Chiny rosną w siłę. Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączają do superbanku

Ze świata

WikimediaChiny i Iran łączą bliskie stosunki dyplomatyczne, ekonomiczne, handlowe i energetyczne

Kraje, które będą udziałowcami powstającego z inicjatywy Chin Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), w tym W. Brytania, Francja, Niemcy i Włochy, zgodziły się, aby Iran został współzałożycielem tej instytucji - podała w środę agencja Xinhua.

Reuters zauważa, że Chiny i Iran łączą bliskie stosunki dyplomatyczne, ekonomiczne, handlowe i energetyczne. Państwa, które stworzą AIIB, podjęły też decyzję, by współzałożycielem zostały Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Podnieść inwestycje

AIIB ma powstać do końca roku, a jego siedzibą będzie Pekin. Bank ma w zamyśle stwarzać bodźce dla wzrostu inwestycji na terenie Azji - w transporcie, energetyce, telekomunikacji i innych dziedzinach infrastruktury. Gotowość członkostwa w banku zgłosiło 35 krajów, m.in. Wielka Brytania, Francja, Włochy, Niemcy, Szwajcaria, Luksemburg, Indonezja, Malezja, Tajlandia, Birma, Singapur czy Wietnam. Akcesu nie zgłosiły Japonia i USA. Ostateczny termin zgłoszeń dla państw pragnących stać się udziałowcami banku minął 31 marca. Kraje, które zgłoszą się po tym terminie, będą miały mniej do powiedzenia w kwestiach zarządzania. 15 kwietnia Chiny potwierdzą liczbę krajów współzałożycieli AIIB.

Szkodliwa instytucja

Stany Zjednoczone, które uważają, że nowa instytucja jest niepotrzebna i politycznie szkodliwa, usiłowały początkowo zniechęcić swoich sojuszników do wstępowania do AIIB. Zdaniem USA bank ten stanie się rywalem Banku Światowego i Azjatyckiego Banku Rozwoju. Władze Chin przekonują z kolei, że AIIB będzie raczej uzupełniał te instytucje finansowe, w których dominującą rolę odgrywają USA i Japonia, a nie z nimi konkurował. Nowy bank planuje zainwestować 100 mld dolarów w infrastrukturalne projekty w krajach azjatyckich. Połowa kwoty na ten cel już została przewidziana w chińskim budżecie. Jak pisał "Financial Times", AIIB to element szerszej strategii Chin polegającej na tworzeniu nowych instytucji finansowych i gospodarczych, które zwiększą międzynarodowe wpływy Pekinu. Obecnie między Chinami a USA trwa rywalizacja o to, kto w ciągu najbliższych dziesięcioleci będzie określał zasady gospodarcze i handlowe w Azji.

Autor: ToL//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia