Włochom nie podobają się nazwy tych restauracji. Kilkanaście lokali znaleźli w Polsce

Autor:
jr/ToL
Źródło:
PAP
Włochy są największym na świecie producentem makaronów
Włochy są największym na świecie producentem makaronówReuters Archive
wideo 2/5
Reuters ArchiveWłochy są największym na świecie producentem makaronów

Unia Europejska powinna powstrzymać komercyjne używanie haniebnych nazw, które wykorzystują stereotypy związane z organizacjami mafijnymi - powiedział Ettore Prandini, prezes włoskiego związku rolników i producentów żywności Coldiretti. Według raportu stowarzyszenia, w różnych krajach świata jest co najmniej 300 restauracji i barów, których nazwy nawiązują do włoskich mafii, a 11 takich lokali znajduje się Polsce.

Mafijne nazwy to "wykorzystywanie w gastronomii najbardziej bolesnych i ohydnych epizodów, postaci i form działalności przestępczości zorganizowanej, które niszczą wizerunek naszego kraju" - podkreślono w raporcie włoskiego stowarzyszenia, przedstawionym w Palermo.

Knajpy w klimacie filmowych gangsterów

W sporządzonej analizie podano przykłady nazw w Hiszpanii: "El padrino" (Ojciec chrzestny), "Dolce vita del padrino". To ten kraj przoduje w mafijnym nazewnictwie lokali gastronomicznych. Doliczono się ich tam 63 z całą siecią restauracji, w których wystrój stanowią portrety prawdziwych i filmowych gangsterów. W Niemczech znaleziono lokal "Burger mafia", w Austrii - "Mafiosi", w Brazylii "Al Capone Pizza di Mafia", we Francji "Cosa nostra", a w Rosji - "Camorra". W Finlandii można zjeść w restauracji "Don Corleone". Serwuje się w takich miejscach nie tylko włoską kuchnię. Pod takimi szyldami, na przykład w USA specjalnością są dania z różnych kuchni świata, w tym sushi.

O mafijnym nazewnictwie: ohydne zjawisko

W zaprezentowanej przez związek Coldiretti klasyfikacji krajów, gdzie jest najwięcej nazw nawiązujących do mafijnych gangów, wymieniono oprócz Hiszpanii także między innymi Ukrainę (38 znalezionych lokali) Brazylię (28), Indonezję (23), Rosję (19), Indie (16), Japonię (15), Polskę (11), USA (8). "To obrzydliwe zjawisko, które w wielu przypadkach jest rezultatem ignorancji oraz braku wrażliwości wobec bólu powodowanego przez przestępczość zorganizowaną; trzeba temu położyć kres raz na zawsze" - podsumował rolniczy włoski związek. Jego prezes, Ettore Prandini, powiedział: "Unia Europejska powinna powstrzymać komercyjne używanie haniebnych nazw, które wykorzystują stereotypy związane z organizacjami mafijnymi".

Czytaj więcej: Za wypicie kawy w cieple trzeba dodatkowo zapłacić. Belgijska kawiarnia walczy z wysokimi kosztami

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości