TVN24 Biznes | Ze świata

"Przykład bezprawnej pomocy państwa". Ryanair nie zgadza się na pakiet ratunkowy dla konkurencji

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Dyrektor generalny linii lotniczych Ryanair Michael O'Leary zapowiada zaskarżenie niemieckiej pomocy dla Lufthansy. Wartość pakietu pomocowego rządu dla narodowego przewoźnika wynosi aż 9 miliardów euro.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Rządowa pomoc pozwoli Lufthansie na "prowadzenie sprzedaży poniżej kosztów", a tym samym utrudni Ryanairowi, jego filii Laudamotion i rywalizującej z nim linii easyJet konkurowanie - podkreślił O'Leary.

- Ryanair odwoła się od tego najnowszego przykładu bezprawnej pomocy państwa dla Lufthansy, która w znacznym stopniu zakłóci konkurencję - napisał w oświadczeniu.

Pomoc dla Lufthansy

Jak podano w poniedziałek, Lufthansa i niemiecki rząd osiągnęły porozumienie w sprawie pomocy dla przewoźnika, który podobnie jak cały sektor lotniczy mocno ucierpiał wskutek ograniczenia lotów z powodu pandemii wywołanej przez koronawirusa.

Zgodnie z porozumieniem niemiecki rząd przejmie 20 proc. udziałów w Lufthansie, z zamiarem ich odsprzedania do 2023 roku. Ale zgodę na to muszą jeszcze wyrazić Komisja Europejska, kierownictwo niemieckiego państwowego funduszu stabilizowania gospodarki i akcjonariusze Lufthansy.

Globalne towarzystwa lotnicze twierdzą, że spowodowany koronawirusem kryzys grozi zlikwidowaniem 25 milionów miejsc pracy na całym świecie.

Przedstawiciele Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) ostrzegli pod koniec marca, że wielu przewoźników lotniczych może nie przetrwać spodziewanego w drugim kwartale rekordowego spadku liczby pasażerów, i tym samym przychodów, w efekcie pandemii.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości