TVN24 Biznes | Ze świata

Co warto wiedzieć o podróży do Egiptu

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp,kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Praktyczne informacje na wakacje
Praktyczne informacje na wakacjeTVN24
wideo 2/4
TVN24Praktyczne informacje na wakacje

Podróżni przybywający do Egiptu muszą liczyć się z pewnymi dodatkowymi obowiązkami i formalnościami związanymi z pandemią COVID-19. W tym kraju wciąż funkcjonują restrykcje związane z koronawiursem, w tym konieczność noszenia maseczek.

Czy testy PCR są obowiązkowe?

Turyści, którzy zostali zaszczepieni przeciw COVID-19 co najmniej dwa tygodnie przed podróżą do Egiptu, nie będą już musieli okazywać przy wjeździe negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa - poinformowało w czwartek (24 czerwca) egipskie ministerstwo zdrowia.

Zaszczepieni podróżni przybywający z krajów, w których szerzą się warianty koronawirusa będą musieli po przylocie poddać się dodatkowemu badaniu. Egipt za takie państwa uznaje obecnie m.in. Indie, Pakistan, Wietnam i całą Ameryką Łacińską.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Natomiast osoby bez świadectwa szczepień muszą przy wjeździe do Egiptu okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed planowanym przylotem. W największych egipskich kurortach, takich jak Hurghada, Szarm El-Szejk czy Marsa Alam można też wykonać badanie po przylocie, na lotnisku. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6 lat.

Trzeba liczyć się jednak z izolacją do momentu uzyskania wyniku testu. W przypadku pozytywnego wyniku, podróżny zostanie skierowany na obowiązkową kwarantannę. Kosztów wizyt lekarskich, transportu do placówek medycznych, czy kolejnych testów nie pokrywają egipskie władze.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że od czwartku 24 czerwca przyjeżdżający do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego są objęci 10-dniową kwarantanną. Wyjątek dotyczy osób w pełni zaszczepionych oraz dzieci do 12. roku życia.

EgiptShutterstock

Czy trzeba nosić maseczki?

W Egipcie wprowadzony jest obowiązek noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych, takich jak sklepy czy biura, oraz środkach transportu. W hotelach można spotkać się z obowiązkiem ich noszenia np. w windach. Turyści którzy nie zastosują się do tego obowiązku muszą liczyć się z karami. Mandat za niedostosowanie się wynosi 50 funtów egipskich (12 zł).

Hotele, restauracje oraz bary funkcjonują przy zachowaniu 50 proc. obłożenia. Ponadto według przepisów przy każdym wejściu do hotelu gościom powinna być mierzona temperatura.

Autor:mp,kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości