TVN24 Biznes | Ze świata

Kolejne kraje wprowadzają zmiany dla podróżnych z Polski

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ToL/kwoj
Źródło:
PAP

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium Polski będą musiały przedstawić od 10 grudnia negatywny wynik testu molekularnego lub antygenowego na koronawirusa. Test musi być wykonany w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Z kolei obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z naszego kraju wprowadza Szwajcaria.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Informacje o ograniczeniach dla podróżnych zamieszczono w piątek na stronach polskiego i włoskiego MSZ.

Od 10 grudnia do 20 grudnia Polacy przybywający do Włoch muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu molekularnego lub antygenowego na koronawirusa, wykonanego na 48 godzin przed wjazdem do tego kraju. W przypadku braku takiego testu podróżni będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Restrykcje te dotyczą podróżujących ze wszystkich krajów UE, a także z Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i księstwa Monako.

Następnie, od 21 grudnia do 6 stycznia, przepisy zostaną zaostrzone. W przypadku obywateli tych wszystkich krajów, a zatem także Polski, w okresie świąteczno-noworocznym konieczne będzie poddanie się kwarantannie natychmiast po przyjeździe.

Od 7 stycznia do 15 stycznia 2021 roku powróci konieczność przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Negatywny wynik testu wystarczy tylko w przypadku, gdy obywatele tych krajów przyjeżdżają z powodu pracy, nauki czy innej pilnej potrzeby albo gdy wracają do swego miejsca zamieszkania.

Obowiązkowa kwarantanna w Szwajcarii

W Szwajcarii wprowadzony zostanie od 14 grudnia dla osób przyjeżdżających z Polski obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny w związku z pandemią. Nakaz izolowania się po przyjeździe dotyczy podróżnych z kilkunastu krajów i regionów.

Według komunikatu zamieszczonego na oficjalnych stronach szwajcarskiego rządu kwarantanna będzie obowiązywała osoby przybywające do Szwajcarii z Andory, Chorwacji, Gruzji, Jordanii, Litwy, Luksemburga, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Polski, Portugalii, San Marino, Serbii, Słowenii, USA i Węgier oraz wybranych regionów Włoch i Austrii. Rząd wprowadził też nowe restrykcje epidemiczne, dotyczące między innymi liczby klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w sklepach. Zalecił pracę zdalną wszędzie, gdzie to możliwe, a także zarekomendował, by spotkania w domach czy restauracjach ograniczone zostały do osób mieszkających najwyżej w dwóch gospodarstwach domowych. Ośrodki narciarskie w Szwajcarii pozostaną otwarte pod warunkiem zachowania środków ostrożności związanych z pandemią, a po 22 grudnia będzie też wymagana zgoda władz lokalnych.

Włochy i Szwajcaria to kolejne kraje, które wprowadzają obostrzenia dla podróżujących z Polski. Od wtorku 1 grudnia wjazd do Chorwacji jest możliwy wyłącznie po okazaniu negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa. Test nie może być jednak wykonany wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem.

Autor:mp/ToL/kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości