tamtych lat ugryzł ząb czasu i nie wszystko dzisiaj dobrze się przekłada, nie wszystkiego dobrze się słucha. Natomiast jeśli chodzi o Laboratorium, to jest to dla mnie fenomenalna muza.

Piotr Metz: Dodam jeszcze, że nie tak dawno Russel Hobbs, perkusista zespołu Gorillaz, udzielił wywiadu bardzo renomowanej gazecie "Record Collector", gdzie znani muzycy opowiadają o najrzadszych czy najciekawszych płytach w swojej kolekcji. I co zobaczyłem na trzecim miejscu? Polski zespół Laboratorium. Jeśli ta rozmowa do niego dotrze, to zapraszamy na kolejną płytę, bo zespół pokiwał głowami, że chętnie go przyjmie, nawet w postaci rysunkowej.

Jak dzisiaj wygląda polska scena jazzowa?

Piotr Metz: W moim odczuciu młody polski jazz wyprzedził o cztery długości krajową muzykę popularną czy rockową. Tak prężnej sceny jazzowej nie mieliśmy od wielu lat i myślę, że jazz nigdy tak naprawdę nie odszedł, ale jest po prostu stworzeniem, które bardzo się przeobraża. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że on kojarzy się z filharmonią. Był taki moment w latach 60., kiedy z muzyki tanecznej, rozrywkowej przeszedł do sali koncertowych i stał się taką dostojną muzą graną w białych koszulach i garniturach, ale to zburzono dość szybko. Wydaje mi się, że dzisiaj można go porównać z najbardziej ambitnym okresem muzyki rockowej lat 60. Dzisiejszy rock trochę zjada własny ogon, a mamy też zalew muzyki, która nią nie jest – jest najwyżej rozrywką, a nawet tej rozrywki jest więcej niż muzyki. Dlatego gdybym miał wskazać palcem na najbardziej kreatywną młodą polską muzykę, to byłoby to jazz.

***

Laboratorium dosłownie wróci na scenę już 15 marca, w warszawski klubie Progresja.

15 marca zespół Laboratorium zagra w warszawskim klubie Progresjamateriały prasowe

Autor: Estera Prugar

Źródło zdjęcia głównego: M.Małaczyczńska

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP
Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jens Stoltenberg, były szef NATO, ostrzegł, że cła zapowiadane przez Donalda Trumpa i wojna handlowa mogą doprowadzić do powtórki z Wielkiego Kryzysu. - Tego typu historyczne porównania przypominają nam, o co toczy się gra i że zmierzamy w kierunku zupełnie nowego porządku świata - stwierdził w wywiadzie dla norweskiego Aftenposten.

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Źródło:
PAP

Liderka francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen została skazana za sprzeniewierzenie dużych sum pieniędzy. Warszawski sąd nie zgodził się na tymczasowy areszt dla Zbigniewa Ziobry. Z kolei na Litwie odnaleziono ciała trzech amerykańskich żołnierzy, którzy uczestniczyli w wypadku na poligonie w Podbrodziu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 1 kwietnia.

Wyrok dla Le Pen, decyzja w sprawie Ziobry, ciała żołnierzy odnalezione

Wyrok dla Le Pen, decyzja w sprawie Ziobry, ciała żołnierzy odnalezione

Źródło:
PAP

Siedemnaście samochodów marki Tesla spłonęło w salonie tej firmy w Rzymie w pożarze, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek - podała agencja Ansa. Śledczy nie wykluczają podpalenia.

Duży pożar w salonie Tesli

Duży pożar w salonie Tesli

Źródło:
PAP

46-letni obywatel Ukrainy zostanie deportowany - taka decyzja zapadła po serii niebezpiecznych sytuacji, które inicjował. Według ustaleń poznańskiej policji, mężczyzna zaczepiał przechodniów i nagabywał młode dziewczyny. Został zatrzymany po tym, jak zaatakował pałką teleskopową mężczyznę na ulicy.

Pobił przechodnia, zaczepiał młode dziewczyny. Wróci do swojego kraju

Pobił przechodnia, zaczepiał młode dziewczyny. Wróci do swojego kraju

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Donald Trump ocenił, że wykluczenie Marine Le Pen z wyborów przypomina mu jego własne perypetie prawne w USA. Premier Włoch Giorgia Meloni, odnosząc się do wyroku wydanego przez sąd w Paryżu, oświadczyła, że "każdy, kto ma w sercu demokrację nie może się cieszyć". 

Trump i Meloni skomentowali wyrok dla Le Pen

Trump i Meloni skomentowali wyrok dla Le Pen

Źródło:
PAP

Władze Tajwanu poinformowały we wtorek rano o wykryciu 19 chińskich okrętów w ciągu ostatniej doby oraz rozmieszczeniu przez Chiny w pobliżu wyspy lotniskowca Shandong. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza rozpoczęła w tym dniu zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe wokół Tajwanu z udziałem wszystkich rodzajów wojsk.

"Zbliżamy się". Chińczycy ćwiczą blokadę Tajwanu

"Zbliżamy się". Chińczycy ćwiczą blokadę Tajwanu

Źródło:
PAP

Na Litwie odnaleziono ciała trzech amerykańskich żołnierzy, którzy uczestniczyli w wypadku na poligonie w Podbrodziu. Raimundas Vaiksznora, naczelny dowódca Litewskich Sił Zbrojnych, przekazał, że trwają poszukiwania czwartego wojskowego. - Wykorzystywane są sonary wodne, używany jest dron ze sprzętem skanującym - wskazywał. Wcześniej w poniedziałek z bagna wyciągnięto pancernego herculesa - pojazd, którym żołnierze z USA się poruszali.

Nurkowie szukają czwartego żołnierza. Na miejscu są amerykańscy śledczy

Nurkowie szukają czwartego żołnierza. Na miejscu są amerykańscy śledczy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ulewny deszcz utrzymuje się we wtorek na Cykladach. Wystarczyły niecałe dwie godziny, by na popularnej wśród turystów wyspie Paros ulice zmieniły się w jeziora błota, w których dryfowały auta. Równie błyskawiczne ulewy zaprowadziły chaos na Mykonos. Na wyspach zamknięto szkoły, obowiązuje również zakaz ruchu pojazdów cywilnych.

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Aktualizacja:
Źródło:
ekathimerini.com, Reuters, protothema.gr, tvnmeteo.pl

Biały Dom poinformował, że "podjęto kroki", aby zapewnić, że nie dojdzie więcej do sytuacji, w której wysocy rangą urzędnicy administracji Trumpa omawiają plany wojenne USA na komunikatorze Signal.

Skandal w Białym Domu. Rzeczniczka: sprawa jest zamknięta

Skandal w Białym Domu. Rzeczniczka: sprawa jest zamknięta

Źródło:
Reuters

Poseł mołdawskiego parlamentu Aleksander Niesterowski, skazany na karę więzienia za nielegalne finansowanie partii i korupcję, został przewieziony do niekontrolowanego przez rząd w Kiszyniowie Naddniestrza samochodem należącym do ambasady Rosji - poinformował w poniedziałek szef wywiadu Mołdawii Alexandru Musteata.

Rosyjska ambasada i tajemnicze auto. Tak poseł uciekał z kraju

Rosyjska ambasada i tajemnicze auto. Tak poseł uciekał z kraju

Źródło:
PAP

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Przywódczyni francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen oświadczyła w poniedziałek, że sąd wydał "decyzję polityczną", orzekając wobec niej pięcioletni zakaz ubiegania się o funkcje publiczne. - Doszło do naruszenia zasad państwa prawa - oceniła. Zadeklarowała, że nie wycofa się z życia politycznego.

Deklaracja Marine Le Pen po decyzji sądu

Deklaracja Marine Le Pen po decyzji sądu

Źródło:
PAP

Kanadyjskie sklepy rezygnują z zamawiania amerykańskich towarów, na popularności zyskuje jednocześnie akcja "Kupuj kanadyjskie" - informuje Reuters. Ma to związek z wcześniejszymi deklaracjami prezydenta Donalda Trumpa dotyczącymi przyłączenia północnego sąsiada do USA oraz cłami na produkty importowane z Kanady.

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Źródło:
Reuters

Po wypadku na autostradzie A2 został wstrzymany ruch na jezdni w kierunku Niemiec. Do zdarzenia doszło kilka kilometrów od granicy w Świecku. Jedna osoba została ranna - poinformował oficer dyżurny lubuskiej PSP.

Utrudnienia na A2. Wstrzymany ruch w kierunku granicy

Utrudnienia na A2. Wstrzymany ruch w kierunku granicy

Źródło:
PAP, TVN24

- Dla nich kobieta po prostu jest przedmiotem, a nie osobą, która może o sobie decydować - powiedziała w "Faktach po Faktach" Monika Rosa (KO), komentując słowa kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena na temat aborcji w przypadku gwałtu. Barbara Oliwiecka (Polska 2050) oceniła, że członkowie Konfederacji "nie mają za grosz empatii, nie mają za grosz solidarności społecznej".

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Źródło:
TVN24

Władimir Putin podpisał dekret o wiosennym poborze obywateli Rosji do służby wojskowej. Niezależny rosyjski portal Meduza podał, że armię ma zasilić 160 tysięcy poborowych. To największy pobór od wybuchu pełnosalowej wojny w Ukrainie.

Rosja powiększa armię. Największy pobór od lat

Rosja powiększa armię. Największy pobór od lat

Źródło:
PAP, Meduza

Donald Tusk opublikował nagranie, na którym zwrócił się do prezydenta USA Donalda Trumpa. "Współpraca jest zawsze lepsza niż konfrontacja" - napisał i powiedział premier, prosząc o to, by Trump przemyślał jeszcze kwestię wprowadzenia ceł na "najbliższych sojuszników". W dołączonym nagraniu powiedział, że dla Polaków "przyjaźń, sojusz, nasza wzajemna lojalność nie jest abstrakcją".

Tusk z wiadomością do Trumpa

Tusk z wiadomością do Trumpa

Źródło:
tvn24.pl

19-letni kierowca, który w Chełmie pijany wypadł z drogi, uderzył w ogrodzenie i dachował, usłyszał zarzuty. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie. 19-latek odpowie za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, w której zginęło dwóch 18-latków. Łącznie autem, zarejestrowanym na pięć osób, jechało dziesięć - w wieku od 16 do 19 lat.

Dziesięć osób w aucie, dwie nie żyją. 19-latek z zarzutami i w areszcie

Dziesięć osób w aucie, dwie nie żyją. 19-latek z zarzutami i w areszcie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami kilka dni słonecznej i ciepłej pogody. Jak poinformowali nasi eksperci, do dużej zmiany ma dojść pod koniec tygodnia.

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Elon Musk przekazał dwojgu wyborców z Wisconsin czeki o wartości miliona dolarów każdy tuż przed wyborami do stanowego Sądu Najwyższego. Wybory te uważane są za wyjątkowo ważne, ponieważ mogą dać w sądzie większość sędziom popieranym przez republikanów. Zdaniem prokuratora generalnego Wisconsin rozdawanie pieniędzy przez Muska jest złamaniem prawa, biznesmen dopiera jednak te zarzuty.

Musk rozdaje czeki na milion dolarów przed wyborami, które śledzą całe USA

Musk rozdaje czeki na milion dolarów przed wyborami, które śledzą całe USA

Źródło:
ABC News, CBS News, Reuters, The Guardian

Premier Donald Tusk w poniedziałek wziął udział w uroczystości podpisania międzyrządowej umowy ze Stanami Zjednoczonymi na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot. - Dla nas kwestia sojuszy, bezpieczeństwa, współpracy polsko-amerykańskiej, stabilności NATO - to wszystko nie jest abstrakcja, dla nas to są sprawy ważne - mówił w bazie wojskowej w Sochaczewie szef rządu.

Umowa z Amerykanami. "Niech polska lojalność będzie przykładem"

Umowa z Amerykanami. "Niech polska lojalność będzie przykładem"

Źródło:
PAP

Wynagrodzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego wzrosło w 2024 roku o 4,1 procent do poziomu niemal 1,4 miliona złotych - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej banku centralnego.

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano zmarł postrzelony 9-latek z Prusic (woj. dolnośląskie). To kolejna ofiara rodzinnej tragedii. Według ustaleń śledczych, 51-letni funkcjonariusz Służby Więziennej po kłótni z żoną oddał strzały do swojej teściowej, córki oraz syna. Kobieta i dziewczynka zginęły na miejscu, chłopca przewieziono do szpitala.

Rodzinna tragedia w Prusicach. Zmarł dziewięciolatek postrzelony przez ojca

Rodzinna tragedia w Prusicach. Zmarł dziewięciolatek postrzelony przez ojca

Źródło:
TVN24, PAP

- Niestety, to, że Ukraina zgodziła się na bezwarunkowe zawieszenie broni, nie spotkało się z pozytywną odpowiedzią po drugiej stronie. Uważamy, że powinna być jakaś data, do której negocjujemy z Rosją zawieszenie broni - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z przedstawicielami Wielkiej Piątki i innych państw, na którym mówiono o rosyjskiej agresji.

Nie chcą "czekać, aż Putin przestanie chcieć zabijać"

Nie chcą "czekać, aż Putin przestanie chcieć zabijać"

Źródło:
TVN24, PAP

- Nie chodzi o to, ile czasu potrzebujemy, ale ile czasu da nam Putin na przygotowanie się. A im szybciej się przygotujemy, tym lepiej - ocenia w rozmowie z BBC inspektor generalny Bundeswehry. Jak zauważa brytyjska stacja, wojna w Ukrainie wywołała zwrot w myśleniu o obronności w Niemczech, który właśnie przyspiesza po zmianie władzy w USA.

BBC: Niemcy zdecydowały szykować się na wojnę

BBC: Niemcy zdecydowały szykować się na wojnę

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Małżeństwo, które mieszka w pobliżu przyszkolnego orlika w Puławach (Lubelskie), skarżyło się na hałasy. Uzyskało sądowy zakaz korzystania z boiska po lekcjach przez wszystkich, którzy nie są uczniami szkoły. Miasto po tym, jak wybudowało ekrany akustyczne, ponownie pozwoliło na korzystanie z orlika również po lekcjach. Jako że zakaz nie został jednak formalnie uchylony, sąd nałożył na miasto pięć tysięcy złotych grzywny. Prezydent nie zamierza płacić. W poniedziałek, 7 kwietnia, stawi się więc w zakładzie karnym, żeby odbyć pięć dni aresztu. Mają też przyjść popierający go mieszkańcy.  

Prezydent idzie do aresztu. Za hałas na szkolnym boisku. "Moja odsiadka to symbol" 

Prezydent idzie do aresztu. Za hałas na szkolnym boisku. "Moja odsiadka to symbol" 

Źródło:
tvn24.pl

Cztery osoby zostały wylegitymowane i pouczone o swoich prawach - informuje policja w Sanoku pytana o interwencję podczas spotkania wyborczego Karola Nawrockiego. W jego trakcie doszło do szarpaniny po tym, jak jeden z uczestników wydarzenia pokazał baner z napisem: "ps. Batyr kandydat wszystkich bandytów".

Szarpanina i wyzwiska po pokazaniu transparentu z "Batyrem". Policja: nikt nie został zatrzymany

Szarpanina i wyzwiska po pokazaniu transparentu z "Batyrem". Policja: nikt nie został zatrzymany

Źródło:
tvn24.pl

Audyty i kontrole wykazały, że działania zarządcze prowadzone od stycznia 2016 do lutego 2024 roku miały wygenerować miliardowe straty - poinformował w poniedziałek Orlen. Koncern przekazał, że w związku z tym skierowano kolejne zawiadomienia do prokuratury.

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

Źródło:
PAP

W amerykańskim i europejskim modelu widać dwie fale zimna, które mają nawiedzić Polskę w pierwszej połowie kwietnia. O tym, jak mocne i długie będzie ochłodzenie, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prawda? "Rośnie grono ludzi, którzy nie są nią zainteresowani"

Prawda? "Rośnie grono ludzi, którzy nie są nią zainteresowani"

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Źródło:
tvn24.pl
Premium