Amerykańska agencja Fitch zrewidowała kredytową ocenę Rosji z "B" do "C", czyli do poziomu śmieciowego. Podkreśliła, że niewypłacalność tego kraju jest nieuchronna. Wcześniej rating Rosji obniżały inne agencje.
Fitch wyjaśnia w komunikacie, że należy oczekiwać przynajmniej częściowej niewypłacalności Rosji, ponieważ skala sankcji i możliwość zminimalizowania importu rosyjskich surowców energetycznych "ogranicza wolę" Moskwy do obsługi długów.
Rating "C" odzwierciedla pogląd Fitch, że nieuchronnie zbliża się niewypłacalność państwa - napisała w komunikacie agencja.
Reuters przypomina, że nota "C" agencji Fitch to tylko jeden stopień powyżej poziomu ratingu oznaczającego niewypłacalność. Ocena Fitcha jest zatem obecnie zgodna z notą Moody's, który obniżył wcześniej rating Rosji do "Ca".
To kolejne spadki ratingu Rosji. Zaledwie 3 marca agencje Moody's i Fitch poinformowały, że ze względu na sankcje obniżyły noty tego kraju odpowiednio z poziomu B3 do Baaa3 i z poziomu BBB do B. Dzień wcześniej S&P obniżył jej rating do BB+.
Nowe sankcje
Biden przyznał, że ruch ten zwiększy ceny surowców, ale ma ponadpartyjne poparcie i uderzy w "arterię rosyjskiej gospodarki". Embargo na ropę z Rosji ogłosił też rząd Wielkiej Brytanii. Ma ono wejść w życie z końcem 2022 roku.
Środa to 14. dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję i Białoruś sankcje gospodarcze i polityczne.
Czym jest rating?
Agencje ratingowe powstają, by pomagać inwestorom w ocenie skali ryzyka ich działań inwestycyjnych.
Rating przyznawany jest spółkom, bankom oraz państwom. W przypadku tych ostatnich każda ocena przekłada się na atrakcyjność gospodarczą.
Rating to nic innego jak ocena wiarygodności kredytowej. Na jej podstawie podejmuje się decyzje o tym, komu i za ile pożyczać pieniądze. Czasami taka informacja sugeruje też, komu najlepiej w ogóle nie udzielać żadnych kredytów, bo jest spore ryzyko, że pieniędzy nie uda się odzyskać.
Niższy rating wiąże się z wyższym ryzykiem. Z kolei wyższe ryzyko to wysokie odsetki od kredytu.
Każda ocena musi być uzasadniona i uargumentowana. Ratingiem można manipulować, jednak w takim przypadku agencje ryzykują utratą reputacji. W tej chwili ponad 90 procent światowego rynku usług ratingowych kontrolują trzy agencje: Standard & Poor's, Fitch i Moody's. Każda z nich stosuje swój własny system ocen.
Oglądaj TVN24 na żywo:
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock