Polska w czołówce pod względem wzrostu cen paliw w Unii Europejskiej

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Ceny paliw biją rekordy sprzed lat
Ceny paliw biją rekordy sprzed lat
wideo 2/5
Ceny paliw biją rekordy sprzed lat

Polska znalazła się na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem wzrostu cen paliw w ciągu roku. Wyższy skok odnotowano jedynie w Luksemburgu, Rumunii i Słowenii - wynika z danych opublikowanych przez europejski urząd statystyczny Eurostat.

Ceny paliw w UE - Polska w czołówce

We wrześniu 2021 r. Luksemburg odnotował najwyższą roczną zmianę w krajach Unii Europejskiej w wysokości +30,7 proc. Na kolejnych miejscach uplasowała się Rumunia (+29,3 proc.), Słowenia (+28,7 proc.) oraz Polska (+28,5 proc.) - dowiadujemy się z komunikatu Eurostatu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Najniższe wzrosty cen paliw w UE

Urząd statystyczny dodał, że z drugiej strony najniższe roczne stopy inflacji cen paliw odnotowano w Irlandii (+15 proc.), Włoszech, Finlandii i Grecji (wszystkie +18 proc.).

Największe wahania cen paliw w historii

Eurostat podkreślił, że w ciągu ostatnich dwóch dekad ceny paliw w UE cechowały się wysoką zmiennością - roczna stopa zmian wahała się od -20 proc. do +20 proc. Urząd dodał, że w ostatnim czasie wielkość zmian rok do roku była wyjątkowo wysoka - od niskiego poziomu -20 proc. w maju 2020 r. do +23 proc. we wrześniu 2021 r.

"Ostatni raz tak wysokie szczyty i doliny odnotowano dziesięć lat temu, a roczna stopa zmian zwiększyła się z najniższego poziomu -19 proc. w lipcu 2009 r. oraz szczytu +20 proc. w marcu 2010 r." - napisał w komunikacie Eurostat.

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości