Ze świata

Na popularną plażę z biletem wstępu. "Turystów jest za dużo"

Ze świata


Osoby, które w przyszłym roku będą chciały odpocząć na słynnej La Pelosa na północy Sardynii, będą musiały kupić bilet. Miejscowe władze chcą walczyć w ten sposób z przeludnieniem na jednej z najpiękniejszych plaż na świecie, nazywanej "włoskimi Malediwami".

Idealnie biały piasek, turkusowa woda i piękne otoczenie ze starożytną kamienną wieżą na małej wysepce tuż przy brzegu. To wszystko sprawia, że La Pelosa jest jedną z najbardziej znanych plaż na świecie.

Bilet na plażę

Ale w tym tygodniu władze pobliskiego miasta Stintino zdecydowały o ograniczeniu liczby odwiedzających w sezonie letnim do 1500 dorosłych osób dziennie. Dzieci nie będą wliczane do tego limitu. Burmistrz miasta Antonio Diana powiedział w rozmowie z CNN, że latem na plaży może przebywać nawet 6 tysięcy osób. - Ograniczamy liczbę osób, ponieważ turystów jest za dużo - powiedział Diana. - Musimy zabezpieczyć plażę, aby zagwarantować jej trwanie przez następne 500 lat - dodał.

- Mamy hasło: "La Pelosa una volta ma per tutti" (dla wszystkich, ale tylko jeden raz - red.) - powiedział Diana.

- Nie możesz na przykład spędzić na plaży siedmiu z siedmiu dni na wakacjach, może możesz wybrać dwa lub trzy - tłumaczył burmistrz.

Wstęp na plażę będzie biletowany. Decyzji o cenie biletów jeszcze nie ma, ale Diana powiedział, że będzie to około 4 euro dziennie. Sposób dystrybucji biletów również jest niewiadomą, choć miasto zastanawia się nad uruchomieniem specjalnej aplikacji.

Jak mówił burmistrz, cena biletu jest bardziej "zwrotem" publicznych pieniędzy, wydanych na utrzymanie plaży i jej bezpieczeństwa. Opłata zostanie wprowadzona na początku sezonu w przyszłym roku.

Restrykcje, które zostaną wprowadzone na plaży mają charakter eksperymentalny, bowiem władze chcą jeszcze dopracować szczegóły. Zapewniają jednak, że jest to projekt długoterminowy.

La Pelosa to jedna z najsłynniejszych plaż na świecieMapy Google, tvn24.pl

Wywożą piasek i muszle

Plaże w Sardynii są uważane za jedne najpiękniejsze na świecie. Władze od kilku lat stanowczo walczą z masowym zjawiskiem kradzieży piasku, muszelek i kamieni z wyspy.

Parze turystów z Francji, która w tym roku zabrała 40 kilogramów białego piasku z plaży w miejscowości Chia, grozi sześć lat więzienia. Łup próbowali wywieźć z wyspy w 14 plastikowych butelkach.

Z kolei na lotnisku w Cagliari zatrzymano turystów, którzy próbowali wywieźć cenne okazy muszli. Miejscowe stowarzyszenie obrońców plaż Sardynii poinformowało, że otrzymali oni kary po 3 tysiące euro.

Autor: tol / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości