Nadal będą kupować ropę z Rosji. "Przynosi to korzyści naszemu krajowi"

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Indie nadal będą kupować rosyjską ropę, gdyż przynosi to korzyści naszemu krajowi - stwierdził cytowany przez Reutera minister spraw zagranicznych Indii po spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. Agencja dodała, że jest to piąte spotkanie oficjeli w tym roku i zaznaczyła, że oba kraje rozszerzają swoje więzi handlowe.

Jak wskazała Agencja Reutera, Subrahmanyam Jaishankar po raz pierwszy odwiedził Moskwę od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym. Z kolei sekretarz skarbu USA Janet Yellen odwiedza w tym tygodniu Nowe Delhi, aby przeprowadzić rozmowy z indyjskimi urzędnikami, a jednym z tematów może być ograniczenie cen rosyjskiej ropy.

Indie kupują ropę od Rosji

Indie stały się największym po Chinach odbiorcą ropy naftowej w Rosji. Tamtejsze rafinerie kupują tańsze ładunki, których unikają zachodni nabywcy. Udział Rosji w indyjskim imporcie ropy wzrósł we wrześniu do rekordowego poziomu 23 proc., z zaledwie około 2 proc. przed inwazją - podał Reuters.

Jaishankarowi towarzyszyli wyżsi urzędnicy odpowiedzialni za rolnictwo, ropę naftową i gaz ziemny, porty i żeglugę, finanse, chemikalia i nawozy oraz handel - co pokazuje znaczenie więzi z Rosją. Obie strony są zainteresowane rozszerzeniem handlu rupiami z rublem, biorąc pod uwagę problemy Rosji z dolarem - wyjaśniła agencja

- Rosja była do tej pory stabilnym i sprawdzonym partnerem. Każda obiektywna ocena naszych relacji przez wiele dziesięcioleci potwierdza, że faktycznie służyły one obu naszym krajom bardzo, bardzo dobrze - powiedział cytowany przez Reutera Jaishankar na wspólnej konferencji prasowej ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

Zapytany o plan Grupy Siedmiu dotyczący ograniczenia cen rosyjskiej ropy, Jaishankar przekazał, że jako trzeci co do wielkości konsument ropy i gazu na świecie, gdzie poziom dochodów nie był wysoki, Indie muszą dbać o własne interesy. - I pod tym względem, całkiem szczerze, widzieliśmy, że stosunki indyjsko-rosyjskie działają na naszą korzyść. Więc, jeśli to działa na naszą korzyść, chcielibyśmy to kontynuować - zaznaczył.

Reuters podał w poniedziałek, że indyjski koncern Oil and Natural Gas Corp wystąpił do nowego rosyjskiego operatora Sachalin-1, po wyjściu ExxonMobil, o zachowanie udziałów w projekcie naftowo-gazowym na Dalekim Wschodzie.

Indie nie potępiły inwazji Moskwy, ale wezwały do ​​pokoju i dialogu, a Jaishankar powtórzył, że Indie "poprą każdą inicjatywę, która poprawia globalną gospodarkę i stabilizuje globalny porządek".

Rosja jest od dziesięcioleci największym dostawcą sprzętu wojskowego dla Indii i czwartym co do wielkości rynkiem indyjskich produktów farmaceutycznych. Jaishankar wskazał, że Indie muszą zwiększyć swój eksport do Rosji, aby zrównoważyć handel dwustronny, w którym przewagę ma teraz Rosja.

ROPA (BRENT)
ROPA (WTI)
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości