Ceny ropy naftowej mocno rosną na giełdach. To reakcja na zaskakującą decyzję Arabii Saudyjskiej, która zdecydowała się podwyższyć cenę surowca dostarczanego do krajów azjatyckich - wyjaśniają maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na III kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 75,24 dol., wyżej o 1,52 proc., po zwyżce w poniedziałek o 1 proc.
Ropa Brent na ICE w dostawach na IV wyceniana jest po 82,11 dol. za baryłkę, wyżej o 1,38 proc.
Ropa naftowa - decyzja Arabii Saudyjskiej
Arabia Saudyjska zaskoczyła rynki niespodziewaną decyzją o podwyższeniu cen ropy eksportowanej do krajów Azji. Dla inwestorów to sygnał o zaufaniu Saudów co do wzrostu popytu w tym regionie świata.
Saudyjski koncern Saudi Aramco podwyższył ceny swojej ropy, która będzie dostarczona na główne rynki w Azji w marcu, spodziewając się skoku zapotrzebowania na paliwa szczególnie w Chinach, które po wielu miesiącach ograniczeń otworzyły swoją gospodarkę.
- Rynek do tej pory był nieco niepewny co do powrotu popytu w Chinach - powiedziała w TV Bloomberg Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.
- Głównym wyzwaniem dla rynku jest teraz to, w jakim tempie gospodarka wróci (do normy) po obostrzeniach, i jak płynny będzie to proces - dodała.
Czy ceny ropy będą rosnąć?
Rynek rozważa tymczasem potencjał do dalszych zwyżek cen ropy, w związku z najnowszymi sankcjami UE na rosyjskie paliwa gotowe, które obowiązują do 5 lutego. Inwestorzy próbują ocenić, jak to wpłynie na przepływy ropy i paliw na giełdach.
Embargo to - na import rosyjskich paliw gotowych - jest kolejnym, po wprowadzeniu 5 grudnia ub.r. embarga na rosyjską ropę oraz po wejściu w życie uzgodnionego przez UE, G7 i Australię limitu ceny rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską na poziomie 60 dol. za baryłkę.
Przewidziano 55-dniowy okres przejściowy dla statków przewożących rosyjskie produkty ropopochodne, które zostały kupione i załadowane do 5 lutego i zostaną rozładowane przed 1 kwietnia br.
W dniu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., baryłka Brent kosztowała 99 dolarów, a WTI wyceniana była na 92,8 dol. W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dol. za baryłkę, a w Europie były bliskie 140 dol. za baryłkę.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock