TVN24 Biznes | Ze świata

Wakacje bez niespodzianek. Zasady wjazdu i obostrzenia w najbardziej popularnych krajach

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp,kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Praktyczne informacje na wakacje
Praktyczne informacje na wakacjeTVN24
wideo 2/7
TVN24Praktyczne informacje na wakacje

Wzrastająca liczba zaszczepionych osób w połączeniu z wprowadzeniem tak zwanych paszportów szczepionkowych powoduje, że podróżowanie w tym sezonie wakacyjnym stało się nieco łatwiejsze niż w roku ubiegłym. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zasad wjazdu do najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków oraz obowiązujących w nich restrykcji.

Planując urlop w sezonie wakacyjnym, należy pamiętać, że sytuacja związana z pandemią w poszczególnych krajach może się zmieniać. Niepokój budzi między innymi wariant Delta - do końca sierpnia ma on stanowić 90 procent wszystkich nowych zakażeń w Unii Europejskiej. W związku z tym należy na bieżąco dokładnie sprawdzić lokalne restrykcje oraz zasady wjazdu do danych krajów.

Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że 24 czerwca zmieniły się przepisy dotyczące kwarantanny po przyjeździe do Polski. O czym warto wiedzieć w tej sprawie informował niedawno Główny Inspektorat Sanitarny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Od 1 lipca zaczęło ponadto obowiązywać rozporządzenie w sprawie Unijnych Certyfikatów COVID, czyli tak zwanych paszportów covidowych. Celem certyfikatów jest ułatwianie swobodnego przemieszczania się w Unii podczas pandemii.

Poniżej przedstawiamy listę najchętniej wybieranych kierunków przez Polaków wraz z aktualnie obowiązującymi w nich obostrzeniami.

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ TESTY NA KORONAWIRUSA? SPRAWDŹ >>>

Włochy

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z kategorii C (w tym z Polski) co najmniej do 30 sierpnia br. mają obowiązek:

1) zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form (w przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie autodichiarazione) oraz

2) przedstawienia certyfikatu unijnego w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. Green Pass, paszport covidowy) – jednego z trzech – zaświadczającego o: - ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE lub - przebytej chorobie COVID-19 lub - negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej szóstego roku życia.

Od 6 sierpnia we Włoszech są obowiązkowe przepustki COVID-19, czyli Green Pass - unijny paszport covidowy, przy wejściu do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, obiektów sportowych, placówek kultury. Przepustkę COVID-19 wystawioną na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z zakażenia lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa w ostatnich 48 godzinach będą musieli okazywać wszyscy w wieku powyżej 12 lat.

Ponadto, należy zawsze brać pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne wynikające z podziału Włoch na 4 strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną.

WŁOCHY - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

WenecjaShutterstock

Chorwacja

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 lipca warunkiem wjazdu do Chorwacji z państw członkowskich UE lub państw strefy Schengen lub państw stowarzyszonych Strefy Schengen jest posiadanie paszportu covidowego.

Osoby, które nie posiadają Unijnego Certyfikatu COVID będą mogły wjechać pod warunkiem, że na granicy okażą:

- nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE i wykonywane w laboratoriach;

albo

- nie starsze niż 270 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (Pfizer, Moderna AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm) lub jednej dawki szczepionki Janssen lub Johnson&Johnson – pod warunkiem, że od przyjęcia tej dawki upłynęło 14 dni

albo

- zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na Covid 19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 210 dni

albo

- potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V) upłynęło od 22 do 42 dni lub 22 do 84 dni jeśli przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca,

albo

- zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że przebyły COVID-19 zawierające daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 270 dni, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy.

Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi paszport covidowy lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane Policję Graniczną na dziesięciodniową kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji.

CHORWACJA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>>

Grecja

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach unijnych Grecja jest jednym z państw, które akceptują paszport covidowy. Jeśli takiego dokumentu nie przedstawimy, zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, osoby przyjeżdżające do Grecji powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu:

- PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem)

- testu antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem)

Zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w j. angielskim. Test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci które ukończyły 12 lat).

Od osób, które ukończyły szczepienie (tj. minęło 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od liczby wymaganych dawek) i są w stanie to potwierdzić, przedstawiając odpowiednie świadectwo szczepienia wydane przez uprawniony organ publiczny, nie wymaga się zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR. Zaświadczenie powinno być wystawione w j. angielskim i/lub greckim.

Osoby, które przeszły zakażenie COVID-19 mogą wjechać do Grecji na podstawie zaświadczenia o przejściu COVID-19 ważnego w terminie od 30. do 180. dnia po pierwszym pozytywnym wyniku testu.

Każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego testu/zaświadczenia może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność koronawirusa mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji. Podróżni i osoby im towarzyszące u których stwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2 zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych, gdzie zostaną poddani dalszym testom PCR w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy.

Pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form).

Formularz należy wypełnić nie później niż 24 godziny przed przyjazdem do Grecji.

GRECJA - OBOSTRZENIA I ZASADY WZJADU >>>

Grecka wyspa Korfu Shutterstock

Hiszpania

Obywatele Polski mogą podróżować do Hiszpanii bez konieczności okazywania dokumentów potwierdzających, że nie są chorzy na COVID-19. Jak wyjaśniają władze hiszpańskie, wraz ze spadkiem liczby nowych zakażeń Polskę wykreślono z listy państw ryzyka sanitarnego.

Przed wyjazdem obywatele Polski powinni wypełnić specjalny formularz kontroli sanitarnej dla podróżujących, przygotowany przez władze medyczne Hiszpanii, a także zaleca się zapoznanie z informacjami na stronie polskiego rządu o restrykcjach przeciwepidemicznych obowiązujących w tym kraju.

Jak wyjaśnia polski MSZ, wszyscy pasażerowie podróżujący drogą morską lub powietrzną "są zobowiązani także do poddania się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia". 

HISZPANIA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

Portugalia

Portugalia kontynentalna oraz wyspy Madera i Azory honorują unijny paszport covidowy od 1 lipca - dowiadujemy się z oficjalnej strony portugalskiej organizacji turystycznej.

W przypadku podróży do Portugalii kontynentalnej i braku takiego paszportu trzeba okazać negatywny wynik testu RT-PCR (lub NAAT) na COVID-19 wykonanego najwcześniej na 72 godz. przed wylotem lub wynik testu antygenowego wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin przed wylotem. Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 12 lat. 

Inne przepisy dotyczące podróży i obostrzeń obowiązują na Maderze czy Azorach.

PORTUGALIA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

LizbonaShutterstock

Cypr

Na Cyprze obowiązują inne restrykcje dla różnych grup państw. Kraje podzielono na cztery kategorie. Podział jest na bieżąco modyfikowany i może w każdej chwili ulec zmianie. Polska znajduje się obecnie w kategorii: Green (Zielonej).

Jak czytamy w informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, oznacza to, że przy przylocie na Cypr nie ma obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa ani odbywania kwarantanny.

Co ważne, wymagane jest wypełnienie w przeciągu 48 godzin przed wylotem formularza na stronie www.cyprusflightpass.gov.cy. Ponadto wciąż przeprowadzane są wyrywkowe testy na koronawirusa na lotniskach.

Od 1 lipca Cypr honoruje paszport covidowy (UCC).

CYPR - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

Limassol to drugie pod wzgledem wielkości miasto na CyprzeShutterstock

Bułgaria

Od 1 lipca w Bułgarii obowiązują nowe zasady dotyczące wjazdu do kraju. Polska obecnie oznaczona jest jako zielona strefa niskiego ryzyka, co oznacza, że obywatele polscy mogą wjeżdżać na terytorium Bułgarii:

- po okazaniu ważnego paszportu covidowego lub analogicznego dokumentu zawierającego te same dane,

- z negatywnym wynikiem testu PCR (do 72 h przed wjazdem) lub negatywny wynik szybkiego testu antygenowego (do 48 h).

Z kolei bez konieczności przedstawiania dokumentów dot. COVID-19 mogą wjeżdżać osoby przejeżdżające tranzytem i mogące zagwarantować natychmiastowy wyjazd oraz dzieci do 12. roku życia.

W przypadku braku ważnego paszportu szczepień (UCC) lub analogicznego dokumentu, osoba zostaje poddana kwarantannie przez 10 dni w domu lub innym miejscu zakwaterowania. Kwarantanna może zostać odwołana po przedstawieniu drogą elektroniczną dokumentu o negatywnym wyniku badania przeprowadzonego w ciągu 24 godzin od wjazdu na terytorium Bułgarii.

BUŁGARIA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

BurgasShutterstock

Malta

Na Maltę urlopowicze z Polski mogą polecieć, przedstawiając Unijny Certyfikat COVID potwierdzający przejście pełnego cyklu szczepień przeciwko COVID-19.

Osoby bez takiego zaświadczenia, nawet te, które przeszły infekcję lub mają aktualny negatywny test, będą kierowane na 14-dniową, płatną z własnej kieszeni, kwarantannę. Świadectwo szczepień jest wymagane od podróżnych, którzy skończyli 12. rok życia.

Towarzyszące zaszczepionym rodzicom dzieci w wieku 5-11 lat oraz osoby, które z przyczyn medycznych nie mogą poddać się szczepieniom, unikną kwarantanny pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR sprzed maksymalnie 72 godz.

MALTA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

MaltaShutterstock

Turcja

Polacy wjeżdżający do Turcji, którzy przedstawią na granicy dokument (wydany przez oficjalne władze) stwierdzający, że zostały zaszczepione co najmniej 14 dni przed wjazdem i/lub chorowały na COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy, są zwolnione z obowiązku kwarantanny.

Osoby, które nie mogą przedstawić wyżej wymienionych dokumentów, muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR, wykonany w ciągu 72 godzin lub negatywny wynik testu antygenowego, wykonany w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Turcji.

Zgodnie z wyjaśnieniami zamieszczonymi na stronie polskiego MSZ "przybywający do Turcji drogą lotniczą, są zobowiązani do wypełnienia formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcja https://register.health.gov.tr/".

Formularz należy wypełnić w ciągu ostatnich 72 godzin przed podróżą. Wypełniony formularz należy okazać w wersji papierowej bądź w wersji elektronicznej zapisanej na urządzeniach mobilnych. 

TURCJA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

Kapadocjavolkova natalia / Shutterstock.com

Albania

Polacy mogą podróżować do Albanii bez odbywania kwarantanny. Nie ma również obowiązku przedstawiania na granicy negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19.

W Albanii obowiązuje godzina policyjna od 23 do godziny 6.00.

Na zewnątrz nie trzeba nosić maseczek, ale nadal pozostaje w mocy nakaz noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych oraz w środkach transportu publicznego.  

ALBANIA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

AlbaniaShutterstock

Egipt

Turyści zaszczepieni przeciw COVID-19 (z ostatnią dawką otrzymaną co najmniej dwa tygodnie przed podróżą do Egiptu) nie muszą okazywać przy wjeździe negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa - poinformowało 24 czerwca egipskie ministerstwo zdrowia.

Zaszczepieni podróżni przybywający z krajów, w których szerzą się warianty koronawirusa, będą musieli po przylocie poddać się dodatkowemu badaniu. Egipt za takie państwa uznaje obecnie m.in. Indie, Pakistan, Wietnam i całą Ameryką Łacińską.

Natomiast osoby bez świadectwa szczepień muszą przy wjeździe do Egiptu okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed planowanym przylotem. W największych egipskich kurortach, takich jak Hurghada, Szarm El-Szejk czy Marsa Alam można też wykonać badanie po przylocie, na lotnisku. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6 lat.

Trzeba liczyć się jednak z izolacją do momentu uzyskania wyniku testu. W przypadku pozytywnego wyniku, podróżny zostanie skierowany na obowiązkową kwarantannę. Kosztów wizyt lekarskich, transportu do placówek medycznych, czy kolejnych testów nie pokrywają egipskie władze.

EGIPT - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

EgiptShutterstock

Tunezja

Od 1 lipca warunkiem wjazdu na terytorium Tunezji jest okazanie testu PCR z kodem QR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wyjazdem. Dotyczy to również osób zaszczepionych jak i ozdrowieńców - wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronie polskiego MSZ.

W kraju obowiązuje szereg obostrzeń związanych z pandemią, w tym godzina policyjna.

TUNEZJA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

Czechy

Od 9 lipca podróżujący z Polski do Czech mają obowiązek okazania zaświadczenia o przyjęciu dwóch dawek szczepionki na COVID-19 (upłynęło min. 14 dni od drugiego szczepienia lub min. 14 dni od przyjęcia szczepionki jednodawkowej), odbyciu choroby (upłynęło nie więcej niż 180 dni) lub wykonania testu (antygenowy ważny 48h lub PCR ważny 72h – obowiązuje osoby powyżej 5 roku życia).

Honorowane są tak zwane paszporty covidowe lub zaświadczenia krajowe przetłumaczone na język czeski/angielski.

Przed przekroczeniem granicy podróżujący mają obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego ze strony https://plf.uzis.cz/. Tranzyt przez Czechy do 12h odbywa się bez ograniczeń.

CZECHY - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

Praga - stolica CzechShutterstock

Słowacja

Tylko osoby w pełni zaszczepione przeciw koronawirusowi mogą wjechać na Słowację bez obowiązkowej kwarantanny.

Osoby w pełni zaszczepione to te, które zaszczepiły się dwiema dawkami szczepionki na COVID-19, a od drugiego zastrzyku minęło 14 dni. 21 dni musi minąć od przyjęcia szczepionki jednodawkowej.

Status osoby zaszczepionej potwierdzić można certyfikatem szczepień, ale musi on zawierać tekst w języku słowackim lub angielskim. Słowackie władze uznają także zaświadczenie o przebyciu choroby COVID-19. Od pierwszego pozytywnego testu nie może upłynąć 180 dni.

SŁOWACJA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

SłowacjaShutterstock

Niemcy

Od 1 sierpnia 2021 r. przyjazd do Niemiec jest możliwy co do zasady tylko z negatywnym wynikiem testu. Dotyczy to zarówno podróży drogą lądową, jak i podróży samolotem.

Negatywnego wyniku testu przy wjeździe do Niemiec nie muszą mieć:

- dzieci do 12 r. życia; - osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE); - ozdrowieńcy (28 dni-6 miesięcy po chorobie); - osoby przewożące zawodowo osoby lub towary; - pracownicy transgraniczni; - osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin.

NIEMCY - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

BerlinShutterstock

Autor:mp,kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości