Salwador chce stworzyć pierwsze na świecie "Bitcoin City"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
Reuters
Reporter TVN24 o szczegółach w sprawie kopalni kryptowalut w Komendzie Głównej Policji
Reporter TVN24 o szczegółach w sprawie kopalni kryptowalut w Komendzie Głównej Policji TVN24
wideo 2/2
TVN24Reporter TVN24 o szczegółach w sprawie kopalni kryptowalut w Komendzie Głównej Policji

Znany z zamiłowania do bitcoina prezydent Salwadoru wpadł na nowy niezwykły pomysł. Nayib Bukele chce zbudować pierwsze na świecie "Bitcoin City". Wcześniej Salwador ustanowił tę wirtualną walutę oficjalnym środkiem płatniczym.

Prezydent opowiadał o nowych planach podczas wydarzenia zamykającym tygodniową promocję bitcoina w Salwadorze.

"Bitcoin City" w Salwadorze

Miasto ma powstać we wschodnim regionie La Union. Będzie czerpać energię z wulkanu Conchagua, a mieszkańcy nie będą musieli płacić podatków za wyjątkiem VAT-u.

- Zainwestuj tutaj i zarabiaj tyle pieniędzy, ile chcesz - powiedział Bukele. - To w pełni ekologiczne miasto, które będzie zasilane przez wulkan - zachwalał.

Połowa podatku VAT zostałaby wykorzystana na sfinansowanie obligacji wyemitowanych w celu uzyskania funduszy na budowę miasta. Druga połowa zostałaby przeznaczona na usługi takie jak wywóz śmieci. Bukele, szacuje, że infrastruktura publiczna będzie kosztować równowartość około 300 tysięcy bitcoinów.

W nowym mieście ma znaleźć się lotnisko, osiedla mieszkaniowe, zagłębia biurowe oraz centralny plac, zaprojektowany tak aby z lotu ptaka wyglądał jak symbol bitcoina.

Bukele porównuje budowę "Bitcoin City" do założenia Aleksandrii przez Aleksandra Wielkiego. - Jeśli chcemy, aby bitcoin rozprzestrzenił się po całym świecie, powinniśmy zbudować kilka Aleksandrii – powiedział.

Pierwsze obligacje Salwador ma wyemitować już w przyszłym roku. Pierwsza 10-letnia emisja, nazywana "wulkaniczną" ma być warta miliard dolarów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Salwador. Bitcoin oficjalną walutą

We wrześniu Salwador jako pierwszy kraj na świecie przyjął bitcoina jako oficjalną walutę. Zwolennicy tego rozwiązania argumentowali, że obniży ono prowizję od miliardów dolarów przesyłanych do kraju z zagranicy. Krytycy podkreślali jednak, że może to ułatwić pranie brudnych pieniędzy.

Uczynienie z bitcoina oficjalnej waluty oznacza, że musi on być honorowany jako środek płatniczy obok amerykańskiego dolara, który został oficjalną walutą Salwadoru w 2001 roku.

W październiku kilka tysięcy osób wzięło udział w antyprezydenckiej demonstracji na ulicach San Salvador. Manifestujący protestowali przeciwko autorytarnemu stylowi rządzenia Nayiba Bukele. Powodem wyjścia ludzi była także decyzja prezydenta, by uczynić z wirtualnego pieniądza - bitcoina, drugą oficjalną walutę kraju.

Bitcoin

Bitcoin jest jedną z popularniejszych kryptowalut na świecie. Waluta zyskała popularność przede wszystkim w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych. System tych operacji może funkcjonować bez konieczności centralnego zarządzania obrotem. Jego pomysłodawcą jest osoba kryjąca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Kryptowaluta to cyfrowy pieniądz stworzony na bazie algorytmu. Cyfrowe waluty funkcjonują poza tradycyjnymi systemami bankowymi i rządowymi.

NIE WSZYSTKO ZŁOTO, CO SIĘ ŚWIECI. BITCOIN - INNOWACYJNY SPOSÓB NA NISZCZENIE NASZEJ PLANETY. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Autor:mp/ToL

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości