TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiany dla Polaków podróżujących do Chorwacji. Nowy obowiązek

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Od wtorku wjazd do Chorwacji jest możliwy wyłącznie po okazaniu negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa. Test nie może być jednak wykonany wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Co ważne, do Chorwacji będą mogły wjechać również osoby, które zobowiążą się poddać takiemu testowi po przekroczeniu granicy i pozostaną w samoizolacji do czasu otrzymania wyniku.

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych decyzja będzie obowiązywać co najmniej do 15 grudnia tego roku.

"Obowiązek posiadania testu dotyczy osób przybywających bezpośrednio z państw członkowskich UE i strefy Schengen, które nie znajdują się na tzw. zielonej liście Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób" - czytamy.

Wyjątki

Przewidziano jednak wyjątki. Z obowiązku zwolnieni są m.in. pracownicy lub osoby samozatrudnione wykonujące kluczowe obowiązki, w tym: pracownicy służby zdrowia, pracownicy przygraniczni, pracownicy sezonowi oraz uczniowie, studenci, stażyści codziennie przekraczający granicę. W obu przypadkach warunkiem jest, że powyższe osoby w Chorwacji nie będą przebywały dłużej niż 12 godzin.

Obowiązek nie dotyczy także marynarzy, pracowników sektora transportowego, w tym kierowców samochodów ciężarowych przewożących towar do użytkowania na terenie kraju bądź jadący tranzytem.

Na terytorium Chorwacji wjadą także pasażerowie w tranzycie – pod warunkiem, że nie będą przebywali w tym kraju dłużej niż 12 godzin.

ZagrzebShutterstock

Koronawirus w Chorwacji

Władze Chorwacji w ubiegłym tygodniu zdecydowały o zamknięciu do Bożego Narodzenia restauracji i kawiarni oraz zakazały urządzania wesel. Lokale gastronomiczne są zamknięte dla gości poza daniami przygotowywanymi na wynos.

Ponadto od soboty do co najmniej 21 grudnia publiczne zgromadzenia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ograniczono do 25 osób, a prywatne spotkania do 10 osób.

Dodatkowo dostępna powierzchnia w transporcie publicznym została ograniczona do 40 procent, piekarnie zamkną się o godzinie 22.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości