Chiny naciskają na rozszerzenie bloku BRICS o kolejne państwa, aby stał się on pełnowymiarowym rywalem dla grupy G7 - napisał "Financial Times". Brytyjski dziennik zauważył, że temu pomysłowi sprzeciwiają się Indie. Według źródeł agencji Reutera zainteresowanie przystąpieniem do BRICS wyraziło ponad 40 krajów, część miało formalnie poprosić o akces. Obecnie do BRICS należą: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA.
"Financial Times" podał, że podczas środowego szczytu BRICS w Johannesburgu do przyłączenia się do bloku może zostać zaproszonych kilka krajów. Południowoafrykańscy urzędnicy, cytowani przez agencję Reutera, powiedzieli, że ponad 40 krajów jest zainteresowanych przystąpieniem BRICS. Z tego 23 kraje miały formalnie poprosić o przystąpienie. Starać się o to mają zwłaszcza Argentyna, Arabia Saudyjska i Indonezja.
Chiny chcą rozszerzenia bloku BRICS
- Jeśli rozszerzymy BRICS, tak aby odpowiadał za podobną część światowego PKB (Produkt Krajowy Brutto) jak G7, to nasz wspólny głos na świecie będzie coraz silniejszy - powiedział anonimowo "FT" jeden z chińskich urzędników.
Ale brytyjski dziennik zwrócił uwagę, że w okresie poprzedzającym szczyt Indie spierały się z Chinami w sprawie rozszerzenia. Spór dotyczył również tego, czy BRICS powinien być niezaangażowanym klubem działającym na rzecz interesów gospodarczych krajów rozwijających się, czy też siłą polityczną, która otwarcie rzuca wyzwanie Zachodowi.
Minister spraw zagranicznych RPA Naledi Pandor powiedziała w tym miesiącu, że "skrajnie błędne" jest postrzeganie potencjalnej ekspansji BRICS jako wymierzonej przeciwko Zachodowi, choć jak zauważyła gazeta, ewentualne przyjęcie Iranu, Białorusi czy Wenezueli z pewnością tak zostanie odebrane.
O przyjęciu Iranu miał z prezydentem tego kraju Ebrahimem Raisim rozmawiać w minionym tygodniu rosyjski dyktator Władimir Putin, który z racji wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny listu gończego do Johannesburga się nie wybiera. Z kolei prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva opowiedział się ostatnio za przyjęciem do BRICS sąsiadów jego kraju: Argentyny i Wenezueli, a także Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Nieformalną grupę czterech czołowych wschodzących gospodarek tworzyły początkowo: Brazylia, Rosja, Indie i Chiny. Nabrała ona bardziej zinstytucjonalizowanego charakteru wraz z przyjęciem RPA w 2010 roku.
Źródło: PAP, Reuters