TVN24 Biznes | Z kraju

Czy hotele mogą żądać informacji o szczepieniu? Przedstawiciel branży wyjaśnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Większość Polaków tegoroczne wakacje chce spędzić w kraju
Większość Polaków tegoroczne wakacje chce spędzić w kraju Fakty TVN
wideo 2/5
Fakty TVNWiększość Polaków tegoroczne wakacje chce spędzić w kraju

Hotelarze nie mogą żądać od turystów informacji o szczepieniu. Goście mogą dobrowolnie oświadczyć, że posiadają certyfikat covidowy, ale dane te nie mogą być w żaden sposób archiwizowane i przetwarzane – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Rozpoczął się sezon wakacyjny, a grafiki rezerwacji hoteli pod Tatrami są już niemal wypełnione. Zgodnie z wytycznymi w obiektach hotelarskich może być zajętych 75 proc. pokoi. Limit ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 oraz dzieci poniżej 12. roku życia. Tatrzańska Izba Gospodarcza zwraca jednak uwagę, że nadal nie ma regulacji prawnych dotyczących gromadzenia od gości danych dotyczących szczepień.

"Turysta może dobrowolnie oświadczyć, że jest zaszczepiony"

- Na dzień dzisiejszy nie ma podstawy prawnej ani oficjalnej interpretacji dotyczącej przepisów, według których hotelarz czy kwaterodawca miałby prawo domagać się od turystów przedstawienia certyfikatu covidowego - wskazał Wagner.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zwrócił jednak uwagę, że turysta może dobrowolnie oświadczyć, że jest zaszczepiony, jednak hotelarze - zgodnie z interpretacją Urzędu Ochrony Danych Osobowych, nie mogą w żaden sposób archiwizować i przetwarzać takich danych.

- Nawet jeżeli gość podpisze zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych, to my i tak nie możemy ich archiwizować, a konsekwencją jest to, że w razie kontroli sanepidu z policją nie możemy wskazać pokoi, w których są goście zaszczepieni – powiedział.

Ankiety covidowe

Dodał, że recepcjoniści dają swoim gościom ankiety covidowe, w których zawarte są pytania o szczepienia.

- Oczywiście turyści mogą takiej ankiety nie podpisać, natomiast to działa w dwie strony. Trzeba zaznaczyć, że gościom zależy na tym, żeby ich przyjąć, więc najczęściej sami już w komunikacji mailowej wysyłają skany swoich certyfikatów covidowych, więc w sukurs hotelarzom przychodzi popyt na rynku turystycznym – dodał Wagner.

Podkreślił, że od dzieci do 12. roku życia nie wymagane są szczepienia, dlatego per saldo ilość gości w obiektach hotelarskich radykalnie podskoczyła wraz z rozpoczęciem wakacji.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości