Zasady wjazdu na Słowację dla podróżnych

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Praktyczne informacje na wakacje
Praktyczne informacje na wakacjeTVN24
wideo 2/4
TVN24Praktyczne informacje na wakacje

Od 9 lipca przy wjeździe na Słowację osoby, które nie zostały zaszczepione przeciwko COVID-19, będą kierowane na 14-dniową kwarantannę. Przekroczenie granicy może nie być tak płynne jak zazwyczaj, gdyż władze słowackie wprowadziły wzmożone kontrole - informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Granica polsko-słowacka

"Od 9 lipca 2021 roku otwarte dla ruchu osobowego i towarowego są wszystkie polsko-słowackie przejścia graniczne, ale władze słowackie wprowadziły wzmożone kontrole przestrzegania zasad wjazdu na terytorium Słowacji oraz przestrzegania obowiązujących przepisów w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19" - wyjaśnił polski resort spraw zagranicznych.

Dodał, że "czasowo mogą wystąpić utrudnienia w płynnym przekraczaniu granicy polsko-słowackiej". "W celu skrócenia czasu oczekiwania na wjazd do Słowacji zaleca się wcześniejsze przygotowanie niezbędnych dokumentów np. potwierdzenia o zaszczepieniu, potwierdzenia o rejestracji formularza e-hranica, itp." - podkreśliło polskie MSZ.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ponadto, od 19 lipca "każda osoba (za wyjątkiem m. in. osób przejeżdżających tranzytem oraz osób poniżej 12 roku życia) wjeżdżająca do Republiki Słowackiej jest zobowiązana do dokonania uprzedniej rejestracji formularza e-hranica: https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/ oraz posiadania podczas wjazdu i w trakcie pobytu na jej terytorium potwierdzenia dokonania tej rejestracji".

"Rejestracji tego formularza należy dokonać każdorazowo przed wjazdem na terytorium RS. W niektórych przypadkach rejestracja tego formularza posiada dłuższą ważność" - wyjaśniono w komunikacie MSZ.

Zasady wjazdu do Słowacji

Słowacja honoruje unijny certyfikat Covid (UCC).

Polskie MSZ wytłumaczyło, że "osoby w pełni zaszczepione nie podlegają kwarantannie pod warunkiem uprzedniej obowiązkowej rejestracji formularza e-hranica", musi jednak posiadać zaświadczenie szczepienia i okazać je na prośbę władz.

"Dzieci poniżej 12 roku życia są zwolnione z kwarantanny, o ile rodzice lub opiekunowie, z którymi wjeżdżają na terytorium Słowacji, nie podlegają kwarantannie. Do dnia 9 sierpnia 2021 roku osoby w wieku 12 – 18 lat są zwolnione z kwarantanny, o ile rodzice lub opiekunowie, z którymi wjeżdżają na terytorium Słowacji, nie podlegają kwarantannie" - czytamy w komunikacie MSZ.

Osoby niezaszczepione albo nieposiadające UCC "podlegają kwarantannie w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych przez okres 14 dni, którą mogą zakończyć w momencie uzyskania przez nich negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19, przy czym mogą poddać się temu testowi najwcześniej w piątym dniu kwarantanny".

Obostrzenia

Na Słowacji obostrzenia i ograniczenia różnią się pomiędzy jednostkami administracyjnymi. W wielu konieczne jest zakrywanie nosa i ust maskami z filtrami FFP2. Noszenie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji i na przystankach. Inne sytuacje z nimi związane reguluje system zwany "covid-automatem" w zależności od sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych powiatach. Obecnie w większości powiatów nie ma obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz budynków, ale są potrzebne w sklepach i niektórych punktach usługowych.

Na różnych zasadach w regionach Słowacji otwarte są m.in. restauracje, muzea, galerie, kina.

Zasady dotyczące obostrzeń i ograniczeń w miejscu, do którego się udajemy można sprawdzić na stronie: https://automat.gov.sk/.

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości