Chińska gospodarka hamuje. Przedsiębiorcy są rozczarowani

CC BY 2.0Chińska gospodarka spowalnia

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w marcu 49,2 pkt. wobec 50,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wstępnych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics. To najniższe wskazanie od kwietnia 2014 r. Analitycy szacowali PMI na poziomie 50,5 pkt.

Najsłabsze od 11 miesięcy dane oznaczają, że chińska gospodarka - druga co do wielkości na świecie - straciła swój impet, mimo dwóch obniżek stóp procentowych od listopada, zmniejszeniu przez banki swoich rezerw oraz wielokrotnych prób zmniejszania kosztów finansowych, podejmowanych przez bank centralny.

Słabe tempo

Chiny wcześniej określiły swój target wzrostu PKB w 2015 r. o 7 proc. Byłoby to najsłabsze tempo wzrostu chińskiego PKB od 1990 r. Niektórzy analitycy oczekują, że pierwszym kwartale tempo wzrostu nie dobije do tego celu.

Dane z Chin spowodowały wahania cen miedzi i innych metali przemysłowych. - Mamy słabsze dane PMI i rozczarowanie na rynkach - mówi Ric Spooner, główny strateg CMC Markets w Sydney. - Dane makro z Chin są kluczowe dla wielu rynków surowców - dodaje.

Co to jest indeks PMI

Indeks PMI powstaje w oparciu o ankietę przeprowadzona wśród kadry kierowniczej firm. Oceniają oni zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, prędkości dostaw oraz zapasów. Indeks z wyprzedzeniem obrazuje koniunkturę nie tylko w sektorze produkcyjnym, ale również w całej gospodarce. Odzwierciedla momenty jej ożywienia i załamania. Wskaźnik powyżej 50 pkt oznacza rozwój całej gospodarki.

Autor: tol / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: CC BY 2.0

Pozostałe wiadomości