Portugalia bije rekordy. Obcokrajowcy kupują nieruchomości na masową skalę

sxc.huSprzedaż domów i mieszkań w Portugalii osiągnęła rekordowy poziom

Sprzedaż domów i mieszkań w Portugalii osiągnęła rekordowy poziom. Od stycznia do sierpnia tego roku wartość transakcji związanych z kupnem nieruchomości przekroczyła 1,088 mld euro. Większość nabywców stanowią obcokrajowcy.

Według raportu firmy Cushman & Wakefield „przyczyniły się do tego nasilone inwestycje, przede wszystkim ze strony podmiotów zagranicznych".

Kto najwięcej?

- Krajowi przedsiębiorcy mieli w transakcjach związanych z kupnem nieruchomości zaledwie 10-procentowy udział - poinformowała Marta Costa z portugalskiego oddziału tej firmy.

Eksperci przypominają, że w porównaniu z całym rokiem ubiegłym, zakończonym transakcjami na poziomie 689 mln euro, pomiędzy styczniem a sierpniem 2015 roku nastąpił wzrost inwestycji w nieruchomości o 58 proc. Costa ujawniła, że największych zakupów w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku dokonały spółki z kapitałem amerykańskim. Wartość tych transakcji przekroczyła łącznie 500 mln euro, czyli 50 proc. wartości wszystkich zakupów. - Znaczące wydatki na zakup nieruchomości na terenie Portugalii poczynili również przedsiębiorcy z Hiszpanii oraz Tajlandii - dodała Costa. Tymczasem w ocenie ekspertów finansowych wartość wszystkich tegorocznych inwestycji w portugalskie nieruchomości może sięgnąć do grudnia nawet 2 mld euro. Lizboński ekonomista Miguel Monteiro wskazuje, że do intensywnych zakupów skłaniają wciąż spadające na skutek kryzysu ceny lokali, a także trudna sytuacja w krajach basenu Morza Śródziemnego.

Zainteresowanie Chińczyków

- Na skutek niestabilności polityczno-gospodarczej krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu Portugalia stała się dla Europejczyków atrakcyjnym kierunkiem urlopowym. Coraz chętniej poszukują tu oni rezydencji na pobyt stały - powiedział PAP Monteiro. Dodał, że najbardziej zainteresowani takimi inwestycjami są Brytyjczycy i Francuzi.

Ekonomista przypomniał, że wśród nabywców spoza Unii Europejskiej portugalskimi nieruchomościami zainteresowani są szczególnie Chińczycy, którzy występują przy okazji o tzw. złote wizy uprawniające do stałego pobytu w tym kraju. Tylko w październiku kupili oni w Portugalii domy i mieszkania o łącznej wartości około 40 mln euro. Złota wiza przyznawana jest od 2012 roku obywatelom państw nienależących do UE. Warunkiem jej nabycia jest zainwestowanie w Portugalii ponad 1 mln euro, utworzenie co najmniej 30 miejsc pracy lub nabycie nieruchomości o minimalnej wartości 500 tys. euro.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości