TVN24 Biznes | Ze świata

Wybierasz się do Albanii? Sprawdź, czy musisz robić test

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp,kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Praktyczne informacje na wakacje
Praktyczne informacje na wakacjeTVN24
wideo 2/5
TVN24Praktyczne informacje na wakacje

Czy podróżni przybywający do Albanii muszą wykonywać testy na koronawirusa? Na jakich zasadach mogą wjechać do tego kraju Polacy? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące podróży do tego państwa.

Czy trzeba wykonać test?

W Albanii obecnie nie ma obowiązkowej kwarantanny, nie trzeba także przedstawiać przy wjeździe negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Albanii bez wizy i przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 180 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu.

Dokumentem potwierdzającym tożsamość podróżnego może być zarówno paszport, jak i dowód osobisty. Dokument wjazdowy powinien być ważny przez kolejne 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia Albanii.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że od czwartku 24 czerwca przyjeżdżający do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego są objęci 10-dniową kwarantanną. Wyjątek dotyczy osób w pełni zaszczepionych oraz dzieci do 12. roku życia.

AlbaniaShutterstock

Obostrzenia

W kraju obowiązują jednak restrykcje związane z koronawirusem - co prawda od 1 czerwca nie trzeba już nosić maseczek na świeżym powietrzu, ale w pomieszczeniach jest to wciąż obowiązkowe. Za niespełnienie tego obowiązku grozi mandat w wysokości 3000 leków (109 złotych).

Wciąż obowiązuje także godzina policyjna - od północy do 6 rano. Bary i restauracje muszą być w tym czasie zamknięte i mogą jedynie oferować dostawy na wynos. Zakazane jest też wychodzenie z domu z wyjątkiem przemieszczania się w celach zawodowych, zdrowotnych, czy innych pilnych okoliczności.

Restauracje, hotele i sklepy są otwarte w reżimie sanitarnym. Dozwolone są zgromadzenia do 50 osób.

Walory turystyczne Albanii

- Absolutnym hitem ostatnich tygodni i prawdopodobnie wakacji będzie Albania - mówił niedawno na antenie TVN24 BiS Paweł Kunz z portalu Fly4free.pl. - Albania zaprasza wszystkich Polaków. Nie musimy podlegać tam obostrzeniom, okazywać certyfikatów dokumentujących zaszczepienie - wymieniał.

Jego zdaniem "stosunek jakości do ceny też jest bardzo atrakcyjny". - Widzimy, że chociażby nasz rodzimy przewodnik LOT znacząco zwiększył siatkę połączeń do tego kraju - podkreślał.

Autor:mp,kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości