Wakacje bez niespodzianek. Zasady wjazdu i obostrzenia w najbardziej popularnych krajach

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Praktyczne informacje na wakacje
Praktyczne informacje na wakacjeTVN24
wideo 2/7
Praktyczne informacje na wakacjeTVN24

Wzrastająca liczba zaszczepionych osób w połączeniu z wprowadzeniem tak zwanych paszportów szczepionkowych powoduje, że podróżowanie w tym sezonie wakacyjnym stało się nieco łatwiejsze niż w roku ubiegłym. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zasad wjazdu do najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków oraz obowiązujących w nich restrykcji.

Planując urlop w sezonie wakacyjnym, należy pamiętać, że sytuacja związana z pandemią w poszczególnych krajach może się zmieniać. Niepokój budzi między innymi wariant Delta - do końca sierpnia ma on stanowić 90 procent wszystkich nowych zakażeń w Unii Europejskiej. W związku z tym należy na bieżąco dokładnie sprawdzić lokalne restrykcje oraz zasady wjazdu do danych krajów.

Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że 24 czerwca zmieniły się przepisy dotyczące kwarantanny po przyjeździe do Polski. O czym warto wiedzieć w tej sprawie informował niedawno Główny Inspektorat Sanitarny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Od 1 lipca zaczęło ponadto obowiązywać rozporządzenie w sprawie Unijnych Certyfikatów COVID, czyli tak zwanych paszportów covidowych. Celem certyfikatów jest ułatwianie swobodnego przemieszczania się w Unii podczas pandemii.

Poniżej przedstawiamy listę najchętniej wybieranych kierunków przez Polaków wraz z aktualnie obowiązującymi w nich obostrzeniami.

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ TESTY NA KORONAWIRUSA? SPRAWDŹ >>>

Włochy

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z kategorii C (w tym z Polski) co najmniej do 30 sierpnia br. mają obowiązek:

1) zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form (w przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie autodichiarazione) oraz

2) przedstawienia certyfikatu unijnego w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. Green Pass, paszport covidowy) – jednego z trzech – zaświadczającego o: - ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE lub - przebytej chorobie COVID-19 lub - negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej szóstego roku życia.

Od 6 sierpnia we Włoszech są obowiązkowe przepustki COVID-19, czyli Green Pass - unijny paszport covidowy, przy wejściu do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, obiektów sportowych, placówek kultury. Przepustkę COVID-19 wystawioną na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z zakażenia lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa w ostatnich 48 godzinach będą musieli okazywać wszyscy w wieku powyżej 12 lat.

Ponadto, należy zawsze brać pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne wynikające z podziału Włoch na 4 strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną.

WŁOCHY - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

WenecjaShutterstock

Chorwacja

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 lipca warunkiem wjazdu do Chorwacji z państw członkowskich UE lub państw strefy Schengen lub państw stowarzyszonych Strefy Schengen jest posiadanie paszportu covidowego.

Osoby, które nie posiadają Unijnego Certyfikatu COVID będą mogły wjechać pod warunkiem, że na granicy okażą:

- nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE i wykonywane w laboratoriach;

albo

- nie starsze niż 270 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (Pfizer, Moderna AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm) lub jednej dawki szczepionki Janssen lub Johnson&Johnson – pod warunkiem, że od przyjęcia tej dawki upłynęło 14 dni

albo

- zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na Covid 19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 210 dni

albo

- potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V) upłynęło od 22 do 42 dni lub 22 do 84 dni jeśli przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca,

albo

- zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że przebyły COVID-19 zawierające daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 270 dni, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy.

Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi paszport covidowy lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane Policję Graniczną na dziesięciodniową kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji.

CHORWACJA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>>

Grecja

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach unijnych Grecja jest jednym z państw, które akceptują paszport covidowy. Jeśli takiego dokumentu nie przedstawimy, zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, osoby przyjeżdżające do Grecji powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu:

- PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem)

- testu antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem)

Zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w j. angielskim. Test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci które ukończyły 12 lat).

Od osób, które ukończyły szczepienie (tj. minęło 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od liczby wymaganych dawek) i są w stanie to potwierdzić, przedstawiając odpowiednie świadectwo szczepienia wydane przez uprawniony organ publiczny, nie wymaga się zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR. Zaświadczenie powinno być wystawione w j. angielskim i/lub greckim.

Osoby, które przeszły zakażenie COVID-19 mogą wjechać do Grecji na podstawie zaświadczenia o przejściu COVID-19 ważnego w terminie od 30. do 180. dnia po pierwszym pozytywnym wyniku testu.

Każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego testu/zaświadczenia może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność koronawirusa mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji. Podróżni i osoby im towarzyszące u których stwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2 zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych, gdzie zostaną poddani dalszym testom PCR w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy.

Pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form).

Formularz należy wypełnić nie później niż 24 godziny przed przyjazdem do Grecji.

GRECJA - OBOSTRZENIA I ZASADY WZJADU >>>

Grecka wyspa Korfu Shutterstock

Hiszpania

Obywatele Polski mogą podróżować do Hiszpanii bez konieczności okazywania dokumentów potwierdzających, że nie są chorzy na COVID-19. Jak wyjaśniają władze hiszpańskie, wraz ze spadkiem liczby nowych zakażeń Polskę wykreślono z listy państw ryzyka sanitarnego.

Przed wyjazdem obywatele Polski powinni wypełnić specjalny formularz kontroli sanitarnej dla podróżujących, przygotowany przez władze medyczne Hiszpanii, a także zaleca się zapoznanie z informacjami na stronie polskiego rządu o restrykcjach przeciwepidemicznych obowiązujących w tym kraju.

Jak wyjaśnia polski MSZ, wszyscy pasażerowie podróżujący drogą morską lub powietrzną "są zobowiązani także do poddania się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia". 

HISZPANIA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

Portugalia

Portugalia kontynentalna oraz wyspy Madera i Azory honorują unijny paszport covidowy od 1 lipca - dowiadujemy się z oficjalnej strony portugalskiej organizacji turystycznej.

W przypadku podróży do Portugalii kontynentalnej i braku takiego paszportu trzeba okazać negatywny wynik testu RT-PCR (lub NAAT) na COVID-19 wykonanego najwcześniej na 72 godz. przed wylotem lub wynik testu antygenowego wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin przed wylotem. Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 12 lat. 

Inne przepisy dotyczące podróży i obostrzeń obowiązują na Maderze czy Azorach.

PORTUGALIA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

LizbonaShutterstock

Cypr

Na Cyprze obowiązują inne restrykcje dla różnych grup państw. Kraje podzielono na cztery kategorie. Podział jest na bieżąco modyfikowany i może w każdej chwili ulec zmianie. Polska znajduje się obecnie w kategorii: Green (Zielonej).

Jak czytamy w informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, oznacza to, że przy przylocie na Cypr nie ma obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa ani odbywania kwarantanny.

Co ważne, wymagane jest wypełnienie w przeciągu 48 godzin przed wylotem formularza na stronie www.cyprusflightpass.gov.cy. Ponadto wciąż przeprowadzane są wyrywkowe testy na koronawirusa na lotniskach.

Od 1 lipca Cypr honoruje paszport covidowy (UCC).

CYPR - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

Limassol to drugie pod wzgledem wielkości miasto na CyprzeShutterstock

Bułgaria

Od 1 lipca w Bułgarii obowiązują nowe zasady dotyczące wjazdu do kraju. Polska obecnie oznaczona jest jako zielona strefa niskiego ryzyka, co oznacza, że obywatele polscy mogą wjeżdżać na terytorium Bułgarii:

- po okazaniu ważnego paszportu covidowego lub analogicznego dokumentu zawierającego te same dane,

- z negatywnym wynikiem testu PCR (do 72 h przed wjazdem) lub negatywny wynik szybkiego testu antygenowego (do 48 h).

Z kolei bez konieczności przedstawiania dokumentów dot. COVID-19 mogą wjeżdżać osoby przejeżdżające tranzytem i mogące zagwarantować natychmiastowy wyjazd oraz dzieci do 12. roku życia.

W przypadku braku ważnego paszportu szczepień (UCC) lub analogicznego dokumentu, osoba zostaje poddana kwarantannie przez 10 dni w domu lub innym miejscu zakwaterowania. Kwarantanna może zostać odwołana po przedstawieniu drogą elektroniczną dokumentu o negatywnym wyniku badania przeprowadzonego w ciągu 24 godzin od wjazdu na terytorium Bułgarii.

BUŁGARIA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

BurgasShutterstock

Malta

Na Maltę urlopowicze z Polski mogą polecieć, przedstawiając Unijny Certyfikat COVID potwierdzający przejście pełnego cyklu szczepień przeciwko COVID-19.

Osoby bez takiego zaświadczenia, nawet te, które przeszły infekcję lub mają aktualny negatywny test, będą kierowane na 14-dniową, płatną z własnej kieszeni, kwarantannę. Świadectwo szczepień jest wymagane od podróżnych, którzy skończyli 12. rok życia.

Towarzyszące zaszczepionym rodzicom dzieci w wieku 5-11 lat oraz osoby, które z przyczyn medycznych nie mogą poddać się szczepieniom, unikną kwarantanny pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR sprzed maksymalnie 72 godz.

MALTA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

MaltaShutterstock

Turcja

Polacy wjeżdżający do Turcji, którzy przedstawią na granicy dokument (wydany przez oficjalne władze) stwierdzający, że zostały zaszczepione co najmniej 14 dni przed wjazdem i/lub chorowały na COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy, są zwolnione z obowiązku kwarantanny.

Osoby, które nie mogą przedstawić wyżej wymienionych dokumentów, muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR, wykonany w ciągu 72 godzin lub negatywny wynik testu antygenowego, wykonany w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Turcji.

Zgodnie z wyjaśnieniami zamieszczonymi na stronie polskiego MSZ "przybywający do Turcji drogą lotniczą, są zobowiązani do wypełnienia formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcja https://register.health.gov.tr/".

Formularz należy wypełnić w ciągu ostatnich 72 godzin przed podróżą. Wypełniony formularz należy okazać w wersji papierowej bądź w wersji elektronicznej zapisanej na urządzeniach mobilnych. 

TURCJA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

Kapadocjavolkova natalia / Shutterstock.com

Albania

Polacy mogą podróżować do Albanii bez odbywania kwarantanny. Nie ma również obowiązku przedstawiania na granicy negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19.

W Albanii obowiązuje godzina policyjna od 23 do godziny 6.00.

Na zewnątrz nie trzeba nosić maseczek, ale nadal pozostaje w mocy nakaz noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych oraz w środkach transportu publicznego.  

ALBANIA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

AlbaniaShutterstock

Egipt

Turyści zaszczepieni przeciw COVID-19 (z ostatnią dawką otrzymaną co najmniej dwa tygodnie przed podróżą do Egiptu) nie muszą okazywać przy wjeździe negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa - poinformowało 24 czerwca egipskie ministerstwo zdrowia.

Zaszczepieni podróżni przybywający z krajów, w których szerzą się warianty koronawirusa, będą musieli po przylocie poddać się dodatkowemu badaniu. Egipt za takie państwa uznaje obecnie m.in. Indie, Pakistan, Wietnam i całą Ameryką Łacińską.

Natomiast osoby bez świadectwa szczepień muszą przy wjeździe do Egiptu okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed planowanym przylotem. W największych egipskich kurortach, takich jak Hurghada, Szarm El-Szejk czy Marsa Alam można też wykonać badanie po przylocie, na lotnisku. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6 lat.

Trzeba liczyć się jednak z izolacją do momentu uzyskania wyniku testu. W przypadku pozytywnego wyniku, podróżny zostanie skierowany na obowiązkową kwarantannę. Kosztów wizyt lekarskich, transportu do placówek medycznych, czy kolejnych testów nie pokrywają egipskie władze.

EGIPT - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

EgiptShutterstock

Tunezja

Od 1 lipca warunkiem wjazdu na terytorium Tunezji jest okazanie testu PCR z kodem QR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wyjazdem. Dotyczy to również osób zaszczepionych jak i ozdrowieńców - wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronie polskiego MSZ.

W kraju obowiązuje szereg obostrzeń związanych z pandemią, w tym godzina policyjna.

TUNEZJA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

Czechy

Od 9 lipca podróżujący z Polski do Czech mają obowiązek okazania zaświadczenia o przyjęciu dwóch dawek szczepionki na COVID-19 (upłynęło min. 14 dni od drugiego szczepienia lub min. 14 dni od przyjęcia szczepionki jednodawkowej), odbyciu choroby (upłynęło nie więcej niż 180 dni) lub wykonania testu (antygenowy ważny 48h lub PCR ważny 72h – obowiązuje osoby powyżej 5 roku życia).

Honorowane są tak zwane paszporty covidowe lub zaświadczenia krajowe przetłumaczone na język czeski/angielski.

Przed przekroczeniem granicy podróżujący mają obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego ze strony https://plf.uzis.cz/. Tranzyt przez Czechy do 12h odbywa się bez ograniczeń.

CZECHY - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

Praga - stolica CzechShutterstock

Słowacja

Tylko osoby w pełni zaszczepione przeciw koronawirusowi mogą wjechać na Słowację bez obowiązkowej kwarantanny.

Osoby w pełni zaszczepione to te, które zaszczepiły się dwiema dawkami szczepionki na COVID-19, a od drugiego zastrzyku minęło 14 dni. 21 dni musi minąć od przyjęcia szczepionki jednodawkowej.

Status osoby zaszczepionej potwierdzić można certyfikatem szczepień, ale musi on zawierać tekst w języku słowackim lub angielskim. Słowackie władze uznają także zaświadczenie o przebyciu choroby COVID-19. Od pierwszego pozytywnego testu nie może upłynąć 180 dni.

SŁOWACJA - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

SłowacjaShutterstock

Niemcy

Od 1 sierpnia 2021 r. przyjazd do Niemiec jest możliwy co do zasady tylko z negatywnym wynikiem testu. Dotyczy to zarówno podróży drogą lądową, jak i podróży samolotem.

Negatywnego wyniku testu przy wjeździe do Niemiec nie muszą mieć:

- dzieci do 12 r. życia; - osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE); - ozdrowieńcy (28 dni-6 miesięcy po chorobie); - osoby przewożące zawodowo osoby lub towary; - pracownicy transgraniczni; - osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin.

NIEMCY - OBOSTRZENIA I ZASADY WJAZDU >>>

BerlinShutterstock

Autorka/Autor:mp,kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- My nie chcemy od nikogo jałmużny. My chcemy, żeby ci, którzy korzystają z naszych treści, za to płacili - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 Andrzej Stankiewicz, zastępca redaktora naczelnego Onet.pl, pytany o postulat polskich mediów w sprawie zmian w ustawie o prawie autorskim. - Tak naprawdę chodzi o jakość demokracji. Bo bez wolnych, niezależnych i silnych mediów, które są coraz słabsze przez monopolistyczne zabiegi takich koncernów jak Google, nie ma w ogóle reklam - dodał Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl

Wielu wydawców mediów regionalnych przyłączyło się do protestu dotyczącego nierównych relacji z platformami cyfrowymi. Po opublikowaniu na Facebooku wpisów z wyrazami poparcia akcji, zostały one momentalne zablokowane, a w niektórych przypadkach zawieszano całe profile lokalnych portali. - Odebraliśmy to jako pogrożenie palcem przez Facebooka - siedźcie cicho, bo jak będziecie fikać, to zablokujemy wam Facebooka - mówi w rozmowie z sekcją biznesową portalu tvn24.pl dziennikarz serwisów lokalnych ziemiadebicka.pl, mojepieniny.pl i mojebieszczady.com.pl Krzysztof Czuchra.

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl

Polska Rada Biznesu wyraża swoje pełne poparcie dla apelu polskich wydawców, redakcji i dziennikarzy o wprowadzenie koniecznych zmian w ustawie dotyczącej prawa autorskiego, która obecnie znajduje się w Senacie - poinformowała organizacja w komunikacie. Przedstawiciele przedsiębiorców podkreślili, że "praca twórców, dziennikarzy i redakcji nie może być bezpłatną treścią, którą giganty technologiczne – Google, Microsoft czy Meta/Facebook – mogą dowolnie i bezkarnie wykorzystywać".

"Polscy twórcy nie gęsi, swoje treści mają…". Biznes wspiera media w proteście

"Polscy twórcy nie gęsi, swoje treści mają…". Biznes wspiera media w proteście

Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarz TVN24 Sebastian Napieraj próbował zapytać prezesa NBP o komentarz w sprawie wniosku o postawienie go przed Trybunał Stanu. Adam Glapiński nie odpowiedział, a rzecznik skończył konferencję prezesa banku centralnego.

Pytanie dziennikarza o wniosek o Trybunał Stanu skończyło konferencję prezesa NBP

Pytanie dziennikarza o wniosek o Trybunał Stanu skończyło konferencję prezesa NBP

Źródło:
tvn24.pl

Widzieliście państwo kiedyś na konferencji prasowej dziennikarza Google albo Mety, który zadaje pytania, licząc się z różnego rodzaju konsekwencjami? - pytał swoich gości we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Rafał Wojda. W czwartek rano ponad 350 mediów z całej Polski zaapelowało do władz o wprowadzenie poprawek do ustawy o prawie autorskim, które wzmocnią wydawców w negocjacjach dotyczących wynagrodzeń z tak zwanymi big techami. 

"Za moment może zabraknąć tych wiadomości"

"Za moment może zabraknąć tych wiadomości"

Źródło:
TVN24

To koniec ery Stypułkowskiego, jednego z najdłużej zarządzających bankiem w Polsce. "Cezary Stypułkowski 4 lipca br. zrezygnował z funkcji prezesa mBanku i pełnienia funkcji w zarządzie" - poinformował bank w komunikacie giełdowym w czwartek. Na jego miejsce warunkowo został powołany Cezary Kocik. Stypułkowski był szefem mBanku od 2010 r.

Odchodzi po 14 latach. Zmiana na fotelu prezesa mBanku

Odchodzi po 14 latach. Zmiana na fotelu prezesa mBanku

Źródło:
PAP

- To już jest oczywiste. O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć kiedy inflacja rośnie. I to znacząco - przekazał podczas czwartkowej konferencji prasowej Adam Glapiński, prezes NBP. - Z naszych prognoz wynika, że pod koniec tego roku inflacja może się zbliżyć nawet do 5 procent. Co więcej inflacja może jeszcze wzrosnąć trochę na początku przyszłego roku - dodał.

"O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć"

"O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć"

Źródło:
PAP

Zatrważające wyniki kontroli billboardów, szyldów, banerów i plakatach w polskich miastach - donosi Najwyższa Izba Kontroli. Apeluje do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o zmianę przepisów - przekazała Izba. W jednym ze zbadanych miast nielegalne reklamy stanowiły 100 procent. Jak wyliczyła Izba w 4 skontrolowanych miastach budżety straciły ponad 1 milion złotych.

NIK na tropie "reklamozy". Miasta nie radzą sobie z uporządkowaniem przestrzeni

NIK na tropie "reklamozy". Miasta nie radzą sobie z uporządkowaniem przestrzeni

Źródło:
PAP

Niektórzy operatorzy telekomunikacyjni, rozpoczęli już proces wyłączania sieci 3G, uznając ją za przestarzałą. Zmiana ta ma jednak dwie strony. Ta pozytywna, to umożliwienie korzystania z szybszego internetu na tych samych częstotliwościach. Ta druga, to konieczność wymiany części aparatów telefonicznych.

Niektóre telefony trafią do szuflady. Trwa wyłączanie sieci 3G

Niektóre telefony trafią do szuflady. Trwa wyłączanie sieci 3G

Źródło:
tvn24.pl

Szacowana stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 4,9 procent i była niższa o 0,1 procent w porównaniu do ubiegłego miesiąca - przekazało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To najniższy poziom bezrobocia od sierpnia 1990 roku.

Takiego poziomu bezrobocia nie było od 34 lat

Takiego poziomu bezrobocia nie było od 34 lat

Źródło:
PAP

Jeszcze kilka dni temu, do końca czerwca, żeby załatwić urzędową sprawę, Japończycy musieli swoje dokumenty przekazywać na dyskietkach 3,5 cala. Co więcej, kwestię ich używania regulowało ponad 1000 przepisów. Jednak od 1 lipca 2024 roku Japonia w końcu pożegnała się z dyskietkami i zakończono "wojnę" wypowiedzianą w 2021 roku temu archaicznemu środkowi przechowywania danych.

Japonia ogłosiła zwycięstwo w wojnie z dyskietkami

Japonia ogłosiła zwycięstwo w wojnie z dyskietkami

Źródło:
BBC

Poławiacz pąkli kaczenic, etyczny haker czy projektant wirtualnej rzeczywistości - to tylko niektóre z nietypowych, ale dobrze płatnych zawodów, które znalazły się w zestawieniu Personnel Service.

Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

Źródło:
tvn24.pl

Dofinansowanie na zakup roweru elektrycznego ma ruszyć od 2025 roku. Zgodnie z założeniami projektu, wysokość dopłaty na zakup ma sięgnąć 5000 złotych. Projekt w czwartek trafił do konsultacji społecznych.

Państwo chce dopłacić do rowerów elektrycznych. Ruszają konsultacje

Państwo chce dopłacić do rowerów elektrycznych. Ruszają konsultacje

Źródło:
tvn24.pl

Według lipcowej projekcji inflacja z 50-procentowym prawdopodobieństwem znajdzie się w 2024 roku w przedziale 3,1-4,3 procent, a wzrost PKB - w przedziale 2,3-3,7 procent, podał Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Enei rekomenduje, by nie udzielać absolutorium byłym członkom zarządu spółki, którzy pełnili funkcję w roku obrotowym 2023 - poinformowała spółka w komunikacie. Rada wskazała zaniedbania związane między innymi z dochodzeniem odszkodowania za szkodę powstałą w związku z zaangażowaniem spółki w projekt budowy bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka.

Czerwone światło dla byłego zarządu Enei. "Zaniedbania" w Ostrołęce

Czerwone światło dla byłego zarządu Enei. "Zaniedbania" w Ostrołęce

Źródło:
PAP

Komisja Europejska od piątku nałoży tymczasowe cła na chińskie samochody elektryczne w związku z nieuczciwym subsydiowaniem tego sektora przez Pekin. Jeśli w ciągu czterech miesięcy kraje członkowskie nie wyrażą sprzeciwu, Unia Europejska może jesienią tego roku wprowadzić te taryfy na stałe.

Od piątku cła na chińskie elektryki. Decyzja Brukseli

Od piątku cła na chińskie elektryki. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. "Raty spłacanych już kredytów hipotecznych nie ulegną zmianie. Niestety, w ostatnich miesiącach coraz bardziej rosło oprocentowanie nowo udzielanych kredytów" - zwraca uwagę Jarosław Sadowski z Expandera. Dla osób zaciągających obecnie kredyty hipoteczne jedną z istotnych kwestii jest to, czy wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne.

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Źródło:
tvn24.pl

Imponujący debiut spółki Sławomira Mentzena na warszawskiej giełdzie rodzi wiele pytań. Część ekspertów zwraca uwagę, że choć rozkręcanie działalności giełdowej przez aktywnego polityka jest zgodne z prawem, to jednak budzi pewne wątpliwości etyczne. Monetyzowanie politycznej popularności może okazać się mieczem obosiecznym.

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w środę w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz dokonała obniżki stóp procentowych w październiku ubiegłego roku.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

PKP Cargo, największy przewoźnik towarowy w kraju, planuje zwolnić jeszcze w tym roku nawet do 30 procent zatrudnionych - przekazała spółka. Zarząd spółki podjął już uchwałę w tej sprawie.

Zwolnienia grupowe w kolejowej spółce. Pracę ma stracić 30 procent załogi

Zwolnienia grupowe w kolejowej spółce. Pracę ma stracić 30 procent załogi

Źródło:
PAP

Sieć Sinsay wycofuje ze swoich sklepów dwie zabawki. Powodem są wady, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci.

Zabawki wycofane z popularnej sieci. Apel do klientów

Zabawki wycofane z popularnej sieci. Apel do klientów

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce od marca obowiązują nowe przepisy umożliwiające konfiskatę samochodu za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Co ciekawe, w wielu krajach podobne regulacje funkcjonują od lat i to nie tylko za jazdę na podwójnym gazie. Gdzie i za co stracimy auto na europejskich drogach?

Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Źródło:
tvn24.pl, Turcza Kancelaria Radców Prawnych

Niemiecka Lufthansa i włoskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów otrzymały zgodę od Komisji Europejskiej na przejęcie kontroli nad liniami lotniczymi ITA Airways. Żeby transakcja doszła do skutku, nowi właściciele muszą spełnić wyznaczone przez Brukselę warunki.

Podniebna fuzja ze zgodą Brukseli

Podniebna fuzja ze zgodą Brukseli

Źródło:
PAP

Unia Europejska planuje nałożenie ceł na tanie towary kupowane od chińskich sprzedawców internetowych, w tym Temu, Shein i AliExpress - podał Reuters, powołując się na "Financial Times", którego źródłami były trzy osoby poinformowane w tej sprawie.

Media: Bruksela planuje uderzyć w chińskie Temu i Shein nowym cłem

Media: Bruksela planuje uderzyć w chińskie Temu i Shein nowym cłem

Źródło:
Reuters

Będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie - napisała w mediach społecznościowych Agnieszka Pomaska, posłanka Platformy Obywatelskiej (PO). Dodała, że członkowie rady nadzorczej spółki omijali ustawę kominową i okołobudżetową.

Pomaska: będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie

Pomaska: będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl, "Fakty" TVN