Ze świata

MFW obniża prognozy dla amerykańskiej gospodarki

Ze świata

sxc.huMFW skorygował w środę w dół prognozy, dotyczące wzrostu amerykańskiej gospodarki

Międzynarodowy Fundusz Walutowy skorygował dziś w dół prognozy wzrostu amerykańskiej gospodarki w 2016 roku, który szacuje na 2,2 proc. W kwietniu prognozowano, że wzrost wyniesie 2,4 proc. Fundusz zaapelował o podniesienie płacy minimalnej i reformę systemu podatkowego.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde powiedziała, że "gospodarka USA jest ogólnie w dobrej kondycji", przypominając, że bezrobocie spadło do najniższego poziomu od ośmiu lat i wynosi tylko 4,7 proc. Ponadto gospodarka Ameryki rośnie szybciej niż jakakolwiek gospodarka wśród krajów wysoko uprzemysłowionych. Lagarde ostrzegła, że USA będą musiały stawić czoło poważnym długofalowym problemom, jak słaby wzrost produktywności, rosnące nierówności w zarobkach. Przypomniała też, że Ameryka jest jedynym bogatym krajem na świecie, w którym nie ma płatnego urlopu macierzyńskiego. Tymczasem zaoferowanie kobietom płatnego urlopu i obniżenie kosztów żłobków czy przedszkoli powinno ułatwić kobietom decyzję o podjęciu pracy zawodowej, co korzystnie wpłynęłoby na amerykańską gospodarkę. W kwietniu, tuż przed wiosenną sesją MFW i Banku Światowego, Fundusz skorygował też w dół prognozy dotyczące globalnego wzrostu. W 2016 roku ma on wynieść 3,2 proc. MFW przewidywał w styczniu, że wzrost wyniesie 3,4 proc. Szefowa MFW apeluje od dawna o większe inwestycje publiczne, ponieważ - jej zdaniem - niewystarczające wydatki w tym obszarze hamują wzrost gospodarczy.

Konsekwencje Brexitu

W środę Lagarde przyznała też, że ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej miałoby konsekwencje dla amerykańskiej gospodarki, ale "skali tych konsekwencji nie sposób jeszcze ocenić". Pasami transmisyjnymi, które przeniosłyby efekty Brexitu do USA, byłyby system finansowy i wymiana handlowa, co "prawdopodobnie doprowadziłoby do aprecjacji dolara". Jednak "nie powinno to spowodować recesji w USA" - dodała Lagarde. Przypomniała również, że Fundusz ostrzegał już, że Brexit miałby negatywne konsekwencje dla brytyjskiej gospodarki. W ostatnich dniach przed skutkami Brexitu, również dla europejskiej i amerykańskiej gospodarki, ostrzegły trzy prestiżowe think tanki: Brookings Institution , American Enterprise Institute (AEI) i Stratfor. "Możemy się raczej spodziewać, że globalne rynki przeżyją taki wstrząs, jak po upadku Lehman Brothers" - napisał w ubiegłym tygodniu ekspert AEI Desmond Lachman.

Zobacz materiał o tym jak Brexit wpłynie na waluty (21.06.2016):

Jak Brexit wpłynie na waluty?
Jak Brexit wpłynie na waluty?

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości